Pilssi pitäis pestä ennen maalausta (teräsalus).
Mikä hyvä rasvanpoistoaine?
Joku sellanen, joka ei nyt ihan sekoita päätä, ei tarvii mitään huuhtelua yms. jälkikäsittelyä, mutta kuitenkin tehokas.
Rasvan/öljyn/lian poisto
10
7137
Vastaukset
- remonttimake
mäntysuopa on paras aine jos pitää olla liuotteeton, mutta se pitää pestä pois.
Myös sinoli on suht mietoa ainetta.
CRC bräckleen taitaa vähän haista(?) - On..
Ihan fairy poistaa rasvan ja vahankin.
autotarvikeliikkeet myyvät rasvanpoistoainetta jolla pyyhitään pintoja ennen maalausta.
Lisäksi MEK tai LIPA ovat hyviä aineita.- z--z
Mitä ovat MEK ja LIPA?
- Tuolla.
z--z kirjoitti:
Mitä ovat MEK ja LIPA?
http://fi.wikipedia.org/wiki/Metyylietyyliketoni
Lipaa käytetään esim kirjapainoissa painomusteen pesemiseen. LIpa on hiilivetyliuotin.
LIPA 1 on nopeasti haihtuva aromaattivapaa painovärien pesuaine. Käyttö; offset-kumikankaille, kehiöille ja ladelmille. Metalliteollisuudessa vaativaan kuivapesuun. Sähköteknisten osien pesuun. Helposti syttyvä neste.
LIPA 2 on hitaasti haihtuva aromaativapaa painovärien pesuaine. Käyttö; kumiteloille ja-kankaille sekä yleispesuun painokoneilla. Haihtumisaika on kaksinkertainen verrattuna LIPA 1. Helposti syttyvä neste." - kaiketi
Tuolla. kirjoitti:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Metyylietyyliketoni
Lipaa käytetään esim kirjapainoissa painomusteen pesemiseen. LIpa on hiilivetyliuotin.
LIPA 1 on nopeasti haihtuva aromaattivapaa painovärien pesuaine. Käyttö; offset-kumikankaille, kehiöille ja ladelmille. Metalliteollisuudessa vaativaan kuivapesuun. Sähköteknisten osien pesuun. Helposti syttyvä neste.
LIPA 2 on hitaasti haihtuva aromaativapaa painovärien pesuaine. Käyttö; kumiteloille ja-kankaille sekä yleispesuun painokoneilla. Haihtumisaika on kaksinkertainen verrattuna LIPA 1. Helposti syttyvä neste."mek on metyylietyyliketoni, eli aivan asetonia vastaava liuotin.
- Rasvanäppi
Ota 5L kannu mukaan ja käy huoltoasemalta kysymässä kovaria, se on tynnyri kamaa eikä paljon maksa, kyseessä on konepesuaine ja parhainpia mitä on! Tämä kyllä vaatii huuhtelun ennen maalausta, eikä sellaista pesuainetta ole olemassakaan joka ei vaatis, tinnerit on erikseen... Älä ainakaan mitään fairya kokeile tai paattis on täynnä vaahtoo eikä mitään tapahdu!!!
- rasvaisten
pintojen pesuun on selkeä: siirry aina kevyempiin tislausjakeisiin päin. Jos pinnat ovat tosi "paskaiset", aloita esim. petroolilla, siirry bensiiniin tai liuottimiin: sen jäålkeen voit kokeilla edellä mainittuja "saippuapohjaisia" t. tensidejä sisältäviin pesuaineisiin. >Huuhtele kunnolla vedellä ja kuivata kunnolla. Sen jälkeen voit tehdä mitä haluat.
- heh
Pikkupesuissa olen käyttänyt alkoholia menestyksekkäästi kuivaamiseen. Liukenee veteen ja silti vielä haihtuu hetkessä. Ei tosin taida olla mielekästä kun pestävää on neliömetreittäin.
- heh, heh
heh kirjoitti:
Pikkupesuissa olen käyttänyt alkoholia menestyksekkäästi kuivaamiseen. Liukenee veteen ja silti vielä haihtuu hetkessä. Ei tosin taida olla mielekästä kun pestävää on neliömetreittäin.
Minäkin olen käyttänyt alkkomahoolia menestyksekäästi kuivaamiseen. Kun tekee muutaman gt:n, pinta ehtii hyvin kuivua.
Ei nopsalla kuivaamisella ole merkitystä kuin teräspinnalla. Ja sehän ruostuu lennosta, eli elä mäne kastelemaan.
- alubonito
jälkeen pitäisi poistaa liuottimen kalvo jollain emäksisellä pesuaineella, niin maali pysyy paremmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu705727Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti274767Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett182966- 1772377
Työkyvyttömienkin on jatkossa haettava työtä
Riikalla ja Petterillä on hyviä uutisia Suomen työttömille: ”Toimeentulotuen uudistus velvoittaa työttömäksi ilmoittaut1712027- 172026
- 1011480
- 681184
Harmi, se on
Mutta mä tulkitsen asian sitten niin. Olen yrittänyt, oman osani tehnyt, ja saa olla mun puolesta nyt loppuun käsitelty171156Maailma pysähtyy aina kun sut nään
Voi mies kuinka söpö sä oot❤️ Olisin halunnut jutella syvällisempää kuin vaan niitä näitä. Se pieni heti sut tavatessa o771038