Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Kives vit***lee

Mikähän mahtaa olla kun pari päivää sitten huomasin toisen kiveksen nousseen niin ylös kuin mahdollista eikä se ole sieltä sittemmin laskeutunut. Kives on normaalin kokoinen eikä siihen koske. Ainoa haittapuoli on se että tuntuu kuin olisi jatkuvasti kireät housut jalassa.

Onko kokemuksia / ideoita mikä mahtaa vaivata?
Viikon päivät aattelin tätä seurailla ja sitten lääkäriin.
33436
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Itsellänikin on kerran käynyt tuolla tavalla, en kyllä muista tilannetta, mutta paniikissa olin, kun en tajunut mistä ihmeestä tuo johtuu. En tosin tiedä vieläkään...

Minä ainakin vaan painoin sen varovasti takaisin mahan puolelta. Mulla nimittäin sen kives näkyi selvästi pullottavan siinä temmin juuressa.. Ihan outoa... :)

Äänestä

Mulla nousee molemmat kivekset helposti tohon letkun juureen tai siitä hieman ylemmäs. Ne muljahtaa siitä takaisin ihan sormella painamalla. Eikä satu.

En ole ainakaan vielä huomannut mitään ongelmaa asian takia ja tätä nyt on jatkunut jo ainakin 7 - 8 vuotta.

Ja googlestä näköjään löyty melko helposti vaivan todennäkäinen nimikin: Liikkuva kives:

"Liikkuva kives (testis saltans), joka normaalioloissa sijaitsee kivespussin pohjalla, mutta herkästi cremaster-lihaksen supistuessa vetäytyy nivuskanavaan, ei tarvitse hoitoa."

"Testis saltans (liukuva kives), jossa herkkä kremasterrefleksi vetää usein kiveksen ylös, mutta tämä laskeutuu risti-istunnassa tai lämpimässä ja on lypsettävissä normaalikokoisen skrotumin pohjalle ja jää irrotettaessa sinne ainakin hetkeksi."

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sdasdad kirjoitti:

Mikähän mahtaa olla kun pari päivää sitten huomasin toisen kiveksen nousseen niin ylös kuin mahdollista eikä se ole sieltä sittemmin laskeutunut. Kives on normaalin kokoinen eikä siihen koske. Ainoa haittapuoli on se että tuntuu kuin olisi jatkuvasti kireät housut jalassa.

Onko kokemuksia / ideoita mikä mahtaa vaivata?
Viikon päivät aattelin tätä seurailla ja sitten lääkäriin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu