Terveyskeskuksen lääkäri on ilmeisesti ottanut opin homepalstalta, ei astmaa homeista.
Terkkariin valittaan että ahdistaa ja rintaan puristaa töissä. Lääkäri totesi tähän, sinulla on huono kunto, koita kuntoilla.
Kuntoilla koitettiin edelleen ahdistaa taas lääkäriin.
Lääkäri määräs puhallusseurannan. Puhallukset 280-300 ilman avaavaa. lääkkeen jälkeen 300-330.
ja taas lääkäriin. Lääkäri totes puhallukset alakanttiin ja otti kaapista erillaisen mittarin ja käski puhaltaan siihen, ei ollut samanlainen lukema kuin edellisessä mittarissa. Puhallustekniikkanne on väärä, kyllä teillä edelleen on huonokunto. Kyllä on opit menneet perille ei astmaa.
Terkkariin valittaan että ahdistaa ja rintaan puristaa töissä. Lääkäri totesi tähän, sinulla on huono kunto, koita kuntoilla.
Kuntoilla koitettiin edelleen ahdistaa taas lääkäriin.
Lääkäri määräs puhallusseurannan. Puhallukset 280-300 ilman avaavaa. lääkkeen jälkeen 300-330.
ja taas lääkäriin. Lääkäri totes puhallukset alakanttiin ja otti kaapista erillaisen mittarin ja käski puhaltaan siihen, ei ollut samanlainen lukema kuin edellisessä mittarissa. Puhallustekniikkanne on väärä, kyllä teillä edelleen on huonokunto. Kyllä on opit menneet perille ei astmaa.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Työterveyslaitokselta. Olisit nyt pitkällä kortisonikuurilla ja immuunipuolustuksesi olisi nyt täysin vituralla. Kohta tulisi sinulle noutaja.
Pääsit todella hyvän terveyskeskuslääkärin potilaaksi. Missä päin Suomea löytyy näinkin rehellinen lääkäri? Tosin hän ei tiennyt sitä, mikä kosteusvauriossa sairastuttaa ja mikä menee vituralle.
klo 23:n jälkeen. Aijajaijai.
Olit oikeassa kyllä kortisooni ja myös aamupuuro tappaa. Lähtöni hetkellä toivon silti että, lähtöni olisinopea.
Mutta mutta kosteusvaurioituneet rakennukset ja niissä oleskelevat ihmiset sairastuvat ja kituuvat lopunelämäänsä.Pitkäaikainen hoitamaton kosteusvaurio ja kuolema tulee tosi tosi hitaasti
Mielestäni arvosteluun lääkäreiden määrämistä lääkkeistä ja lääkkeen käytöstä. Kuuluu ainoastaan lääkäreille, muu on milestäni puoskarointia
Tervein Kaikki me kuollaan
Toivot nopeaa lähtöä.
Kyllä esittämäsi tilanteesta sairastumisen johdota lähtö voi olla hyvinkin nopea, kovasti on yksilöllistä.
Astmahan olisi hoidettavissa oleva sairaus, pientä siis sen rinnalla, että epämääräisten oireiden aikansa jatkuttua huomaavat ystäväsi ympärillä, ettei sinua eräänä kauniina päivänä olekaan olemassa. Surullista, mutta totta -
en toivo kohdallesi.
Mihin suomalaisten julkinen sairaanhoito menossa.
Missä on lääkäreiden ja ihmisten oikeustaju.
Onko suomesta tulossa puoskarien valtakunta.
Kyllä sairasteluun onneksi löytyy apua yksityiseltä
puolelta, jos jaksaa taistella ja on rahaa.
Kerroit, että tuttavasi, joka työskentelee kosteusvauriotyöpaikalla puhalteli TK-LÄÄKÄRIN määräämää pariviikkoista seurantaPeffiä 280-300 ilman avaavaa? ja lääkkeen jälkeen 300-330.
Oireiluna hänellä on hengenahdistusta ja rintaa puristaa töissä.
Eikö hänellä ole työterveyslääkäriä, kun hän joutui turvautumaan tk-lääkäriin?
Kiireesti tk-lääkärin vastaanotolle ja lähete keuhkopolille tai mikäli jostain syystä työnantaja ei ole solminut työterveyshuoltosopimusta, niin kiireesti yksityispuolen keuhkolääkärille.
Eräs ystäväni sairastui A-virusflunssaan kera mahtavan yskän, joka yskä "jäi päälle" limaysköksineen. Hän hakeutui tk-lääkärin vastaanotolle vasta reilun vuoden kuluttua, kun rasitushengenahdistusta ja rintapuristusta alkoi esiintyä ruumiillisessa työssä.
Kun tuo ystäväni ei maininnut tuosta yskästä mitään, niin tk-lääkäri käynnisti sydäntutkimukset ja sydän OK.
Kehoitin häntä tilaamaan ajan keuhkolääkäriltä, jonne hän menikin. PEF-seurannassa hänkin puhalteli kolmensadan kieppeillä ja avaava nosti hieman noita lukemia. Spriokin otettiin, jonka mukaan KEUHKOTILAVUUS oli huomattavasti penentynyt ja diagnoosiksi tuli keuhkoahtaumatauti (COPD).
Hoitona jatkuva päivittäinen KEUHKOPUTKITULEHDUSTA HILLITSEVÄ astmapiippu.
Yskä ja yskökset jäivät pois, mutta RASITUSHENGENAHDISTUS ei.
Huonosta kunnosta keuhkolääkäri ei ikänsä metsätöitä ja ruumiillista työtä tehnyttä syyttänyt.
Hänenkään kohdalla tätänykyä ei metsätyöt, klapien teko, eikä muutkaan ruumiilliset työt, esim. ruohonleikkuu, enää suju tuon RASITUSHENGENAHDISTUKSEN takia.
KELA-astmassahan vuorikausittaisen PEF-vaihtelun tulee olla 20 prossaa, ennenkuin Kela-astmadiagnoosi heltiää ja AMMATTIastmassa altistuksen jälkeen reilut 24 prossaa.
COPD:ssä PEF-vuorokausivaitelu on melko tasainen, eikä avaava nosta PEF-tasoa paljoakaan.
Jostain syystä AMMATTITAUTITILASTOISSA ei näy kosteusvauriomikrobialtistuneiden kohdalla ainuttakaan todettua ALLERGISTA KEUHKOPUTKITULEHDUSTA, tuottajana viivästynyt immuunijärjestelmä, ja joka tulehdus koonistuessaan voi johtaa joko astmakriteereiden tai COPD:n täyttymiseen.
Mitä tuttavaasi tulee, niin ei muuta kuin marssi joko tk-lääkärin tai keuhkolääkärin vastaanotolle lähetteen saamiseksi keuhkopolitutkimuksiin AMMATTITAUTIDIAGNOOSIN saamista varten.