Vl-oppi on sekamelska vanhaatestamenttia ja uutta testamenttia höystettynä puhtaalla taikauskolla.
Normaalisti Kristinusko rakentuu Jeesuksen
ympärille ja koko Raamattu on loppujen lopuksi kertomuksia Jeesuksesta, Vanhatestamentti kertoi tulevasta- ja uusitestamentti jo olevasta Jeesuksesta.
Kun ihmiset alkoivat tutkia Raamattua, niin vl-änkyröiden mielestä homma muuttui liian Kristuskeskeiseksi, josta laadittiin syytelista, aivan absurdia.
vl-oppi kun perustuu taikauskoiseen hölynpölyyn, että "oikea usko" siirtyi viestikapulana aadamista nykypäivään. Jää siinä sitten Jeesuskin sivuosan esittäjäksi.
Vl-oppi on sekaoppia
16
449
Vastaukset
- ...
"Vl-oppi on sekamelska vanhaatestamenttia ja uutta testamenttia" eli perustuu raamattuun ja jumalan sanaan, mutta mitään taikauskoa se ei ole vaikka väitätkin.
Tämä vl-mantran käyttö on pakkoneuroottista taikauskoa. Sen näkee parhaiten ennen ehtoollista tehtyinä parannusryöppyinä.
- avakas
Sieltä löytyy Suomalaisia Ruotsalaisia mustalaisia Mustija Venakkoja Ym: ym:
Mutta siitä en sinua soimaa, koska meitä on kaksi. Jos suomen rykyissä olisit, kuuluisit samaan ex-kerhoon kanssani.
- avakas
Devoit kirjoitti:
Mutta siitä en sinua soimaa, koska meitä on kaksi. Jos suomen rykyissä olisit, kuuluisit samaan ex-kerhoon kanssani.
Sillä tämä avioeroasia on niin kuumaa asiaa ettei minua tohita ottaa
kiinni...
- ovat
käärmekeittoa, johon mausteet antaa vanha vihtahousu.
- avakas
Oppi, eikä siihen keitoksen laiteta sun oppejas...
- hubalaboo
Devoit kirjoitti:
Jeesus ei saa olla keskeisellä paikalla.
niin voisit hyvinkin perustaa ihan oman uskonnon. Saisit asettaa oman itsesi keskeiselle paikalle. Se varmaan ruokkisi itserakkauttasi paremmin kuin täällä päteminen. Tietenkin sillä edellytyksellä että saisit edes yhden opetuslapsen.
hubalaboo kirjoitti:
niin voisit hyvinkin perustaa ihan oman uskonnon. Saisit asettaa oman itsesi keskeiselle paikalle. Se varmaan ruokkisi itserakkauttasi paremmin kuin täällä päteminen. Tietenkin sillä edellytyksellä että saisit edes yhden opetuslapsen.
Ei ole itsekorostuksen halua eikä tarvetta. Miksi katsot henkilöön, etkä sinne mihin osoitan Jeesukseen?
- Policewoman
hubalaboo kirjoitti:
niin voisit hyvinkin perustaa ihan oman uskonnon. Saisit asettaa oman itsesi keskeiselle paikalle. Se varmaan ruokkisi itserakkauttasi paremmin kuin täällä päteminen. Tietenkin sillä edellytyksellä että saisit edes yhden opetuslapsen.
... Devoitia itserakkaudesta?
Hänen mielipiteensä ovat perusteltuja, ehkä väliin kärjistettyjä(ilmeisesti tarkoituksella,korjaa Devoit,jos olen väärässä), mutta suoranaista valheellisuutta, vihaa tai itserakkautta en niistä löydä. Policewoman kirjoitti:
... Devoitia itserakkaudesta?
Hänen mielipiteensä ovat perusteltuja, ehkä väliin kärjistettyjä(ilmeisesti tarkoituksella,korjaa Devoit,jos olen väärässä), mutta suoranaista valheellisuutta, vihaa tai itserakkautta en niistä löydä.Kyllä tarkoituksella kärjistän, mutta loukata en haluaisi ketään. Ihmisarvo on se jota ei ikinä keneltäkään saisi viedä.
Mutta kärjistäessäni valitettavasti teen ylilyöntejä, pahoja sellaisia.
Huumori on toinen asia, jota en näköjään hallitse,
jollakin omasta mielestäni aivan viattomalla sutkauksella olen jotakin loukannut verisesti, jota tekoa pyydän vilpittömästi anteeksi.
Ten avauksen tästä aiheesta lyhyesti ja kommentoikaa sitten, jos sopii!!!
- Noin meilläpäinkin
Olipa hyvä kuvaus vl-uskosta. Tuollaisena se esittäytyy myös meilläpäin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 437407
Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543683Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu473546- 623308
- 512994
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/522950Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod342799Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint302474IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1931861- 471541