pahoinvointia vastaan ...................

siis apteekista pahoinvointia vastaan .. multitapsin raskaanaoleville tarkoitettua inkivääri tapuja. toimii tosi hyvin, mutta pitää muistaa ottaa. toiminut jo kahdessa raskaudessa. nyt kolmas tulossa ja ostettu jo valmiiksi jos tarvetta tulee. siis INKIVÄÄRIÄ
2333
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

mm. näihin:

Julkaistu 21.2.2008 1:31:28
Inkivääri-valmisteista ehkä haittaa raskausaikana

Inkiväärivalmisteet saattavat olla haitallisia raskauden aikana. Tanskan elintarvikevirasto katsoo, että raskaana olevien ei tulisi käyttää inkiväärivalmisteita, kunnes voidaan varmistaa, ettei inkivääristä ole haittaa sikiölle tai äidille.

Suomessakin apteekeissa myytävä, odottaville äideille tarkoitettu ravintolisävalmiste Multi-tabs Raskaus Inkivääri vedettiin markkinoilta jo tammikuussa huonon menekin vuoksi. Asiakkaat voivat palauttaa jo ostamansa tuotteet maahantuojalle ja saada rahansa takaisin, sanoo Ferrosanin tiedotuspäällikkö Risto Lindholm.

Inkivääri oli tarkoitettu raskauspahoinvoinnin hoitoon. Lindholmin mukaan inkivääristä ei ole todettu mitään haittoja ihmisille. Myöskään Tanskan elintarvikeviraston mukaan inkiväärin käyttöön sellaisenaan ei näytä liittyvän ongelmia.

Julkaistu 21.2.2008 1:31:28


tai:

[Maria Tojkander, Mediuutiset, 20.02.2008, 10:44]
Multi-Tabs Raskaus Inkivääriä ei suositella odottajalle

Apteekeissa myyty ravintolisä Multi-Tabs Raskaus Inkivääri voi olla haitallinen odottajalle, tiedottaa Evira.

Tanskan viranomaiset ilmoittivat asiasta EU:n nopean hälytysjärjestelmän kautta. Tanskan Food Instituten riskinarvioinnin mukaan suurten inkiväärimäärien nauttimisesta raskausaikana ei ole tarpeeksi tietoa, joten tuotetta ei suositella raskaana oleville ennen kuin asiasta tiedetään enemmän.

Tuotteen maahantuoja on Oy Ferrosan Ab. Tuote on poistettu markkinoilta tammikuussa 2008 ja yritys tiedottaa asiasta kuluttajille.

Inkivääriä on vanhastaan käytetty raskauspahoinvoinnin hoitoon.

Äänestä

Vedettiin pois markkinoilta ja on epäilys että aiheuttaisi sikiövaurioita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


TOIMII :) kirjoitti:

siis apteekista pahoinvointia vastaan .. multitapsin raskaanaoleville tarkoitettua inkivääri tapuja. toimii tosi hyvin, mutta pitää muistaa ottaa. toiminut jo kahdessa raskaudessa. nyt kolmas tulossa ja ostettu jo valmiiksi jos tarvetta tulee. siis INKIVÄÄRIÄ

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu