Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Miehen orgasmivaikeudet

Mietityttää onko seuraavanlainen ongelma yleinen miehillä. Poikaystäväni (23 v) ei aina rakastellessamme saa orgasmia. Hän sanoo nauttivansa rakastelustamme ja pitävänsä minua kiihottavana mutta ei pysty silti laukeamaan. Suorituspaineita ei pitäisi olla koska minä tulen melkein aina ja olen useasti sanonut hänelle kuinka seksikkäänä ja taitavana pidän häntä. Mistä voisi olla kysymys?
93126
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ei se nyt niin suuri ongelma ole, itselleni käy sama toisinaan. Joskus vaan ei laukea, mutta kyllä seksi tuntuu silti ihan hyvältä. Jos nyt haluaa laueta, niin käsin tai suulla se sitten yleensä onnistuu.
Minulla laukeaminen vaikeutuu yleensä jos nautin vähänkin alkoholia.
Kieltämättä, myös jännitys aiheuttaa "pitkäkestoisuutta". Koettakaa vaan nauttia tilanteesta, moni tyttö olisi kateellinen, jos tietäisi miehesi "ongelmasta" ;)

Äänestä

Ei tuo mikään ongelma ole. Itselläni käy tosi usein noin. Yksin kertaisesti ruuti ei vaan pala, vaikka nauttii seksistä todella paljon. Eikä välttämättä jaksa kahta tuntia koko ajan rakastella. Naisessani ei ole mitään vikaa, se on viehättävä, seksikäs, taitava ja pimppikin on tiukka kuin mikä. Normaali laukeamis aika on minulle jotain 20-30 minuuttia, monesti se sattaa tuplaantua. Koskaan ei osaa sanoa kauanko tänään kestää... se voi olla minuutti tai tunti. Jos päivässä rakastellaan useita kertoja niin pokkeuksetta laukean korkeintaan joka toisella kerralla. Minun ja vaimon saamisten suhde on jotain 1:3 eli minä yhden ja vaimo kolme. Välistä se kääntyy toisin päinkin... Miehen herkkyyteen vaikuttaa paljon asioita... (esim. alkoholi, mieliala, runkkaaminen ja kestävyys harjoittelu)Herkimmillään olen lauennut "käsiin" ja pisimmillään kestäny kolme päivää ennen kuin oon saanu(joka päivä harrastettiin seksiä paljon).

Äänestä
  • Mukava kuulla että kyse ei oikeastaan ole "ongelmasta" ja muilla on samanlaisia kokemuksia.

    Kyllähän minäkin sen tiedän että seksi on mukavaa vaikka ei orgasmia saisikaan, mutta en ollut varma ajattelevatko miehet asiasta samoin vai onko seksi heille enemmänkin orgasmiin tähtäävä suoritus.

    Äänestä

  • Veera kirjoitti:

    Mukava kuulla että kyse ei oikeastaan ole "ongelmasta" ja muilla on samanlaisia kokemuksia.

    Kyllähän minäkin sen tiedän että seksi on mukavaa vaikka ei orgasmia saisikaan, mutta en ollut varma ajattelevatko miehet asiasta samoin vai onko seksi heille enemmänkin orgasmiin tähtäävä suoritus.

    Itselläni haittaisi enemmän jos vaimo jäis ilman orkkua, ei niinkään se että itse ei laukea. Jos sattuu käymään niin ikävästi että orkut jäi uupumaan kummaltakin niin ollaan me tyytyväisiä muutenkin (ilmeet jo sen kertoo ;). Tottakai joskus harvoin on niitä kertoja, että ois toivonut kumppanin kestävän vähän pitempään (mies laukeaa aikaisin tai naisella tulee paikat kipeiksi), mutta ne on niin harvinaisia etteipä niistä kannata edes mainita /pahoittaa mieltä.

    Jokainen ajattelee tavallaan ja uskon, että parisuhde opettaa parhaiten taitoa ymmärtää ja auttaa kumppania niin orkuissa kuin myös muissakin asioissa. avoimuutta ja keskustelua peliin.

    Itse olen oppinut, että orkuton rakastelu (niin että jompikumpi jää ilman tai sitten kumpikin) voi olla jopa yksi parhaista rakasteluista. Tällaista rakastelua en osannut itse ennen parisuhdetta arvostaa ollenkaan eli jos mälli ei lentänyt niin ei homma tuntunu miltään. Silloin oma nautinto oli kaikki kaikessa. No, oppi ja ikä kaikki!!

    Äänestä

Joo ei ruiskaus ole aina pääasia. Väsymys, innon puute, huolet vaikuttavat asiaan. Tyydytyksen saa siitäkin että toinen on saanut, varsinkin silloin kun nainen on ollut se aloiteellinen osapuoli.
Älä ota murhetta asiasta turhaan, meillä on lupa epäonnistua! :)

Äänestä
  • käyhän sitä naisillekkin noin.

    Äänestä

Ite en oo koskaan saanu orgasmia yhdynnässä, enkä edes suihinotossa. Ei se kaikilla onnistu, ei miehetkään oo koneita. Omalla kädellä onnistuu kyllä, mutta ei siis yhdynnässä. Vaatii vähän kovempaa puristusta, mihin ei ilman käsipeliä pääse. Mut silti seksi voi tuntua hyvältä. Läheisyys on se paras juttu seksissä.

Äänestä
  • Ihan totta! Mulla tuo toimi. Peli oli tavallaan tottunut käden kovaan puristukseen, jolloin se ei saanut tarpeeksi stimulaatiota muulloin. Viikon selibaatti herkisti sen niin, että onnistuin tulemaan myös seksin aikana. Tämän jälkeen kun olen masturboinut, niin olen pitäytynyt puristamasta kovaa, jolloin tuntoherkkyys on pysynyt hyvänä.

    Äänestä

  • XXX kirjoitti:

    Ihan totta! Mulla tuo toimi. Peli oli tavallaan tottunut käden kovaan puristukseen, jolloin se ei saanut tarpeeksi stimulaatiota muulloin. Viikon selibaatti herkisti sen niin, että onnistuin tulemaan myös seksin aikana. Tämän jälkeen kun olen masturboinut, niin olen pitäytynyt puristamasta kovaa, jolloin tuntoherkkyys on pysynyt hyvänä.

    joo enpä ole näköjää yksin ton orkku ongelman kanssa! oon miettiny paljon et miks on vaikeuksia saada naidessa orkku? saan tosi harvoin orkun panon aikana mut sit kun muija alkaa imemään niin sit tulee kyllä! oon aatellu et oisko keskittymis häiriö tai jotain pää kopan juttuja? tosin mäkin runkkaan joka päivä ja puristus on kova!! joskus lähtee nopeesti kun aattelee jotain irstasta juttua kun muija imee samalla...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Veera kirjoitti:

Mietityttää onko seuraavanlainen ongelma yleinen miehillä. Poikaystäväni (23 v) ei aina rakastellessamme saa orgasmia. Hän sanoo nauttivansa rakastelustamme ja pitävänsä minua kiihottavana mutta ei pysty silti laukeamaan. Suorituspaineita ei pitäisi olla koska minä tulen melkein aina ja olen useasti sanonut hänelle kuinka seksikkäänä ja taitavana pidän häntä. Mistä voisi olla kysymys?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu