Kotini vieressä on aivan ihana ulkoilualue Pitkäjärven rannalla. Nyt viimeisinmmän kaavan mukaan ULKOILUALUE kaavoitetaan "laatutonteiksi" ja maan hintaa sillä perusteella nostetaan! Urheilupuistoon kerrostalot ja yhden suvun hyödyn vuoksi toriparkki ja kenkää ehdotetulle Idea-Parkille."Keskustan tiivistäminen ja riittävät asiakkaat keskosen kulmaan" motiivina. Olen miettinyt mitä tehdä kun eläkeikä koittaa tuota pikaa POIS POIS paikasta jossa asukas ei ole mitään Ulkoilualueet rakennetaan taloja täyteen Kaunis ainutlaatuinen Urheilupuisto tuhotaan kerrostaloilla ja niin edelleen Luonto- ja kulttuuriarvoilla pyyhitään takapuolta En todellakaan aio rahoittaa ylivelkaantuneen kaupungin järjettömiä päätöksiö tai saada harmaita hiuksia tuhotun ympäristöni vuoksi Pakkolunastuksellakin uhitellaan. En todellakaan halua kokea Espoon "Förstien kohtaloa" uusintanäytöksenä. Ovatko virkamiehet menettäneet järkensä?
Kiitos mulle riitti
Kaavoitus Mukkelissa
2475
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
löytyvän sellaisen paikan,jossa ei mentäisi kapitalismitalouden ehdoilla?Harmittaahan se varmaan,jos ne kaavoitetavat tontit sattuu olemaan JUURI SINUN kotisi vieressä,mutta kyllä sinne lähimetsiin mahtuu silti vielä ulkoilemaan.
Urheilupuiston kerrostalosuunnitelmat on kyllä perseestä..se pilaisi puiston.
Ja itku pääsisi,jos sitä Ideaparkkia olisi hätäpäissään alettu väsätä Kenkäveroon..siinäpähän olisi ollut autiorakennus kauneimmalla paikalla Mikkeliä.Ostoskeskusten aika on lopullisesti ohi,vaikkei sitä yleisesti vielä mielletäkään.
Jos kovasti harmittaa,niin muuta pois..täällä on jo nyt liikaa eläkeläisiä tuottaviin nähden.
Mikkelissä asuminen on kuin hanurin reiän läpi maailmaa kokisi.