Läheisen itsemurha yritys

Pinkci

Morjes,

Miten suhtautua läheiseen joka yritti itseurhaa.
Lähinnä itsellänni on vihaa häntä kohtaan, koska elämä muiden läheisten kohdalla on pelkkää surua, pelkoa ja jännitystä hänen takiaan.
Onko muilla samoja tunteita? vai olenko jotenkin tunne vammainen? vai miten asiaan pitäisi suhtautua?

5

1696

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 7x7x7x

      Fakta on kuitenkin että monet kerran yrittäneet yrittävät uudelleen ja usein jopa onnistuvat.

      Tyttäreni yritti tammikuussa itsemurhaa toukokuussa teki sen.

      En voi uuta neuvoa kun ottamaan huomioon onnsituneen itsemuhan mahdollisuuden ystävsikin kohdalla. Mieti miltä tuntuisi jos häntä ei enää olisikaan, niin ehkä pystyt paremmin tukemaan...

    • omainen

      ..täälläkin. Vaikka kuinka yritän ymmärtää (ja ymmärränkin) pahaa oloa ja masennusta, en voi välttyä ajatukselta että apua olisi saanut muullakin tavalla. Avunhuuto itsemurhayrityksellä on niin julmaa läheisille.

    • eräs tytär

      itsellä ollut samoja tuntemuksia. Vaikeinta asiassa oli, että suhteeni tähän läheiseen on aina ollut hyvin vaikea, monimutkainen. ymmärrystä välillämme on tuskin ollut, väärin kohdeltu puolin ja toisin. ja juuri kun välit olivat jonkilaisessa kunnossa, pahin tapahtui. Tää voi kuulostaa hyvin ajattelemattomalta ja julmalta varsinkin itsemurhan tehneiden läheisien korvissa, mutta usein toivon että isä olisi onnistunut yrityksessään. nyt asiat ovat vain entistä pahemmin. mielenterveystyötä tehneenä tiesin teoriassa, miten suhtautua ihmiseen. Tärkeintä olisi olla syyllistämättä, ja vartioimatta vastaisuuden varalta. käytännössä tämä oli paljon hankalampaa. vaikeaa oli/on myös se, että joudun ikään kuin nielemään monet vuodet tuntemani katkeruuden ja joskus myös vihan isää kohtaa, sillä pelkään mitä tunteiden osoittaminen saisi aikaan. kiteytettynä tilanne on hyvin raskas ja kuluttava, mutta jos nyt hetken olen hiljaa omasta kokemuksesta ja puhun vain ammatillisesta näkökulmasta, niin tue. kuuntele, mutta älä painosta puhumaan. älä vahdi tai vartioi uuden yrityksen pelossa. monesti itsemurhaa yrittäneet tuntevat häpeää teostaan, joten jos mitenkään keksit tapoja ehkäistä tätä häpeän tunnetta niin sekin olisi hyväksi.

    • Anonyymi

      Olen yrittänyt itsemurhaa. Syynä kotona, koulussa ja työpaikoilla kiusaaminen. Itsemurhayritys johtui suurimmalta osalta siitä, että ollessani sairaalassa hoidossa ja siellä paljastui - tuli ilmi lääkärikierroksella sellainen tieto kirjoitettuna papereihin, että olisin ollut psykiatrisessa hoidossa aikaisemmin. Kuullessani sen niin sanoin kovalla äänellä, että mitä ja lisäsin siihen, että ei pidä paikkaansa ollenkaan tollaiset kirjaamiset. Kuka tai ketkä on tehnyt perättömiä tietoja kirjaamisissa minusta. Kun seuraavan kerran yritän, niin toivon, että onnistun. Sellaisen viestin jätän, että syynä, suurimpana syynä pidän sitä, kun minusta on kirjattu perätön tieto hoidossaolosta ja kuulin sen, että vääränlaisia tietoja on hankala oikaista -poistaa järjestelmästä. On se yhtä vittua, kun ihmisen elämä ja muu sellainen tuhotaan joidenkin taholta.

    • Anonyymi

      Hei. Valitettavasti en osaa sanoa mitään mikä automaattisesti auttaisi tällaisessa tilanteessa, mutta suosittelen tutustumaan erilaisiin omaisten yhdistyksiin.

      Ensimmäisenä tulee mieleen surunauha joka tarjoaa nimenomaan itsemurhan ympärillä olevaa tukea.
      https://surunauha.net/

      Toisena tulee mielenterveys ja päihdeomaiset finfami
      https://finfami.fi/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1405
    2. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      100
      1340
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      142
      1289
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      244
      1189
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      1066
    6. 69
      1002
    7. Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?

      Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925
      Työttömyys
      16
      981
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      901
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      42
      730
    10. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      66
      714
    11. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      636
    12. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      42
      630
    13. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      588
    14. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      101
      587
    15. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      34
      575
    16. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      549
    17. Suolahden ostokeskus

      Kiinteistöyhtiö konkurssissa. Taisi jäädä vastikkeet maksamatta eräällä yrittäjällä.
      Äänekoski
      44
      530
    18. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      528
    19. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      65
      518
    20. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      92
      505
    Aihe