Miten saan käyttäjän antamasta merkkijonosta tulostettua sanojen ensimmäiset kirjaimet?
Oon kokeillu substringia ja StringTokenizeria, mut ei vielä oo täysin auennut =)
Merkkijonot
2
538
Vastaukset
- hemmaderi
// oletetaan että välilyönillä erotettuja...
String data[] = mjono.split(" "); // regxp "\r\n \t" ?
for (String i : data) {
System.out.println(
"Sanan '" i
"' eka merkki on '" i.charAt(0) "'.");
} - if-else
Scanner luokkaa voi käyttää sanojen poimimiseen merkkijonosta. Alla esimerkki toteutus:
--- ESIMERKKI 1: ALKAA ---
import java.util.Scanner;
public class Esimerkki {
public static void tulostaEnsinmäisetKirjaimet(String jono) {
Scanner in = new Scanner(jono);
while(in.hasNext())
System.out.print(in.next().charAt(0));
}
public static void main (String[] args) {
tulostaEnsinmäisetKirjaimet("Tämä on testi jono");
}
}
--- LOPPUU ---
Alla hieman paremmaksi hiottu esimerkki, joka tulostaa vain ensimmäiset kirjaimet (ei siis numeroita, tms.), ja ottaa huomioon myös sen että sana voi olla lainaus merkkien sisällä tai alkaa tavuviivalla.
--- ESIMERKKI 1: ALKAA ---
import java.util.Scanner;
public class Esimerkki {
public static void tulostaEnsinmäisetKirjaimet(String jono) {
Scanner in = new Scanner(jono.replace("\"", "").replace("-", ""));
while(in.hasNext())
if (Character.isLetter((jono = in.next()).charAt(0)))
System.out.print(jono.charAt(0));
}
public static void main (String[] args) {
tulostaEnsinmäisetKirjaimet("Tämä on \"testi\" 100 -vuotta");
}
}
--- LOPPUU ---
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk635454Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit6103542SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit842929Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no2872759"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –961820Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...
...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a6601750Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus
Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii4851424Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re241381Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti141341Meneekö Nanna Karalahden jumppafirma konkurssiin?
Loppuiko rahat Jeren pidätyksen myötä? Karita Tykkä hakee saataviaan lähes 60 000 e Että semmosta . . .183938