Moikka!
Tietääkö kukaan neuvoa, voiko sisäviljelyssä (ikkunalaudalla) käyttää lannoitteita, jos viljelee yrttejä, esim. ruohosipulia, tms. Mitä sisätiloissa voisi talvella viljellä,siis mitkä yrtit menestyvät sisällä? Olisin neuvoista tosi iloinen!
Lannoittaminen sisällä?
3
2766
Vastaukset
- uk-ko
että kasvit noudattavat vuosikiertoa?
Niillä on kasvukausi ja lepokausi. Kasvukausi ajoittuu siihen kun on lämpöä ja valoa, lepokausi siihen kun on kylmää ja pimeää. Kasveja pitäis lannoittaa kasvukautena, mutta ei lepokautena.
Jos sulla on yrtit ikkunalla pelkässä luonnonvalossa, niin valon kannalta niillä on lepokausi menossa. Kasvit tarvii valoa yhteyttämiseen - kasvamiseen ja talvivalo ei oikein siihen riitä. Silloin lannoittaminenkin on turhaa / vahingollista. Lannoitus ehdottaa kasville kasvamista, mutta valo ei siihen riitä.
Eli mun amatöörimäinen näkemys on se, että joko järjestät niille lannoituksen kanssa tarpeeksi valoa, tai sitten annat niiden levätä talven yli ja alat lannoittaa keväällä, kun luontainen kasvukausi käynnistyy. - Puutarhurimies
Kasvukaudella voi ja on aina välillä hyvä antaa kasteluveden mukana kastelulannoitetta, silloin kun on yrtin leikannut. liika lannoitusta tulee silti välttää, koska yrtit saavat parhaimmat arominsa vähän lannoitetussa kasvualustassa.
Talvella viljeltäessä pitäisi antaa lisävaloa, koska luonnonvalo ei riitä yhteyttämiseen, jota kasvi tarvitsee kasvamiseen. Pimeänä aikana kasvit ovat levossa. Vähäisessä valossa niissä kasvaa honteloita ja ovat herkkiä taudeille mm. taimipolteelle. Mullan pitää olla puhdasta ja vähän lannoitettua ja lisävaloa kun pystyy antaa vaikkapa iltaisin, mitä enemmän keinovaloa saavat sitä paremmin kasvavat. Ajastimella voi ohjata,voi antaa yölläkin valoa. Monia yrttejä voi kylvää ikkunalaudalle.
Rosmariini isona taimena kuivuu helposti huoneen lämpötilassa, se onkin yrteistä vaikein kasvatettava.
pienenä taimena valon saaminen on ehdoton edellytys, kun sirkkataimet on tullut.
Itsekin kylvännyt ensimmäisiä itämään, kevään taimimyyntiä varten.
Itse viljelen 2 ha yrttejä.
Neuvoja löytyy lisää, et voit kysyä!- kasvukausi
->"Ajastimella voi ohjata,voi antaa yölläkin valoa."
Jos yöllä antaa valoa niin kannattaa kasvit jemmata esim. vaatekomeroon niin ei ala naapurit epäilemään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2073576Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen133336Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä722532Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman92165Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling472027Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.61888Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue401708- 901591
- 721153
- 741140