Morjes,
Miten suhtautua läheiseen joka yritti itseurhaa.
Lähinnä itsellänni on vihaa häntä kohtaan, koska elämä muiden läheisten kohdalla on pelkkää surua, pelkoa ja jännitystä hänen takiaan.
Onko muilla samoja tunteita? vai olenko jotenkin tunne vammainen? vai miten asiaan pitäisi suhtautua?
Läheisen itsemurha yritys
5
1572
Vastaukset
- 7x7x7x
Fakta on kuitenkin että monet kerran yrittäneet yrittävät uudelleen ja usein jopa onnistuvat.
Tyttäreni yritti tammikuussa itsemurhaa toukokuussa teki sen.
En voi uuta neuvoa kun ottamaan huomioon onnsituneen itsemuhan mahdollisuuden ystävsikin kohdalla. Mieti miltä tuntuisi jos häntä ei enää olisikaan, niin ehkä pystyt paremmin tukemaan... - omainen
..täälläkin. Vaikka kuinka yritän ymmärtää (ja ymmärränkin) pahaa oloa ja masennusta, en voi välttyä ajatukselta että apua olisi saanut muullakin tavalla. Avunhuuto itsemurhayrityksellä on niin julmaa läheisille.
- eräs tytär
itsellä ollut samoja tuntemuksia. Vaikeinta asiassa oli, että suhteeni tähän läheiseen on aina ollut hyvin vaikea, monimutkainen. ymmärrystä välillämme on tuskin ollut, väärin kohdeltu puolin ja toisin. ja juuri kun välit olivat jonkilaisessa kunnossa, pahin tapahtui. Tää voi kuulostaa hyvin ajattelemattomalta ja julmalta varsinkin itsemurhan tehneiden läheisien korvissa, mutta usein toivon että isä olisi onnistunut yrityksessään. nyt asiat ovat vain entistä pahemmin. mielenterveystyötä tehneenä tiesin teoriassa, miten suhtautua ihmiseen. Tärkeintä olisi olla syyllistämättä, ja vartioimatta vastaisuuden varalta. käytännössä tämä oli paljon hankalampaa. vaikeaa oli/on myös se, että joudun ikään kuin nielemään monet vuodet tuntemani katkeruuden ja joskus myös vihan isää kohtaa, sillä pelkään mitä tunteiden osoittaminen saisi aikaan. kiteytettynä tilanne on hyvin raskas ja kuluttava, mutta jos nyt hetken olen hiljaa omasta kokemuksesta ja puhun vain ammatillisesta näkökulmasta, niin tue. kuuntele, mutta älä painosta puhumaan. älä vahdi tai vartioi uuden yrityksen pelossa. monesti itsemurhaa yrittäneet tuntevat häpeää teostaan, joten jos mitenkään keksit tapoja ehkäistä tätä häpeän tunnetta niin sekin olisi hyväksi.
- Anonyymi
Olen yrittänyt itsemurhaa. Syynä kotona, koulussa ja työpaikoilla kiusaaminen. Itsemurhayritys johtui suurimmalta osalta siitä, että ollessani sairaalassa hoidossa ja siellä paljastui - tuli ilmi lääkärikierroksella sellainen tieto kirjoitettuna papereihin, että olisin ollut psykiatrisessa hoidossa aikaisemmin. Kuullessani sen niin sanoin kovalla äänellä, että mitä ja lisäsin siihen, että ei pidä paikkaansa ollenkaan tollaiset kirjaamiset. Kuka tai ketkä on tehnyt perättömiä tietoja kirjaamisissa minusta. Kun seuraavan kerran yritän, niin toivon, että onnistun. Sellaisen viestin jätän, että syynä, suurimpana syynä pidän sitä, kun minusta on kirjattu perätön tieto hoidossaolosta ja kuulin sen, että vääränlaisia tietoja on hankala oikaista -poistaa järjestelmästä. On se yhtä vittua, kun ihmisen elämä ja muu sellainen tuhotaan joidenkin taholta.
- Anonyymi
Hei. Valitettavasti en osaa sanoa mitään mikä automaattisesti auttaisi tällaisessa tilanteessa, mutta suosittelen tutustumaan erilaisiin omaisten yhdistyksiin.
Ensimmäisenä tulee mieleen surunauha joka tarjoaa nimenomaan itsemurhan ympärillä olevaa tukea.
https://surunauha.net/
Toisena tulee mielenterveys ja päihdeomaiset finfami
https://finfami.fi/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 553228
- 623045
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa512909SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p512440- 632191
- 562081
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?411035Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit116982Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.124964Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit38944