Riekkinen

saarnasi hyvin

Juuri nyt on päättymässä Suurkirkossa Itsenäisyyspäivän Jumalan palvelus, jossa Ville Riekkinen saarnasi. Hän kertoi hauskan tarinan 2-vuotiaasta vauvasta, joka kantoliinasta sanoi äidilleen jotenkin näin: "Elä sie mua puvota"
Riekkinen rakensi saarnansa tuon lausahduksen varaan ja kertoi kuinka paljon ihmisillä on pelkoa pudota esim. yksinäisyyteen, työttömyyteen jne.

Mielestäni hän olisi voinut lyhyesti yhdellä lauseella sanoa, että luottakaa ja uskokaa siihen, että elämä itsessään kantaa ja auttaa, kun toimit rehellisesti ja luonnon lakeja noudattaen.

Siihen ei tarvita mitään kristinuskoja ja jeesuksia.

8

394

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aniarana

      marjat!

    • noudattaen joo...

      >>kun toimit rehellisesti ja luonnon lakeja noudattaen.

      • noin !

        Kaikki nisäkkäät ei muuten ole moniavioisia, esim. shakaalit muodostavat kestävän parisuhteen.

        Ei ihmistä pidä suoraan verrata johonkin toiseen lajiin, kuten ei merileijonaakaan voi verrata apinaan, tai apinaa sammakkoon. Jokaisella lajilla on oma myötäsyntyinen ja geneettisesti periytyvä psyykensä - myös ihmiseläimellä.


    • pudottaa,

      turvaa Jeesukseen!
      Pudotuksia tulee! Pettyy ihmisiin, pettyy itseensä,
      pettyy omaan kuvaansa Jumalasta...
      pettyy tekniikkaan... entä jos laskuvarjo ei aukeakaan... vain Jeesus voi pelastaa!

      vaikka isäni ja äitini minut hylkäisi niin Herra korjaa!

    • Riekkinen on hyvä kertoja mutta tärkein asia on sivussa eli sielujen pelastuminen.Kaikki hyväksytään eikä synti sanaa kuule ja parannus eli mielenmuutos syntiä kohtaan on asia josta vaietaan.Totuuden puhujaa vihataan ja Riekkinen ym. lullukkapuhujat lukekoon Raamattunsa uudelleen.Kirkon oppi menee ohi Jumalan sanan ja kiitän Jumalaa etteivät kaikki hyväksy kirkon oppia vaan pitäytyvät Jumalan sanassa.Papit voivat siunailla homo ja lesboliittoja mutta Jumalan siunausta niillä ei ole.Jumala ei ole koskaan siunannut syntiä!

      • corfu

        eikös sanassa sanota että homot saa palkkansa, ts. heitä siunataan aidsilla ja muilla mukavilla bonuksilla mitkä hommistansa seuraa, niin että siunatkoon kirkko vaan näitä, kyllä he on palkkansa ansainnut


    • vaikka vääriäkin on tarjolla

      "Siihen ei tarvita mitään kristinuskoja ja jeesuksia"

      Ei todellakaan jeesuksia. Yksi riittää! Hän, jonka nimeen on jokaisen polven notkistuttava niin taivaassa kuin maan päällä ja maan alla, ja jokaisen kielen on tunnustettava Isän Jumalan kunniaksi, että Jeesus Kristus on Herra.

      Niin Stalin kuin Hitler, Mao ja Iivana Julma, Lenin ja Göbbels, Marx ja Nietzsche, Molotov ja Adolf Eichmann, Ho Tsi Minh ja Saddam Hussein joutuvat tuonpuoleisessa kumartamaan Jeesusta ja sopertelemaan hampaitaan kiristellen, että Jeesus on Herra, kuten myös maan päällä asuvat Hänen palatessa maan päälle.

      Mutta Riekkinen on todella taitava puhuja, kuten politiikan parhaimmat veijarit. Vahinko vain, että hänellä oli taaskin ketunhäntä kainalossa, kun hän puolusti omaa puuttumistaan uraaninetsintään Savon mailla itsenäisyyspäivän jp:ssa. Se oli liian arvokas paikka pikkupolitkointiin. Lohdutukseksi: Hän kyllä nimimerkin "saarnasi hyvin" hengenheimolaisia, vaikka toimiikin savolaiseen tapaan ovelasti, jopa kierostikin. Sen tulet vielä spongaamaan, ellet jo nyt tajua.

    • corfu

      et sitten huomannut että sitähän riekkinen tarkoittikin, eihän riekkinen mihinkään usko, näyttää että pitää kirkkokansaa pelleinä ja naurelee takanapäin kun manipuloinnit menee läpi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      105
      1170
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      116
      988
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      906
    4. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      91
      739
    5. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      285
      704
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      74
      641
    7. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      596
    8. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      582
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      48
      569
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe