Kritiikkiä henkilövalinnoista

Kainuun Sanomien kolumnissa kiinnitetään huomiota mielestäni olennaiseen luottamushenkilöiden valintaa koskevaan asiaan. Onko jonkin puolueen piirikokous oikea foorumi päättämään valtuustojen puheenjohtajien henkilöstä?

Käytännössä valtuutetut niin halutessaan voivat kumota puolueen kenttäväen päätöksen eikä siihen niin tapahtuessa ole kenelläkään nokan koputtamista.

Vaikka puolueitten neuvottelijat sopivat etukäteen siitä mille puolueelle joku luottamuspaikka kuuluu niin valtuutetuilla on täysi oikeus valita siihen mieleisensä henkilö ja ohittaa näin yhden puolueen jäsenistön suosikki.

http://www.kainuunsanomat.fi/cs/Satellite/Kolumnit/1194609228625/artikkeli/vaarat valitsijat.html

2

112

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pelin politiikassa

      Pulue aina varmistaa, etteivät äänestäjät ja taitamattomat valtuutetut pääse tyrimään vastoin puolueen pikkupomojen tahtoa.

      Oma mies pitää juntata joka paikkaan puoluekurilla, jos ei muuten.

      Demareilla homma on muuten vielä karmeampaa, usko huviksesi, ay-liikkeessä varsinkin.

    • mikä ettei

      Kepukunnissa voidaan päättää kunnallisjärjestöissä koska samat valtuutetut siellä kumminkin on mukana päätöksiä tekemässä. Tuossa oli kyse maakuntavaltuustosta jossa ei vaalituloksen mukaan ole kepulla yksinään enemmistöä. Ilmeisesti jonkun apupuolueen kanssa on tehty välipuheet niin että kumpikaan ei puutu toistensa valintoihin vaan tukee niitä. Näin asiat hoituvat ns. maitolaituripäätöksillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      1897
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1280
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      99
      1031
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      102
      908
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      894
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      66
      741
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      632
    8. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      68
      518
    9. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      13
      508
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      501
    Aihe