minulla syömishäiriö

123

Monesti olen miettinyt,että minulla olisi jonkinnäköinen sömishäiriö,sillä välillä tulee ahmittua ja toisinaan pyrin jättämään kokonaan ruokaa väliin.Kuten aamiainen,en syö sitä ollenkaan.Yhden testin mukaan minulla olisi alkava tai jo alkanut syömishäiriö.Ajatukset kumminkin pyörii paljon ruoan ympärillä.Ja usein sorrun herkkuihin,jotka turruttavat pahaa oloa.Mutta kumminkin pituutta on 175cm ja painoa on jotakuinkin 100kg.Olen harkinnut laihduttamista,mutta toistaiseksi se on vain jäännyt.Onko jotain neuvoja?

1

635

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tiksu67

      Hiljaa hyvä tulee. Kannattaisi aloittaa terkkarilta tai tk-lääkäriltä, jotka voivat tehdä sinulle ravinto- ja/tai liikuntaohjelman.

      Tässä joitakin vinkkejä:

      1. Liiku paljon (kävele päivittäin), vointisi ja jaksamisesi mukaan. Jos harrastat raskasta liikuntaa, pidä myös välipäiviä.
      2. Syö keskimäärin järkevästi. Joku viisas joskus sanoi että on tärkeämpää mitä syö uudenvuoden ja joulun välillä kuin joulun ja uudenvuoden välillä. Kun syöt täysipainoista ravintoa, ei tule niin helposti tarvetta ahmia.
      3. Syö monta ateriaa päivässä, mutta pienennä mahdollisesti annoskokoja.
      4. Syö hyviä rasvoja, proteiinia, kuituja, vähennä sokerin käyttö minimiin.
      5. Hanki lihasmassaa (punttisalilla, muokkausjumpassa tms.). Lihasmassa lisää kroppasi energiankulutusta.
      6. Salli itsellesi lupa levätä ja repsahtaa välillä. Itse olen ollut liikuntatauolla syksystä asti enkä vielä ole kuollut :)
      7. Ota sellainen asenne, että et ole laihdutuskuurilla vaan muuttamassa ruokailu- ja liikuntatottumuksiasi pysyvästi. Etene pikkuhiljaa, älä muuta ihan kaikkea kerralla. Hiljaa hyvä tulee.

      Itse tein tällaisen elämäntaparemontin kymmenisen vuotta sitten eikä minun ole sen koommin tarvinnut laihdutella.

      Tsemppiä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      359
      4588
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      148
      2598
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2196
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      145
      1760
    5. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      31
      1310
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      44
      1292
    7. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      41
      1283
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      79
      1161
    9. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      346
      1147
    10. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      143
      1029
    Aihe