Suomen itsenäisyys on

Nostetaan malja Stalinille! Koska ei miehittänyt natsisuomea. Antoi Suomelle armoa ja demokratiaa ja hyvinvointia. Eläköön Stalin!
8363
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

on mutta porvarit eivät sitä tunnusta.

Äänestä

...stalinille kun sua teki. Ja mummus kans.

Äänestä

Ei kukaan koskaan ole tappanut niin paljon suomalaisia kommunisteja kuin hän.

Äänestä

ja kylpee helvetin porealtaissa,toivottavasti

Äänestä

Nostetaan vaan, tämän kunnianhan mahdollisti Trotski, Stalin, Lenin ja NL/Venäjän kommunistinen puolue.
Viime sota oli Suomen fasistinen invaasio, tämän itsenäisyyden meille antaneen NL:n kimppuun, ei mikään vapaussota mistään. Itsenäisyys siis saatiin, ei sodittu, eikä itsenäisyys ollut kyseessä, kun hyökättiin NL:n. Suomen porvareiden on syytä kiittää NL ja Puna-armeijaa.

Nyt, kun ymmärrämme NL:n kommunistien antaneet itsenäisyyden porvareillemme, jotka kuitenkin kieltävät tämän. Tulisi Itsenäisyys vähintäänkin ratifioida nyky Venäjän kanssa, joka pitää itseään Tsaarin Venäjän perillisenä.
Kysytäänpäs tätä Medvedefiltä, Putinilta tai vaikka Yhtenäinen Venäjä puolueelta. Vai alkaako puntti tutiseen riistäjät? Tämän vuoksiko se Nato on niin kiinnostava, ettei vaan Venäjä äkkää, että näinhän tämä asia on.

Hannu Rainesto   Helsinki 6.12.2008

Äänestä
  • tarvitse kiittää mistään. Siitä ei ole ollut meille kuin haittaa. Jos -18 se oli kapinallisten puolella yrittäen tuoda meille kommunismia, onneksi sakut silloinkin auttoivat.

    Taas -39 loppuvuodesta sillä oli uusi yritys, mitä ihmeen kiittämistä siinä on?

    Puolustautuminen puna-väkivaltaa vastaan on tullut meille kalliiksi sekä inhimillisinä kärsimyksinä että taloudellisesti. Saisivat maksaa laskunsa niin voitaisiin harkita suhteita uudelleen.

    Vaikka se komealta kuullostaa niin eivät Lenin ja Stalin meille oikeasti itsenäisyyttä kuvitelleet antavansa vaan sillä hetkellä niillä oli suurempiakin harmeja Venäjällä. Suunnitelmahan oli kominternin avulla suorittaa maailmanvallankumous ja saada siinä samassa Suomi jälleen äiti Venäjän syliin.

    Meidän itsenäisyytemme on tarpeeksi ratifioitu, ei Venäjällä ole oikeasti koskaan ollut mitään oikeutta meidän asioihimme puuttua. Se vain kuvitteli voimansa tunnossa Ruotsinvallan jälkeen omistavansa meidät. Missä nyt on se pienten kansojen oikeus omaan elämään jota Putinin ja Medvedevin porukka vannoi Etelä-Ossetian kohdalla. Antaisivat sen vaikka Karjalaisille ja Inkeriläisille maineen kuten Etelä-Ossetiassakin.

    Kovin tuntuu ristiriitaiselta tuo Venäjän politiikka, toisten maita lahjoitellaan mutta omiksi kuvitelluista tapellaan vuosikymmeniä kuten Tsetseniassa. Hävetköön! ja sinä kans'!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Stalinin ansiota kirjoitti:

Nostetaan malja Stalinille! Koska ei miehittänyt natsisuomea. Antoi Suomelle armoa ja demokratiaa ja hyvinvointia. Eläköön Stalin!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu