mun äidillä on joskus ollu paniikkihäiriö ja nyt luulen et oon saanu sen kans. viime viikonloppuna meil oli poikakaverin kanssa riita ja se sanoi mulle aika pahasti. Musta tuntu et happi loppuu ja et mä kaadun, ja oli tosi epätodellinen olo. tuntu et sydän hakkas ainakin sataa ja sit taas tuntu et se pysähtyy kokonaan. jäin yksin ja en pystynyt tekee yhtään mitänn, itkin vaan ihan hysteerisessti ja syedän hakkas. Soitin sit munkaverille ja se rauhoitteli mua ja onneks mul oli yks siideri niin sen avulla sain vähän rauhotettua mun hermoja. mut nyt mä oon pelänny että jos tää tulee uudestaan. Meenkö mä terkkarille vai päivystyikseen tai mitä?
sairastumassako?
hhii
2387
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Olet kofeiininarkkari. Kuinka monta kertaa pitää sanoa että lopettakaa se vitun kahvin juonti! Ettekste nyt jo tajua että se on maailmankaikkeuden pahinta huumetta? Edes pirin ongelmakäyttäjä ei koe samanlaista helvettiä mitä välillä kahvilla käyvä kofeiininarkki!
Paniikkihäiriö ei suoraaisesti periydy, mutta se syntyyn voivat vaikuttaa ympäsistön mm. sosiaaliset tekijät. Kuvaamasi tila kyllä kieltämättä kuulosti paniikkikohtauselta, mutta se saattoi olla myös seurausta äärimmäisestä tunnereaktiosta. Kun ihminen kiihkoontuu jostakin elimistöön kehittyy adrenaliinia, saatoit riidan seurauksena saada adrenaliinipurkauksen, itsekin olen joskus saanut niin vahvan että henki meinasi loppua, sydän hakkasi ja päässä humisi (se tapahtui kauan ennen sairastumistani). Sama adrenaliini aiheuttaa paniikkikohtaukset, mutta silloin on yleensä kyse enemmänkin ihmisen itsensä pään sisällä tapahtuvista seikoista, kuin ympäristön ärsykkeistä. Esim. seisominen kaupan kassajonossa, saattaa aiheuttaa jännitystä tai hermostuneisuutta, jolloin asdrenaliinin tuotanto lisääntyy aiheuttaen paniikkioireita, se on kierre joka ruokkii itse itseään. Jos joku osaa selittää paremmin tämän tehkää se ihmeessä! Joka tapauksessa, jos sinua kuitenkin huolettaa kokemasi kohtaus, tai se uusiutuu mene vain ihmeessä lääkärin puheille ja kysy änen mielipidettään. Mutta muista, että ainoa asiantuntija tässä tilanteessasi olet loppukädessä sinä.