Kysyisin että miten suurperheet suunnittelevat joululahjat?Jos on toista kymmentä lasta niin kuinka monta euroa pannaan lasta kohden? Ja varmaan hyvissä ajoin aletaan ostaan joululahjoja kuten kaikki jouluruuat ja leipomiset.
Suurper
suurperheiset
5358
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jokainen me lahjoja saatiin ja tuntuu että liikaakin. Älynlahjoista puhumattakaan ;)
Ihan pienet ei saa lahjoja ollenkaan. Vähän isommille ehkä 30 euroa, kouluikäisille voi mennä yli 50 euroa lahjoihin. Kaikenkaikkiaan meillä (10hlöä) menee lahjoihin ehkä 400 euroa, korkeintaan 500.
Ruoan ja muun eväspuolen hankinta menee kyllä ehkä viimeiselle viikolle. Paitsi kinkku on ostettu jo hyvissä ajoin.
Meidän lapset ovat olleet niin tuhmia ja tottelemattomia, että on tehty jo hyvissä ajoin selväksi että yhtään lahjaa ei ole tulossa jouluna. Ja tämä päätös pitää. Jospa seuraavana jouluna ois eri tilanne.
Lapset ovat vanhempiensa käyntikortti..
Lahjoihin kuluu 20-30€ jokaista lasta kohti iästä riippumatta. Yritetään hankkia isoimmille tarpeellista, esim. opiskelijoille astioita, vuodevaatteita tai puheaikaa kännykkään. Nuoremmille lauta- tai tieskapelejä, karkkia ja vaatteita. Joskus jos on syntymäpäivä lähellä joulua niin voidaan yhteissopimuksella lahjat yhdistää ja hankkia jotain kalliimpaa. Yhteensä kuluu noin 300€ lahjoihin. Jouluvalmistelut meillä tehdään vasta joulukuun aikana.