Keskustalaiset kirjoittavat kovin usein kokoomuksesta palstallaan, että ajattelin laittaa näille keskustalaisille luettavaksi ihan mukavan jutun kokoomuksesta.
http://www.uusisuomi.fi/nakokulmat/jarmovirmavirta/historian-siipien-havinaa
Lukemisen iloa vaan kaikille.
http://www.uusisuomi.fi/nakokulmat/jarmovirmavirta/historian-siipien-havinaa
Lukemisen iloa vaan kaikille.
Vastaukset 5
Vanhimmat
itsenäisyyspäivänä perinteisesti esitettävässä Tuntemattomassa, jossa pj. Vanhala hihittelee kannon päässä: khi-khi- siellä paloivat!
ja veistee vainajalta sieppaamastaan leivästä veret pois.
Virmavirta ehdotti 2000 pressan vaalin jälkeen keskustalle ja kokoomukselle yhteistyötä, mutta Aho torjui sen, kun tähtäsi punamultaan 2003 vaaleissa, mikä onnistuikin.
"Talouden alamäkikin tuntuu Kataisen johdolla iloiselta asialta."
********
Voiko kirjoittaja olla yhtään enempää sekaisin ja kaikki realiteetit kadottava?
Varmaan ne kaikki 56000 parhaillaankin lomautettua ovat tänäänkin hymyssä suin, koska valtiovarainministerinä on kokoomuslainen.
Mutta riittääkö se elämiseen?
Voi kristus tuota kokoomuslaisten äärettömään typeryyteen saakka ulottuvaa omahyväisyyttä.
Korkealta on vain yksi suunta - ja sitä nopeammin, mitä ylimielisemmin kokoomuslaiset käyttäytyy.
Kokoomus ei ole lomauttanut yhtään ihmistä. Sen sijaan kokoomus on ajanut läpi merkittävättukipaketit pankeille ja elvytyspaketit kuluttajille ja yrityksille.
Kokoomus on myös paheksunut yritysten innokkuutta lomauttaa varmuuden vuoksi, vaikka taseet ovat kunnossa ja vaatinut pankkeja olemaan turhaan kiristämättä lainanantoaan, koska yritykset tarvitsevat nyt lyhytaikaista luototusta, kun maksuajat putenevät ja kassavirta hidastuu.
Kokoomus on hyvin realistinen ja käytännöllinen. Ylimielisyyttä ei kokoomuksesta löydy tippaakaan.
Yleensä hyvä johtaja (Matti Vanhanen) saa alamaiset tekemään työnsä kunnolla.