Laivareitti Helsinki-Pasila

Eiks sinne jumalauta joku oja mene. Turistia kyytiin kato, kyhnyt veke. Pika yhteys Korkeasaareen meillä jo kato on. On vaan saatanan vaarallinen sköne siinä kohtaa. Pasilan ojassa ei käy pahemmat hiivarit. Turkki ämmät ei putoo paskaojaan kato ko ei tornaado pääse iskeen kato.
7509
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

se on kato 2110 v valmis kato sit me voidaan skriinaa kato ku ne putoo nyt mä lähen kato kurvin eltsuun omat eväät mukana kato....

Äänestä

Ota kato Repesko sitte kipparin jobi tulevaan botskiin kato niin pääset sinäkin vähän pätemään jossai järjellisessä touhussa kato.Botski tulee kato muistuttaa paljo karvakuonojen botskia kato.

Äänestä
  • :) (Repee)

    Äänestä

löytyy sit miehistö sin potskiin.

Äänestä

ku rahkosen jaska osti aekanaan moottorjvenneen, taes olla vatori eli mikä lie ja siinä olj sittä siihe aeekaan meleko suur moottorj- 50 hevosen merkury.
Ku se ensmäestä kertoo lähti sillä ajamaan ja ku ee ollu enne ajanna semmosella, ni löe kuasun auki heti laeturista lähettyään ja se sen verran kipakasti lähti, että jaska putos tuolilta alas ja vene kiänty kuasu aak takasi rantoo kohen hirveellä vauhilla.
No onneks olj siinä kohin levvee laskuoja tae puro johonka se mäni se vene ja ku puro alako kaventua, ni se vene sittä viimen jäe kylistäsä kiinni korkeesiin penkkoehi ja jaska sai kiännettyä konneen sammuksiin.
Sen verta lujasti olj kiinni siinä ojassa, että irtos vasta syksyllä ku satteihi myötä vesj nous.
Olj laettanna sen varmuuven vuoks liekaan, ku ties, että irtoo, ku vesi nousoo.

Äänestä
  • voisitko lyhentää lauseita PLIISSSSS

    Äänestä

  • PLIISE kirjoitti:

    voisitko lyhentää lauseita PLIISSSSS

    Siinäpä vuan suattaa jiähä asioieta sanomata, jos ruppee laaseita lyhentelemmää...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Repesko. kirjoitti:

Eiks sinne jumalauta joku oja mene. Turistia kyytiin kato, kyhnyt veke. Pika yhteys Korkeasaareen meillä jo kato on. On vaan saatanan vaarallinen sköne siinä kohtaa. Pasilan ojassa ei käy pahemmat hiivarit. Turkki ämmät ei putoo paskaojaan kato ko ei tornaado pääse iskeen kato.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu