Tässä...

Suomea uhkailtiin ja kiristettiin kylmän sodan kulisseissa. CIA kaatoi Rauma-Repolan parhaan bisneksen ja Nokia suostui yhteistyöhön Pentagonin kanssa. Käsikirjoitus ja ohjaus Ari Lehikoinen.Ykkös dokumentti 7.12

....muille "mutustelijoille" hiukan lihaa luilleen.
2173
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

uhkailtu eikä kiristetty vaan vaadittiin noudattamaan sitä politiikkaa jota esim. uusien elektroniikkainnovaatioiden kehittäjät halusivat. Jokaisellahan on oikeus määrätä mitä hänen värkkikaluillaan tehdään. Se, että uuden tekniikan vienti itään oli rajoitettua oli ainoastaan Neuvostoliiton vika, se sen sai aikaan omalla käyttäytymisellään, pettämällä liittolaisensa heti sodan loputtua 1945.

Suomelle taas oli etua myöntyä koska meidän teollisuutemme pysyi ajan tasalla eikä ilman sitä olisi Nokiaa siinä muodossa mitä nyt on. Kauppapolitiikka myötäilee joskus muuta politiikkaa, sille emme voi mitään ja se on tässä maailmassa hyväksyttävä.

Jos naapurisi uhkailisi sinut tappaa niin tuskin menisit sille haulikkoasi viemään ja sanoisi, että tuossa on sitten kun tarvitset. Se oli vaan vähän isommassa mittakaavassa tuo sama asia siinä kylmässä sodassa.

Äänestä
  • Eilistä TV-ohjelmaa.Tuossa ohjelmassahan nimenomaan Rauma-Repolan tuolloinen toimitusjohtaja Tauno Matomäki kertoi. Että jos Rauma-Repola ei lopeta sukelluspallojen tekoa.Niin USA:n tiedustelupalvelun CIA:n virkamiehet uhkasivat lopettaa koko Rauma-Repolan toiminnan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


antipunikille ja... kirjoitti:

Suomea uhkailtiin ja kiristettiin kylmän sodan kulisseissa. CIA kaatoi Rauma-Repolan parhaan bisneksen ja Nokia suostui yhteistyöhön Pentagonin kanssa. Käsikirjoitus ja ohjaus Ari Lehikoinen.Ykkös dokumentti 7.12

....muille "mutustelijoille" hiukan lihaa luilleen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu