Jaetaanko kapitalismissa kaikki

Meinaan kun ne puhuu bruttokansantuotteestakin nuppia kohden, että se on jotain.
4136
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

..tasajako ei muuten ole missään muulla toimiva järjestelmä kuin porvariton korvienvälissä, kaikki yhtä tasaisia aivokuoreltaan.

Äänestä
  • malli ilman kateutta ja pahansuopuutta.
    Mikään ei ole niin tyhmä ja kateellinen kuin kommunisti. Ei mikään!

    Äänestä

sosialismissakaan. Se on kuitenkin hyvä mittari vertailtaessa valtioiden välistä elintasoa. Se antaa myös kuvan kansantalouden potentiaalista eli mihin kokonaisuudessaan voidaan pystyä jos halutaan.

Voit tietysti keksiä paremman tavan keskimääräisen elintason vertaamiseen, jos onnistut myymään sen idean voit vaikka rikastua.

Äänestä

Neuvostoliiton harjoittaman sosialistisen realismin taloudessa toteutuva todellisuus tulee kuvatuksi lauseella: 2Toveri, lainaa minulle kattilaasi, jotta voin keittää siinä kanasi."

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tasan kirjoitti:

Meinaan kun ne puhuu bruttokansantuotteestakin nuppia kohden, että se on jotain.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu