onko kokemuksia ko. autosta?
ulkonäkö on loistava...ko. koneen kiihtyvyys ei ole erikoinen mutta vääntö mahtava! (340Nm)!!!
mikä on mielestänne hyvää, mikä huonoa tässä autossa?
ulkonäkö on loistava...ko. koneen kiihtyvyys ei ole erikoinen mutta vääntö mahtava! (340Nm)!!!
mikä on mielestänne hyvää, mikä huonoa tässä autossa?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kone on mielestäni tässä autossa hyvää ja huonoa. Uudelleen (loppuun)suunniteltu kone käy nyt huomattavasti sivistyneemmin (vähemmän traktorimaisesti) ja muutenkin käyttöominaisuudet ovat kehitetty uudelle minimitasolle. Mutta kyllä se nelisylinterisyys ja suhteellisen pieni koko hieman rasittavat tätäkin konetta. Mutta kaikkeahan ei voi saada samaan pakettiin.
ei todellakaan ole mahtava vääntömomentti. 530 BMW on 500 newtonia. Mutta kyllä mersu työkaluna on kehittynyt edellisestä "eemelistä" huimasti. Oikeastaan kyseessä on aivan eri auto. Alusta, kone, ajettavuus, vaihteet, sisustus elikkä siis kaikki parempaa. Alkaa olemaan kohta kohillaan. Niin ja luiston estojärjestelmäkin on sivistyneempi. Vielä kun kone olis riskimpi ja vääntävämpi niin ois jo hyvä!
se ei kyllä mielestäni ole noin loistava paketti.
Ainakaan tilaa ei ole mitenkään häävisti. Huoltohinnat tuntuvat myös aika suolaisilta.
Kone ei ole mikään niin erikoisen tehokas eikä juuri lainkaan taloudellisempi kuin edellisessä taksissani (w124 300 d-turbo). Käyntiääni ei juuri kuulu sisälle kuin tietyillä kierroksilla vedätettäessä (n.1600 kierrosta), jolloin ainakin minun autossani kuuluu sisälle jonkinmoinen resonaatioääni.
Kyllä ainakin minä olen hieman pettynyt kyseisen laitteen hinta/laatu-suhteeseen.
On vain nuo vaihtoehdot hieman vähissä.