Vein Xanttuni nosturipaikalle ja tarkoitus oli puhdistaa ja voidella sitä takakorkeudensäätö-systeemiä. En kyllä paikallistanut sitä muoviklipsiä joka voi irrota paikaltaan kun sitä vipua ja tankoa siellä alla riittää. Jos klipsi joskus sattuisi ajossa irtoamaan, putoaako se kokonaan (siis häviää) vai jääkö roikkumaan toisesta päästään ja toisen pään pystyy vaan kiinnittämään paikalleen?
Ja siinä korkeudensäätimessä on sellainen ympyränmuotoinen osa, jota peittää ohuehko joustava kumikalvo. Mikä se on? Onko kalvon takana jotain puhdistettavaa tai voideltavaa?
Ja siinä korkeudensäätimessä on sellainen ympyränmuotoinen osa, jota peittää ohuehko joustava kumikalvo. Mikä se on? Onko kalvon takana jotain puhdistettavaa tai voideltavaa?
Vastaukset 2
Vanhimmat
jos sinun tietosi ovat vajavaiset tuosta mekaniikasta/hydrauliikasta niin teet vai vahinkoa enemmän jos menet ronkkimaan sinne autosi alle.
se pyöreä kumi on se takakorkeuden säätöventtiilin pölysuoja. sen voit kyllä irroittaa niin sen alta näet toisen kumikalvon jonka ympärillä on sellainen alumiinin näköinen metallirengas ja keskellä peltilätkä ja 8mm mutteri. älä mene aukomaan niitä ja laita se pölysuoja takaisin paikoilleen. sen vipuhäslingin akseloinnit voit öljytä mutta muuta ei ole järkevää mennä tekemään ennen jatko-opintoja.
jatkoa vähän. se 50mm pitkä muovitanko löytyy kyllä sieltä vivuston nurkalta ja sillä on tapana pudota yleensä toisesta päästään irti mutta jää roikkumaan silti. eikä tule pysymäänkää paikoillaa ennenkuin mekanismi liikkuu herkästi . käsikäyttö kyllä toimii mutta automaatti säätö ei .jotta silleen suunnilleen. vie se autosi sellaiseen paikkaan huollettavaksi jossa jotakin ymmärretään sitikan päälle.