Minulla on ollut verenpainelääkitys jo useamman vuoden ajan 80mg Diovan, sillä verenpaine on pysynyt hyvin kohdallaan useamman vuoden ajan.
Nyt verenpaine hyppäsi lukemiin 150/102. Kävin lääkkärin pakeilla ja hän määräsi vahvemmat lääkkeet, diovan comp 160mg tai jotain semmoista, lääkettä en ole vielä hankkinut.
Mulla oli vielä aika paljon jäljellä tuota miedompaa diovania, joten meinasin syödä nekin pois, olen ottanut muutamana päivänä 1½-tablettia sitä.
Jo aikaisemmin tuntui hieman käsivarsien puutummista, mutta nyt samaa oiretta tuntuu myös jaloissa. Onko muilla ollut samoja oireita, mikä on ollut avuksi ja syynä vaivaan.
Nyt verenpaine hyppäsi lukemiin 150/102. Kävin lääkkärin pakeilla ja hän määräsi vahvemmat lääkkeet, diovan comp 160mg tai jotain semmoista, lääkettä en ole vielä hankkinut.
Mulla oli vielä aika paljon jäljellä tuota miedompaa diovania, joten meinasin syödä nekin pois, olen ottanut muutamana päivänä 1½-tablettia sitä.
Jo aikaisemmin tuntui hieman käsivarsien puutummista, mutta nyt samaa oiretta tuntuu myös jaloissa. Onko muilla ollut samoja oireita, mikä on ollut avuksi ja syynä vaivaan.
Vastaukset 5
Vanhimmat
"diovan comp 160mg tai jotain semmoista" Se comp´han tarkoittaa nesteenpoistolääkettä.
Olehan tarkkana kun ominpäin muuttelet lääkkeenottoa. Kirjaa ylös lääkäriä varten tuo oma poikkeava annostelusi,jotta voit sen hänelle kertoa.
..Comp- lääkkeen käyttöönhän tulee liittymään kaliumarvon tarkkailu ja ehkä muutakin.
Lääkeselosteen voit lukea esim.tästä:
http://www.laakeinfo.fi/\Medicine.aspx?m=1317&i=NOVARTIS_DIOVAN COMP
Puutumisoireeseen en osaa sanoa mitään. Mainitaanko haittavaikutuksissa?
mutta satuin huomaamaan yhdessä vanhassa keskustelussa tällaisen tekstin:
"Minulle on suunnilleen pakkosyötetty 10 milligrammaa (enimmmäisannos) beetasalpaajaa, vaikka sivuoireita on ollut. Minulle on sanottu, että ajan myötä elimistö tottuu. Toivottavasti. Erityisesti raajojen satunnainen tunnottomuus on outoa ja häiritsevää."
Olo oli alkuun muutenkin aika heikko, nyt tuota tunnottomuutta ei ole samassa mittakaavassa.
Nyt olen syönyt tuota tavallista diovania 2*80mg/ päivä, mutta paine oli aamullakin 96/140. Käväsin lääkärillä tuossa jokunen päivä sitten ja hän antoi reseptin nesteenpoistolääkettä kuukaudeksi, jolloin tuosta minun lääkkeestäni tulisi se "comp" versio. Vielä en ole noita nesteenpoistolääkkeitä ottanut.
Ennen tuo alakerta pelasi ihan hyvin tuolla 80mg annoksella, mutta nyt siellä puolella tuntuu olevan lamaa. Liekö syynä lääkitys, vai onko vika jossakin muualla. Pitänee katsoa tuleva viikko ja kävästä sitten tohtorin pakeilla, olisiko olemassa sellaista lääkitystä joka ei vaikuttaisi tuonne alakertaan tällä tavalla. Muutenkin tuntuu hassulta, että vaikka annostusta lisätään puolella, niin verenpaine ei laske tuota enempää. Ennen lääkityksen lisäämistä verenpainehan oli 105/150 luokkaa.
Noinhan lääkkeenotto sujuukin, saat käytettyä ne ilman compia olevat erillisellä lääkkeellä. Mutta ota nyt ihmeessä - siis sitä nesteenpoistoa ennen kuin menet lääkäriin,jotta sen vaikutus näkyisi ,tai mahdollisesti ei. Eihän siitä mitään riippuvuutta jää,voi ottaa tarpeen mukaan tai säännöllisesti, lääkärin määräyksen mukaan kuitenkin.
Toivottavasti asiat selviävät, vähän mutkikas tuo ihmisen elimistö. Hyvää joulunaikaa.
Tekisi kyllä mieli testata tuota nesteenpoistolääkitystä yhdellä 80mg Diovanilla, kun tuolla tupla annostuksella ei ole sanottavaa apua. Tulevan viikon testaan tuolla lääkärin systeemillä ja sitten testaan ehkä tuota yhden diovanin annosta.