Hän kertoi protestoineensa EU:n nuuskakieltoa vastaan. Hän ei pidä pakosta siis. Hän vaikuttaa ristiriitaiselta, sillä pakollisesta ruotsista suomenkielisille hän on osoittanut pitävänsä. Voiko tällaiseen politiikkoon luottaa missään asiassa?
Thors ei pidä pakosta
nuuska-asiassa.
3177
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tupakkatuotteita saa tuoda vain omaan käyttöön. Thors rikkoo lakia.
Jos olet varma asiasta niin kansalaisvelvollisuus edellyttää että teet tullille tai poliisille tutkintapyynnön. Itse en ole täysin varma asiasta:
Nuuskaa ja savukkeita saa tuoda maahan verovapaasti vain matkustajatuontina omaan henkilökohtaiseen tai perheen käyttöön tai lahjaksi. Nuuskan maahantuonti, myynti tai levittäminen myyntiä varten on tupakkalain mukaan kiellettyä.
Lasketaanko nuuska maahantuonnissa edes tupakkatuotteeksi koska käsitykseni mukaan mitään paino/volyymi/kappalerajoituksia ei ole sille asetettu kuten muille tupakkatuotteille - ainoastaan ostosten hinnalla taitaa olla joku katto.
Thors tuskin on syyllistynyt mihinkään rikokseen jos hän toi nuuskaa Suomeen ja luovutti sen ilman vastiketta toiselle henkilölle.
oikeutensa ministerin tehtävään. Kansan tuomio on harvinaisen selkeä.