Aika ennen puhujamatrikkelia.

Selvennykseksi alkuun: Puhujamatrikkeli on SRK:n
ylläpitämä lista virallisesti hyväksytyistä puhujista.

En tiedä ajankohtaa, milloin puhujamatrikkeli otettiin käyttöön, mutta sen tiedän, että sotien jälkeen meno on ollut vielä täysin villiä.

Kuka tahansa, joka hallitsi vl-fraasit ja puheenparren saattoi ennen alkaa puhujaksi.
Ja ennenkaikkea jokainen, joka ilkesi alkaa.

oli ollut hyvin tavallista, että joku huijari meni syrjäkylille kestittämään itseänsä ja keräämään kolehtirahat. He tiesivät olevansa jo kaukana silloin, kun juoru heidän todellisesta sieluntilastaan saapuu kylälle. Montako ihmistä nukkui ikiuneen tällaisen puhujan siunaus ainoana turvanaan?

Tunnen henkilökohtaisesti kaksi tällaista "puhujaa", molemmat oikeiden saarnamiesten poikia, joten geeneissäkin ainekset löytyivät. Toinen heistä on jo aikaa sitten kuollut.

He olivat puhujiksi joutuneet pakon edessä, kun he heti sotien jälkeen olivat menneet lapin metsätyömaille, kuten tuhannet muutkin "etelän linnut". Työ oli ollut todella kovaa ja huonosti palkattua ja tilit oli vienyt kortti. Sankarimme olivat hätää kärsimässä, monen sadan kilometrin päässä kotoaan rahattomana.

Toinen heistä oli saanut ajatuksen, etteipä hätiä mitiä, pidetään seurat. Sankarimme olivat kutsuneet lähikylään seurat koolle ja vetäneet
toimituksen upeasti läpi. Silloin oli vielä ns. "joo-mies" perinne käytössä, joten pojista huonommilla puhelahjoilla varustettu saattoi aina myönnellä puhujan kysyessä: "kyllä se niin on, kun veli sannoo". He saivat ruuan ohella runsaan kolehdin kiitosten kera, etteipä näin hyviä seuroja ole ollut miesmuistiin. Vuosia jälkeenkin päin olivat kyselleet niitä nuoria hyviä saarmamiehiä. Pojat saivat matkarahat kotiin ja puhujan hommatkin jäivät siihen.

Kuinka paljon on ollutkaan tällaisia puhujia?

Nyt sitten jään odottamaan kommentteja, jossa minua syytetään valehtelijaksi..

4

317

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • piisaa

      Puhujat panneet/panee parastaan ainakin ennen, värittävät puhettaan. Voisi sanoa jonkin asteiseksi huijaukseksi, aivopesuksi ainakin.

    • mene Voitto nukkumaan

      että jaksat aamulla herätä töihin pirteänä poikana!

      Kauniita unia ja näe kullasta kuvia!:)

    • sanankuulija

      Yhellä tällaisella puhujalla saarna katkesi kuin linnun kinttu, kun joku mummo oli kesken puheen kehottanut miestä tekemään ensin parannuksen ja sitten vasta saarnaamaan...-oli mies häipynyt eikä ollut enempi nähty...

    • hauska juttu

      ja voisi hyvinkin mennä läpi noina aikoina =)
      Voin kuvitella isoisoäitini vanhana naisena siellä nyökkäilemässä puheen aikana!
      Mutta mitä siunausta he olisivat tarvinneet ennen kuolemaansa yleensäkään vl-puhujalta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      191
      1330
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      893
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      842
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      51
      730
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      252
      622
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      311
      597
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      579
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      574
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      570
    Aihe