PS2 vai PS3

???

Olisin hankkimassa pleikkaria mutta haluaisin tietää kannattaako hankkia PS2 vai PS3? Näistä kun en kovin paljon tiedä. Tuo PS3 on ainakin uudempi juttu ja toki sitten kalliimpikin näyttää olevan mitä netissä olen jo noita surffaillut eri sivuilla katsomassa.
Mitä tuo Playstationin hankkiminen vaatii yleensä? Voiko sen laittaa kiinni televisioon kuin televisioon vai onko jotain erikoisjuttuja? Itselläni on tuo tv-näyttö kiinni myös tietokoneessa, eli tuollainen Samsungin lcd-näyttö kyseessä. Voiko tuon pleikkarin laittaa siihen kiinni?
Miten tuo muistipuoli sitten, onko noissa miten paljon muistia valmiina vai pitäisikö samalla sitten ostaa jo valmiiksi lisää?

6

994

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Zeroforty

      PlayStation 2 alkaa olla jo elinkaarensa päässä, mutta tiukalle budjetille se on erinomainen, pelit parikymppiä halvempia (esim.). Jos hinta ei ole probleema, PlayStation 3 on taas tulevaisuuden varalta paras vaihtoehto, toki PlayStation 2:elle tulee edelleen pelejä, mutta PS3 on siinä parempi, että voit nauttia peleistä aidolla teräväpiirrolla ja huonollakin töllöllä muutenkin paremmin. Yleisesti ei PS2:sella nähdä enään nettipeli ominaisuudella varustettuja pelejä, ja siinäkin PS3 on parempi, kun se on lähes aina vakiona. Näyttölaitteella ei ole väliä PS2:ella ja PS3:ella, joten sellaitteen RF-moderaattorin saa vain antenniliittimellä varustettuihin töllöihin, että sillä ei ole lähes mitään väliä. PS2:en ongelma on taas elinkaari, tehottomuus ja grafiikan näyttävyys. Et voi nauttia teräväpiirrosta, parhaan laadun saat komponenttikaapelilla, jos sinulla sellainen liitin siinä töllössä on. Se toimii sitten myös PS3:essa, mutta sen parhaimman nautinnon saat HDMI-kaapelilla. PS3:ella riittää tilaa tallennuksille, mielin määrin. Riippuu kuitenkin mallista, mutta ei se kyllä helpolla täyty. Plussaa pleikkareilla on aina yksinoikeuspelit, jotka on nyt vähentynyt, mutta Metal Gear sarja on vain pleikkareille. No, anyway, muistiasiaan takaisin, PS3:essa on paljon valmiina tilaa, PS2:essa ei ollenkaan. PS2:een kannattaa ostaa 64 megatavun muistikortti, hinta 29 €. Katso vaikka täältä: http://www.konsolinet.fi/tuotekortti.php?path=15/27/2247. No eiköhän tämä ollut tässä, 25 minuuttia käytin tähän aikaa, joten eiköhän siinä inffoa vähän edes. Oma valinta olisi tällä hetkellä PS3, vaikka minulla sellainen jo on. Jos sitä rahaa ei millään löydy, PS2 on vaihtoehto. Tässä on viralliset sivut Sonylta. PlayStation 2: http://fi.playstation.com/ps2/. Ja PlayStation 3: http://fi.playstation.com/ps3/. Ja tässä on hyötysivusto PS2:en käyttäjille, josta löytyy esim. arvosteluja: http://ps2.ign.com/. Ja sama myös PS3: http://ps3.ign.com/. Tuossa on tukiaihe PS3:elle: http://www.peliplaneetta.net/keskustelut/aihe?fid=16&tid=105175http://www.peliplaneetta.net/keskustelut/aihe?fid=16&tid=105175. Jos satut kysymään, rekisteröidy sinne, saat myös keskusteluoikeudet .

      • kljkjlksd

        jos on lapsia pleikka 2 jos taas pitää
        räiskintä ja grafiikka peleistä ja on
        rahaa osta 3
        kolmoselle ei ole vielä alle 15 pelejä
        ainakaan montaa.
        ja toisaalta kyllä 2 tehdään uusia pelejä
        just ostin pojille rock band peli paketin
        kun en raskinut ostaa koko konetta ja kallista
        pakettia päälle
        jos se on huono niin on ainakin guitar hero peli


      • grewww
        kljkjlksd kirjoitti:

        jos on lapsia pleikka 2 jos taas pitää
        räiskintä ja grafiikka peleistä ja on
        rahaa osta 3
        kolmoselle ei ole vielä alle 15 pelejä
        ainakaan montaa.
        ja toisaalta kyllä 2 tehdään uusia pelejä
        just ostin pojille rock band peli paketin
        kun en raskinut ostaa koko konetta ja kallista
        pakettia päälle
        jos se on huono niin on ainakin guitar hero peli

        Jos hankit pleikan sellaiselle, joka käyttää sitä harvemmin tai jotain, niin pleikka 2. jos taas sellaiselle, jonka intohimo on pelaaminen ja joka tulee käyttämään sitä paljonkin -> pleikka 3.

        Itse esim. sain pleikka 2:n, siis nimenomaan sanoin, etten halua uudempaa, koska käytän sitä yksinomaan Singstarille ja riittää siihen käyttöön. Vaikka tulevaisuuden kannalta... no joo..


    • Assas

      Ps3 jos rahaa riittää, pelejä on jo tullut aika paljon, ja jos voi lainata kavereilta lisää pelejä, niin se kannattaa.

      Ps2 jos ei pelaa paljon, ja se riittää.

    • Retrogamer

      PS2,Koska sillä on paremmat pelit (PS3 SUCKS)!

    • samionpaskahousu

      Haista vittu.
      laitteletko taas paskaa mailiin ja katoat kuin pieru saharaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      162
      1073
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      737
    3. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      129
      684
    4. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      26
      678
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      659
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      625
    7. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      163
      582
    8. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      570
    9. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      52
      570
    10. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      182
      546
    Aihe