Ajattelin vaihtaa talvirenkaita kun nykyiset eivät ole ihan lain mukaiset. Soittelin eri rengasliikkeitä läpi, ja nyt on jäljellä kahdet renkaat: käytetyt Nokian Hakkapeliitat ja Master uusiorenkaat. Molemmat ovat 175/70R13 kokoa. Liikkeen mukaan Hakkapeliitat ovat vuoden tai kaksi vanhat.
Kummat kannattaa hankkia alle, uusiokumi Masterit vai käytetyt hakkapeliitat?
Kummat kannattaa hankkia alle, uusiokumi Masterit vai käytetyt hakkapeliitat?
Vastaukset 8
Vanhimmat
ja molempien hinta on sama 180e tosin uusiokumien hinnan lisäks menee jotain 20e asennukseen kun hakkapeliitoilla vanteille asennus ja alle laitto sisältyvät 180e hintaan.
Minä ottaisin ne hakkapeliitat, jos niissä on nastat tallella ja eivät ole pahasti kuluneet.
"Huusiorenkaisiin" en luota ollenkaan, sillä niissä on paljon laatueroja, vanhasta kun ei uutta saa tekemälläkään.
1-2 v vanhat (voi itsekin tarkistaa) ja vielä halvemmatkin...
kuiteskin ihan laaturenkaat!! vaikka ehkä jos auto on paska, ei renkaiden tarvitse olla... tai muuten ei muuta ku turvallista matkaa!! säästät vähän väärässä asiassa!
Laaturenkaita aloittaja tossa harkitseekin, vähän ajetut hakkapeliitat. Tosin hinta on vähän suolanen, keltasesta pörssistä löytää lyhyellä seuraamisella satasella uudenveroset 13" merkkirenkaat.
Sellasia autoja missä on 13" kumit menee jo paalaukseen sitä tahtia että hyviä renkaita jää monelle tarpeettomaksi. Itse ostin eukolle uudenveroset talven ajetutu Daytonat valmiina civicin vanteilla 80 euroa ja itelle hakkapeliitta 2 70 eurolla. Molemmissa myyjänä vanhempi naisihminen, kaikki nastat tallessa, toisen auto ruostunut ja paalattu, toinen oli kolaroinu lunastukseen.
itse kerran erehdyin vanhaan autooni ostamaan ns takuupinnoitetut, en osta toiste, olivat ajo-ominaisuudeltaan surkeat ja vuoden sisällä yksi rengas repesi. Ilman muuta ne hakkapeliitat hakkaa uusiorenkaat mennen tullen.
että tuli ostettua ihan uudet nastat kleber kapnor 5 -nimiset. Hinta on kyllä 70e enemmän eli 250e yhteensä, eli tarttee sitten elämisessä tinkiä jostakin. Huomenna asennetaan renkaat alle jolloin saa tuntumaa renkaisiin.
Kiitos neuvoista!
Laaturenkaista ja Daytoneista samana päivänä, kiitos.