Hallituksen hyvät ja huonot

Lähipäivinä - ehkä jo huomenna - Iltalehti julkaisee kyselytutkimuksen tuloksen Vanhasen hallituksen parhaista ja huonoimmista ministereistä. Tuollaista "kuntopuntaria" on mukava seurata, vaikka sillä ei varmaan käytännön politiikkaan mitään vaikutusta olekaan.

Uskoisin että kansalaisten arvio parhaista ministereistä osuu Vanhaseen, Kataiseen, Stubbiin ja ehkä myös Pekkarinen pääsee kärkijoukkoihin. Runsas julkisuus pitää heidät kärjessä, koska moni kyselyn kohderyhmään osunut henkilö tuskin edes tietää entuudestaan kaikkien ministereiden nimiä.

Edellämainittu seikka johtaa taas siihen, että vähemmän julkisuutta saaneet ministerit ovat olleet useimmin esillä vain negatiivisessa uutisoinnissa. Itse asiassa hallituksen kaikki muut ministerit ovat potentiaalisia ehdokkaita huonoimmaksi ministeriksi.

Siispä huonoimman tuloksen saajan veikkaaminen on todella vaikeaa. Viimeaikaisten ulostulojen perusteella arvioiden sellaisia saattaisivat olla vaikka Astrid Thors, Anne Holmlund tai Sirkka-Liisa Anttila. Voi silti hyvin olla ettei yksikään noista ehdollelaittamistani ole kolmen hunoimmaksi arvioidun joukossa.

Kyselyn tuloksellahan ei tietenkään ole minkään totuuden (jos sellaista tällaisessa asiassa voi ollakaan) kanssa mitään tekemistä, kysymys on enimmäkseen mielikuvista ja mahdollisesti mielipiteestä jonkin asian osalta suhteessa ministerin vastaavaan.

8

266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hiukkasen

      Luulen, että tutkimus paljastaa kansan tuntojen ääripäät. Samat ministerit saavat ääniä sekä suosituimpina että epäsuosituimpina, koska eniten julkisuudessa olleet ovat näkyvimpiä ja siksi myös jakavat mielipiteitä.

      Stubb varmasti nousee ihan uutuuttaan, kun on ollut etyjin vuoksi pinnalla mediassa. Katainen saa todennäköisesti enemmän suosiota kuin vastiustusta. Vanhasen ja Väyrysen kohdalla tapahtunee suurin hajonta suosion ja epäösuosion kesken, koska kumpikin saa takuulla paljon molempia ääniä.

      Tuntemattomimmat ministerit voivat jopa turhautua siitä, ettei heille tule äänen ääntä mistään suunnasta.

      • mikä ettei

        Kyselyitten kummajainen on että huomiotta jääneet leimaantuvat turhiksi ministereiksi. Kyllä kai heilläkin jotaikin tekoa on vaikka ei sitä otsikoissa näy. Tie vaikka olisivat tosistaan niitä parempia.


      • otettu kantaa
        mikä ettei kirjoitti:

        Kyselyitten kummajainen on että huomiotta jääneet leimaantuvat turhiksi ministereiksi. Kyllä kai heilläkin jotaikin tekoa on vaikka ei sitä otsikoissa näy. Tie vaikka olisivat tosistaan niitä parempia.

        Kysely meni muistaakseni niin, että vain yksi ruksi sallittiin, joten kaikki muut ministerit jäivät menetelmästä johtuen joka kysymyksessä vaille kannanottoa, jos eivät olleet vastaajan mielestä joko paras tai huonoin sen suhteen, mitä kulloinkin kysyttiin.


    • Parhaat ministerit ovat Katainen, Vapaavuori ja Sarkomaa. Kaksi ensin mainittua ovat selvästi ylitse muiden.

      Surkeimmat ovat Hyssälä, Anttila ja Vanhanen. Näistäkin kaksi ensin mainittua ovat ihan omassa kastissaan. Hyssälä hyssälöi vähän joka asiassa tajuamatta mistään mitään. Anttila on kyllä hyvä vetämään kotiinpäin. Nytkin pani pelkistä maajusseista koostuneen työryhmän pohtimaan sitä, miten jusseilla voidaan maksaa korvauksia, jos nämä eivät aiheuta tahallaan ympäristön saastumista. On tämä sellainen virikepallo koko ministeri. Vanhanen mahtuu tähän kolmikkoon jo siitäkin syystä, että on valinnut hallitukseensa tällaisia virikepalloja.

      • Minä vaan

        Laittaisin surkeimpien joukkoon myös Väyrysen.


      • Ei voi olla totta.
        Minä vaan kirjoitti:

        Laittaisin surkeimpien joukkoon myös Väyrysen.

        Mies on jäännyt täysin statistin osaan. Ei ole Paavo V entisellään, nykyään riitelee vähemmän.


      • Minä vaan
        Ei voi olla totta. kirjoitti:

        Mies on jäännyt täysin statistin osaan. Ei ole Paavo V entisellään, nykyään riitelee vähemmän.

        Ulkoministeriön virkamiehet tykkäävät Väyrysestä, kun hän tietää kokemuksestaan, millä tavalla virkamiehet haluavat hoitaa asioita ilman, että ministeri sählää omiaan siinä seassa.


      • Terävää kärkeä

        Unohdit Stubbin.

        Kärkikolmikko on Katainen, Stubb, Vapaavuori. Voi olla että Iltalehden kyselyssä tämä kolmikko saisi jopa kolmoisvoiton. Vanhanen tosin voi kiilata kepulaisten äänillä kolmoseksi, Kataisen ja Stubbin jälkeen.

        Kepun sisäinen kärkikolmikko on haastava juttu, mutta Vanhanen ja Väyrynen lienevät mukana. Olisko Lehtomäki tai Kiviniemi se kolmas.

        Kolmen heikoimman nimeäminen on sekin vaikeampaa kuin tuon kolmen kärjen. Hyssälä ja Anttila tuntuvat itsestään selviltä, eikä Vehviläinenkään ole poissuljettu. Holmlund ei ole vakuuttanut, eikä Suvi Linden, Paula Risikkokin saattaa löytyä häntäpäästä. Astrid Thors ei hänkään nouse korkealle. Miehiä heikoimpien joukossa edustaa Wallin, kentien myös Väyrynen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen

      Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu
      Kajaani
      72
      1682
    2. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      59
      1668
    3. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      166
      1392
    4. Keskisarja loisti A-studiossa, vauhkoontunut Sofia Virta munasi itsensä

      Keskisarja taas puhui 100% faktaa maahanmuuttoon liittyen. Kokoomuksen Kaumalta tuli pari hyvää puheenvuoroa, joskin muu
      Maailman menoa
      303
      1315
    5. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      66
      1257
    6. Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa

      Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo
      Ikävä
      107
      1218
    7. Rakastan ja ikävöin sinua

      Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä
      Ikävä
      61
      1086
    8. Vihjeketju naisille

      Kirjoita tähän vihjeesi kaivatullesi.
      Ikävä
      60
      1079
    9. KIIKKUSTUOLI

      Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin
      80 plus
      95
      1018
    10. Nyt tiistain galluppi alkaa....

      Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä
      Ikävä
      57
      970
    Aihe