Vatsalaukun tähystys

Uskaltaako mennä?
131873
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Pakkohan se on uskaltaa. Seuraavan kerran kun menen, vaadin nukutuksen (yksityisellä).

Äänestä
  • eiköhän semmoset tutkimukset jaksa pitäähän ne kestää että vika selviää minä meinaan pyytää vielä paksusuolen tutkimukseen kun luutavammin minun ongelma löytynee sieltä.
    ikäviähän semmoset tähystykset aina on mutta asennetta vaan.
    minulla on suolen toiminnassa niin kova ongelma että menisin heti kun vaan pääsis.
    siitä vaan ei se tapa!

    Äänestä

ja pitääkin mennä jos diagnoosia ei ole tehty ilman tähystystä.

Tähystyksestä löytyy kaikki mahdollinen ylävatsan informaatio, ja jos löytyy refluksitauti, kannattaa vielä ylärefluksin vuoksi käydä kurkkulääkärillä, jos kurkku vaivaa tai on hengenahdstistusta.

Se kestää vartin verran ja helpottaa varmasti kun tähystys on tehty.

Äänestä

muita tutkimuksia ( täydentämään vatsatähystystä!!), jotka antaa osviittaa
ruokatorven tilasta, pyydä ruokatorven
varjoainekuvausta (tehdään täälläpäin jos ei pysty menemään tähystykseen) - pyydä myös, että
kokeilevat samalla provosoida refluksia
(vettä juodaan eri asennoissa samalla kuvantaen).
Toiset ovat käyneet näiden lisäksi myös ylävatsan ultrassa (esim sappikivet).

Kuvauksen avulla nähdään esim. kurkun/ruokatorven nielemislihasten toiminta, mahdolliset poikkeamat/epämuodostumat, kasvaimet (ne, jotka pystytään näkemään kuvantamalla), isot haavautumat ym. Ei tähystyksen vertainen mutta antaa kyllä osviittaa tilanteesta ...

Tähystyksen paras etu on näytepalat limakalvoilta
(ja vakavampien komplikaatioiden poissulkeminen esim Barretin ruokatorvi). Kokemukset tähystyksestä vaihtelevat laidasta laitaan. Jos mietityttää niin paljon ettet saa mentyä ollenkaan, tähystyksen saa myös nukutuksessa (joku tuolla oli menossa 17.12 - kertoilee varmaan kohta kokemuksia täällä).

Laryngofaryngeaalisen refluksin toteaminen tapahtuu puolestaan kurkkutähystyksellä (pieni peili, nenän kautta pieni letku, jäykkä skooppi).
Diagnoosin tekee kurkkulääkäri. Vatsatähystys ei ole ensijainen lar.far. refluksin toteamismuoto.
En sitä jättäisi kuitenkaan tekemättä jossakin vaiheessa.

Äänestä
  • (joku tuolla oli menossa 17.12 - kertoilee varmaan kohta kokemuksia täällä). :DD

    Riippuu varmaan vähän sairaalasta, mutta jos sanot että pelottaa kovasti niin saat varmasti nukutuksen.. Itse en ymmärrä että miksi joku maksaa tähystä nukutuksessa yksityisellä kun sen saa normaali sairaalassakin, pitää vain osata pyytää..

    Nukutuksessa tähystys tehdään joko ihan yleisanestesialla (niinkuin minulle, eli kunnon nukutuksessa) tai sitten useimmiten ns. humautuksessa eli et kyllä muista mitään sen jälkeen kun humautus =kevyt nukutus on tehty..
    Onhan niitä sitten puuduttavia suihkeita ja rauhoittavaa esilääkitystä jos tuntuu että niillä pärjää..

    Nostan kyllä hattua niille jotka menevät tuohon ilman mitään avuja!! Eihän siihen kuole, mutta niinkuin lääkäri sanoi niin epämiellyttävää se on.

    Äänestä

  • Enni kirjoitti:

    (joku tuolla oli menossa 17.12 - kertoilee varmaan kohta kokemuksia täällä). :DD

    Riippuu varmaan vähän sairaalasta, mutta jos sanot että pelottaa kovasti niin saat varmasti nukutuksen.. Itse en ymmärrä että miksi joku maksaa tähystä nukutuksessa yksityisellä kun sen saa normaali sairaalassakin, pitää vain osata pyytää..

    Nukutuksessa tähystys tehdään joko ihan yleisanestesialla (niinkuin minulle, eli kunnon nukutuksessa) tai sitten useimmiten ns. humautuksessa eli et kyllä muista mitään sen jälkeen kun humautus =kevyt nukutus on tehty..
    Onhan niitä sitten puuduttavia suihkeita ja rauhoittavaa esilääkitystä jos tuntuu että niillä pärjää..

    Nostan kyllä hattua niille jotka menevät tuohon ilman mitään avuja!! Eihän siihen kuole, mutta niinkuin lääkäri sanoi niin epämiellyttävää se on.

    on suuria eroja Suomen sisällä - tietyillä alueilla ei
    pääse edes humautus nukutukseen - kokeiltu on!
    Sen takia määrätään tuohon ruokatorven varjoainekuvaukseen (olisiko se sitten kuitenkin edullisempi - kustannuskysymykset ovat mukana näissäkin tutkimuksissa).

    Joku täällä kirjoitteli
    pienemmästä paikkakunnalta, jossa oli
    vaikea päästä tavalliseen vatsatähystykseen -
    käsittämätöntä! Tänään kuulin myös ihan livenä, että lääkäri oli kieltäytynyt antamasta sitä kurkun puuduttavaa suihketta - asiakas oli onneksi antanut kirjallista palautetta/valittanut.
    Oli myös tässä yhteydessä painottanut eri haittavaikutuksia ym -
    siis aineesta, jota kurkkulääkärit käyttää tähystyksissään (esim. jäykkä skooppi ja ihan pelkkä vilkaisukin peilillä jos voimakkaat refleksit) tuosta vaan.

    Yleislääkäreitä on ollut monia, jotka eivät ole
    kuulletkaan "kevyestä" nukutuksesta tähystyksen yhteydessä.


    Jotkut on onneksi valmiita maksamaan terveyteen liittyvistä hoidoista ja toimenpiteistä - se on hyvä, koska se vapauttaa aina paikkoja sellaisille, jotka sitä eivät voi tai halua tehdä. Yksityisellä puolella palvelu on kyllä ainakin itsellä ollut aina parempaa sekä kiireettömämpää - sen lisäksi saan sen silloin kun haluan/tarvin (tästä on ollut suuri apu esim. kun kurkun kouristuksia/äänihuulten toimintaa haluttiin tutkia "kohtauksen" ollessa päällä). Käytän toki ainakin itse julkisiakin palveluita.

    Äänestä

Tottakai uskallat! Se koko toimenpide kestää vain noin 10 min. Ei tarvitse rauhoittavia tai puudutteita.

Olen käynyt nyt noin 10 kertaa toimenpiteessä ja ei ole kamala juttu. Takaan sen!

Lääkäri voi laittaa puudutteen mutta minulle ainakin tuli ällö olo sen kamalasta mausta.Tötterö suuhun ja sitten sellainen letku nielaistaan kurkusta alas ja siinä vähän yököttää mutta tunne menee ohi kun letku menee syvemmälle. Muista nieleksiä koko ajan niin letku valuu isestään vatsan pohjalle, ei tarvitse työntää. Minä pyydän aina että saan katsoa monitorista kun kamera kulkee vatsassa niin ei ajattele koko letkun suussa oloa :)

Ei se ole kamalaa, ei koske, ei kamalasti okseta...ei mitään. Sitäpaitsi se on niin nopeasti ohi että hämmästyt itsekin :)

Minä ainakin toimenpiteen jälkeen (ilman puudutteita tai rauhoittavia) olen kävellyt suoraan kaupungille ostoksille tai mennyt kahville. Olo on ihan normaali toimenpiteen jälkeen. Muutama isompi röyhtäytys vain, ei kipuja ei mitään muutakaan.

Äänestä

Olin itse asiassa tänä aamuna tähystyksessä ja olo (ja mieli) on tällä hetkellä oikein hyvä. Tutkimuksesta ei jäänyt minulle ainakaan mitään traumoja. Jännitin tutkimusta etukäteen jonkin verran, mutta olin päättänyt pitää pääni kylmänä. Omalla asenteella pystyy vaikuttamaan asiaan myös paljon. Yököttelyä oli totta kai, mutta lääkäri antoi ohjeistusta mihin kannattaa keskittyä missäkin vaiheessa. Kipuja ei ollut, pieniä tuntemuksia vatsassa oli silloin, kun koepaloja otettiin.

Kaiken kaikkiaan tutkimukseen (valmistautuminen, puuduttaminen, toimenpide (5 min) ja jälkihoito eli suun purskuttelu) meni 15 - 20 minuuttia. Ei siis paha. Minä kyllä rohkaisen jokaista epäröimättä menemään tähystykseen, jos lääkäri on niin suositellut. Nukuttaminen tällaisessa tutkimuksessa on ainakin minun mielestäni aika lailla tarpeetonta, mutta mehän olemme erilaisia.:)

Äänestä
  • Miten se sulla puudutettiin?

    Äänestä

  • jaazaa kirjoitti:

    Miten se sulla puudutettiin?

    kurkunpään puuduttavalla spraylla. Aine oli hiukan pahanmakuista mutta se alkoi heti vaikuttaa. Tehokasta ja helppoa.

    Äänestä

  • sumutti kirjoitti:

    kurkunpään puuduttavalla spraylla. Aine oli hiukan pahanmakuista mutta se alkoi heti vaikuttaa. Tehokasta ja helppoa.

    en ole hoksinut kummallakaan kertaa pyytää, seuraavaksi pitää pyytää jos vielä joskus joudun vastaavaan tilanteeseen.

    Kiitos siis tiedosta.

    Äänestä

  • jaazaa kirjoitti:

    en ole hoksinut kummallakaan kertaa pyytää, seuraavaksi pitää pyytää jos vielä joskus joudun vastaavaan tilanteeseen.

    Kiitos siis tiedosta.

    antamaan sinulle lisäinfoa. :)

    Mukavaa joulun odotusta!

    Äänestä

Kävin tänään tähystyksessä ei siinä tarvita mitään puudutuksia saatikka nukutusta,letku kurkusta alas ja siinä se on,saapi tehdä vaikka kerran päivässä on niin helppo ja kivuton toimenpide näytepalojen ottoineen,10-15min. ja eikun menoksi puffetin puolelle hakemaan mahan täytettä,ei kuumaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pihalla kuin lumiukko kirjoitti:

Uskaltaako mennä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu