Saapuipa joulu Metsänrannan mökkiin. Akka touhusi minkä kerkesi ja ukkokin oli puuhassa mukana ja koki auttaa parhaansa mukaan. Tonttu istui uuninpankolla ja katseli sieltä silmät sirissä isäntäväen puuhia.
"Mitähän minä tekisin" mietti tonttu, "jotta lisäisin heidän jouluiloansa. Jospa, jospa leipoisin ukolle ja akalle rusinakaakun..." Ja tontulle kihosi aivan vesi suuhun, kun hän ajatteli kullankeltaista, rusinoilla täytettyä kaakkua.
Kun ukko ja akka olivat menneet levolle, alkoi tonttu leipoa. Yks kaks hän pyöräytti kelpo taikinan, sotki siihen rusinat ja pani sitten kaakun paistumaan. Vähän väliä hän raotti uuninluukkua ja oivallinen kaakku siitä näkyi tulevankin.
Lopuksi se oli kypsä, tonttu nosti sen paistinpellille ja vei sen uuninpankolle, sillä huomenna, jouluaattona, hän aikoi asettaa sen yllätyksenä keskelle isäntäväen joulupöytää.
Mutta kuinka ollakkaan, kun tonttu siinä istui pimeässä ja tunsi nenässään herkullisen tuoksun, alkoi hänen hirveästi tehdä mieli yhtä rusinaa.
"Minä murran kaakun kulmasta vain yhden ainoan rusinan", hän ajatteli ja söikin yhden rusinan.
"Ei kaakku siitä tärvelly vaikka söisin parikin rusinaa", hän mietti ja söi toisen ja kolmannenkin rusinan.
Ja niin hän murensi kaakusta edelleen neljännen, viidennen, kuudennen, seitsemännen rusinan ja kun kello löi kaksitoista, oli puoli kaakkua syöty.
"Voi, voi! Mitä minä teinkään, tärvelin kauniin kaakkuni!" päivitteli tonttu ja söi toisenkin puoliskon kaakusta.
Tuli sitten aattoilta. Ukko ja akka hyräilivät jouluvirren, puhalsivat kynttilät sammuksiin ja kömpivät vuoteeseen. Mutta tonttu istui yhtenä pienenä mykkyränä uuninpankolla, siveli peukalolla nenäänsä ja mietiskeli tähän tapaan:
"Minun olisi pitänyt osoittaa luonteenlujuutta, minun olisi pitänyt kieltäytyä. Minun olisi pitänyt osata säästää. Oi, tuota kaikkea minun olisi pitänyt osata, voidakseni olla onnellinen ja tehdä lähimmäisenikin onnellisiksi..."
Näihin ajatuksiin tonttu nukahti.
(Lyhennelmä Rauli Roisen vuoden 1946 sadusta "Rusinakaakku")
Pieni Joulutarina Sinulle
ilokalori
2
985
Vastaukset
- joo...
Ostin just ystäville joululahjoina konvehtirasioita ja paketoinnista huolimatta ahmin ne illassa ahdistukseeni.
- samaistua
Tuohon satuun.... ikävä kyllä tuo otampa yhden ei se haittaa ja sitten otankin kaiken, on aivan liian tuttua =/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658