Rekkojen seuraajat

Sanokaahan mikä idea on seurata rekkaa henkilöautolla lähietäisyydellä kymmeniä kilometrejä ilman ohitusaikomusta? Ei edes aurattu ohituskaista kelpaa satasen rajoituksella. Moskaakin näyttää lasille tulevan, kun pyyhkijät viuhtoo jatkuvasti, vaikka mitään ei sada. Sitten vielä vilkutellaan valoja, kun roikkuja tulee ohitetuksi ja siinä rekan ja roikkujan välissä joutuu lyhyen hetken odottamaan ohituspaikkaa rekasta.

Tuollaisia tapauksia on vaikka kuinka paljon, joten vois olettaa, että joku roikkujista tämänkin lukee.

6

627

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      No voishan sitä olettaa, että ne perseessänussijat lukis sun kirjotuksen kaltaisia asiallisia vihjeitä, jotta ottaisivat opikseen, edes muiden hengen tähden, mutta en usko heitin lukutaitoon. Jonon, kun aina muodostaa se toinen eikä se ensimmäinen. Sen täytyy olla joku saatanan outo aivohäiriö, mikä pakottaa seuraamaan johtajaa. Laumasieluja. Eihän sieltä isomman auton perästä edes näe, kuin korkeintaan hevonvitun. Ei ainakaan ohituspaikkaa. Oon ite ottanut semmosen linjan, että jos joku mun perseessä nussii, vaikka mitä tekis, niin mun autoon tulee mystinen vika, eikä se oikein tahdo kulkea, kuin ehkä 75km/h 80:nen alueella. Ja se linja pitää! Täysperävaunun roikkumiset sietää pitkin hampain, jos edessä on liukkaalla vitullinen mäki, mutta miks noi bussit on yksiä paskoja!! Nehän yrittää tappaa tosissaan. Taidan varastaa helikopterin, kun taivaalla on vielä tilaa. Hyvää joulua sen ansaitseville.

      • ...

        Busseista oon huomannut, että kun niillä on se satasen lätkä niin se kelpuuttaa ajamaan sitä vauhtia myös 80 alueella. Varmaan yleistämistä oli taas, mutta aika moni ainakin mut on ohittanu ja hävinny sen jälkeen edestä kun ite kiltisti yrittelen pitää sitää 80 lasissa.


      • persiissä
        ... kirjoitti:

        Busseista oon huomannut, että kun niillä on se satasen lätkä niin se kelpuuttaa ajamaan sitä vauhtia myös 80 alueella. Varmaan yleistämistä oli taas, mutta aika moni ainakin mut on ohittanu ja hävinny sen jälkeen edestä kun ite kiltisti yrittelen pitää sitää 80 lasissa.

        Sehän tarkoittaa sitä, että bussille on rajoitus 100km/h kaikkialla. Niin kovaa voi ajaa kuin uskaltaa, kunnes rajoitin puuttuu peliin.


    • Shannon-71

      Ovat mitä ilmeisimmin "valistuneita" discoveryn katsojia ja noudattavat myytinmurtajien toteennäyttämää bensansäästövinkkiä. Rekan perässä ajamalla tuulenvastus pienenee = etenemiseen tarvitaan vähemmän energiaa = bensaa/dieseliä säästyy. Tähän oli muistaakseni joku 5 metrin optimietäisyys.
      Turvavälit ja muun liikenteen ohitusturvallisuus ovat siten täysin toissijainen seikka! Kumma juttu muuten - tuollaisella säästöllä luulisi roikkujien autoilevan pikkuisen paremman luokan autoilla... ;)

      • ihmetteliä

        Ihmettelin tänään itsekin moottoritiellä mitä hittoa yks transpootteri ihan rekan perässä ajelee keräten kuraa ja kiveä keulaansa. Ilmeisesti se bensa säästö sitten on kovin suuri kun lähellä ajaa?


    • agentti 008

      Älä sure,kyllä se siitä helpottaa kun heräät pikkuhiljaa painajaisunistasí ihan todelliseen maailmaan, ja toteat, ettei sinulla ole edes autoa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      100
      2273
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      221
      1924
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      176
      1752
    4. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      101
      1316
    5. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      38
      1220
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1108
    7. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      276
      823
    8. 90kW kulutus

      Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit
      Maailman menoa
      180
      681
    9. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      47
      655
    10. Vanhemmassa miehessä

      on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo
      Ikävä
      50
      651
    Aihe