Hei,
Mitkä ovat oleellisimmat erot osuuskunnan ja osakeyhtiön välillä? Kumpaa yhtiömuotoon kannattaisi lähteä perustamaan, kun kyseessä on vielä pieni yritys.
Mitkä ovat oleellisimmat erot osuuskunnan ja osakeyhtiön välillä? Kumpaa yhtiömuotoon kannattaisi lähteä perustamaan, kun kyseessä on vielä pieni yritys.
Vastaukset 13
Vanhimmat
niin tiedät mikä on osuuskunta:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Osuuskunta
Wikipedia on koluttu läpi, mutta mitään maalaisjärjellä käsiteltäviä olennaisia eroja en löytänyt.
..tästä samasta aiheesta.
Perustajia: osakeyhtiö: yksi riittää, osuuskunta: 3
Toimielimet ja päätöksenteko yhteneväiset, paitsi osuuskunnassa on vielä toimielimissä jäsenistö.
Molemmissa päätöksenteko hidasta ja paljon paperitöitä.
Vastuu veloista: osakeyhtiö: yritys vastaa veloista, osakkaat sijoittamallaan pääomalla, osuuskunnassa sama, plus saattaa tulla jotain lisämaksuja
Osuuskunnassa on tietysti se, että mitä enemmän jäseniä, sitä enemmän asiakkaita. (vrt. esim. Tradeka). Osakeyhtiössä osakeanti mahdollinen, pääsee sinänsä helposti eroon yrityksestä jos haluaa.
Toivottavasti auttoi =)
Tuli painovirhepaholainen, eli osuuskunnassa ei ole jäsenistöä, vaan edustajisto toimielimissä.
osuuskunnassa on vähemmän pääomaa käytettävissä kuin osakeyhtiössä.
Näin sanoo koulupaperit. =)
Taitaa olla LAMKISSA liiketoimintaoikeuden koe.
Haiskahtais siltä.
merkonomin koulutuksen yritystoiminnan perusteita opiskelen Porissa =)
Eipähän tule huomenna sitten identtisiä vastauksia kokeeseen. :)
hiukkasen kyllä jännittää koko koe.
Mahtava paikka tämä suomi24, sillä täältä saa koetta edeltävänä iltana kaikki tarvittavat vastaukset.
Tradenomi - liiketoimintaoikeuden koe huomenna.
Osakeyhtiö ja osuuskunta laki olisi hyvä oppia ennenkuin käyn nukkumaan. :)
yhtiömuotoja, niiden eroja, budjettia, sidosryhmiä, yrityskaaviota, liiketoimintasuunnitelmaa, swot-analyysia, riskienhallinta-analyysiä, verolakia, työlainsäädäntöä, kuluttajasuojalainsäädöksiä, kirjanpitolakia ja kauppalakia.
wish me luck..
Siinä on jumalattoman laaja koe. Hyvä että itse oppinut kyseisiä asioita edes kahden viime vuoden aikana. :)
Good luck!
-Tääkin palsta alkaa enemmän muistuttaa chattia, heh.
niin on. Onneks ei tarvi noista säädöksistä osata ku pääkohdat ja muistaa mitä lakeja ja säädöksiä pitää ottaa huomioon sidosryhmien sopimusten kanssa.
onnea sullekkin kokeeseen. =)
--keskustelu, chat.. sama asia.
anteeksi aloittajalta off-topic viestit.