Olisin hankkimassa pleikkaria mutta haluaisin tietää kannattaako hankkia PS2 vai PS3? Näistä kun en kovin paljon tiedä. Tuo PS3 on ainakin uudempi juttu ja toki sitten kalliimpikin näyttää olevan mitä netissä olen jo noita surffaillut eri sivuilla katsomassa.
Mitä tuo Playstationin hankkiminen vaatii yleensä? Voiko sen laittaa kiinni televisioon kuin televisioon vai onko jotain erikoisjuttuja? Itselläni on tuo tv-näyttö kiinni myös tietokoneessa, eli tuollainen Samsungin lcd-näyttö kyseessä. Voiko tuon pleikkarin laittaa siihen kiinni?
Miten tuo muistipuoli sitten, onko noissa miten paljon muistia valmiina vai pitäisikö samalla sitten ostaa jo valmiiksi lisää?
PS2 vai PS3
6
949
Vastaukset
- Zeroforty
PlayStation 2 alkaa olla jo elinkaarensa päässä, mutta tiukalle budjetille se on erinomainen, pelit parikymppiä halvempia (esim.). Jos hinta ei ole probleema, PlayStation 3 on taas tulevaisuuden varalta paras vaihtoehto, toki PlayStation 2:elle tulee edelleen pelejä, mutta PS3 on siinä parempi, että voit nauttia peleistä aidolla teräväpiirrolla ja huonollakin töllöllä muutenkin paremmin. Yleisesti ei PS2:sella nähdä enään nettipeli ominaisuudella varustettuja pelejä, ja siinäkin PS3 on parempi, kun se on lähes aina vakiona. Näyttölaitteella ei ole väliä PS2:ella ja PS3:ella, joten sellaitteen RF-moderaattorin saa vain antenniliittimellä varustettuihin töllöihin, että sillä ei ole lähes mitään väliä. PS2:en ongelma on taas elinkaari, tehottomuus ja grafiikan näyttävyys. Et voi nauttia teräväpiirrosta, parhaan laadun saat komponenttikaapelilla, jos sinulla sellainen liitin siinä töllössä on. Se toimii sitten myös PS3:essa, mutta sen parhaimman nautinnon saat HDMI-kaapelilla. PS3:ella riittää tilaa tallennuksille, mielin määrin. Riippuu kuitenkin mallista, mutta ei se kyllä helpolla täyty. Plussaa pleikkareilla on aina yksinoikeuspelit, jotka on nyt vähentynyt, mutta Metal Gear sarja on vain pleikkareille. No, anyway, muistiasiaan takaisin, PS3:essa on paljon valmiina tilaa, PS2:essa ei ollenkaan. PS2:een kannattaa ostaa 64 megatavun muistikortti, hinta 29 €. Katso vaikka täältä: http://www.konsolinet.fi/tuotekortti.php?path=15/27/2247. No eiköhän tämä ollut tässä, 25 minuuttia käytin tähän aikaa, joten eiköhän siinä inffoa vähän edes. Oma valinta olisi tällä hetkellä PS3, vaikka minulla sellainen jo on. Jos sitä rahaa ei millään löydy, PS2 on vaihtoehto. Tässä on viralliset sivut Sonylta. PlayStation 2: http://fi.playstation.com/ps2/. Ja PlayStation 3: http://fi.playstation.com/ps3/. Ja tässä on hyötysivusto PS2:en käyttäjille, josta löytyy esim. arvosteluja: http://ps2.ign.com/. Ja sama myös PS3: http://ps3.ign.com/. Tuossa on tukiaihe PS3:elle: http://www.peliplaneetta.net/keskustelut/aihe?fid=16&tid=105175http://www.peliplaneetta.net/keskustelut/aihe?fid=16&tid=105175. Jos satut kysymään, rekisteröidy sinne, saat myös keskusteluoikeudet .
- kljkjlksd
jos on lapsia pleikka 2 jos taas pitää
räiskintä ja grafiikka peleistä ja on
rahaa osta 3
kolmoselle ei ole vielä alle 15 pelejä
ainakaan montaa.
ja toisaalta kyllä 2 tehdään uusia pelejä
just ostin pojille rock band peli paketin
kun en raskinut ostaa koko konetta ja kallista
pakettia päälle
jos se on huono niin on ainakin guitar hero peli - grewww
kljkjlksd kirjoitti:
jos on lapsia pleikka 2 jos taas pitää
räiskintä ja grafiikka peleistä ja on
rahaa osta 3
kolmoselle ei ole vielä alle 15 pelejä
ainakaan montaa.
ja toisaalta kyllä 2 tehdään uusia pelejä
just ostin pojille rock band peli paketin
kun en raskinut ostaa koko konetta ja kallista
pakettia päälle
jos se on huono niin on ainakin guitar hero peliJos hankit pleikan sellaiselle, joka käyttää sitä harvemmin tai jotain, niin pleikka 2. jos taas sellaiselle, jonka intohimo on pelaaminen ja joka tulee käyttämään sitä paljonkin -> pleikka 3.
Itse esim. sain pleikka 2:n, siis nimenomaan sanoin, etten halua uudempaa, koska käytän sitä yksinomaan Singstarille ja riittää siihen käyttöön. Vaikka tulevaisuuden kannalta... no joo..
- Assas
Ps3 jos rahaa riittää, pelejä on jo tullut aika paljon, ja jos voi lainata kavereilta lisää pelejä, niin se kannattaa.
Ps2 jos ei pelaa paljon, ja se riittää. - Retrogamer
PS2,Koska sillä on paremmat pelit (PS3 SUCKS)!
- samionpaskahousu
Haista vittu.
laitteletko taas paskaa mailiin ja katoat kuin pieru saharaan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 866338
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303793törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283160Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691716- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46959Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11956Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859