Huomasin taas UT:n alkukielestä mielenkiintoisen sanan ZUGON (ζυγόν) Sehän on siinä kohdassa Matteus 11:
"Ottakaa minun ikeeni harteillenne"
"Minun ikeeni on hyvä kantaa "
Se Zugon tarkoittaa kaikkia näitä asioita:
ies/
taakka/
vaa’an niska/
vaaka/
kytkös/
sidonta/
side/
yhtyminen/
yhteys
Eli siis teosofi Pekka Ervast oli oikeassa siinä, kun sanoi, että kohta voidaan kääntää myös muotoon: "Ottakaa minun JOOGANI" tai että "minun JOOGANI on hyvä kantaa". Tämä sanskritinkielinen sana joga (jug, judsh) tarkoittaa "yhdistymistä", "yhtymistä", "sidottuna olemista" ja siitä on juontunut tuo ies Ranskassa joug, saksassa joch, ruotsissa ok, englannissa yoke, joka tarkoittaa siellä myös kytkemistä kiinni. Uskonnollisessa tai filosofisessa yhteydessä se tarkoittaa yhdistymistä johonkin sellaiseen, mikä koetaan jumaluudeksi.
Kristillinen syvämietiskely, kristillinen jooga, joka sanaparina saattaa säikyttää fundiksia, on siis ihan raamatullinen. ;o)
Minun JOOGANI on kevyt kantaa...
6
209
Vastaukset
- harrastat?
se mihin tuo sana on kytköksissä/ sidonta/yhtyminen.... Ei ole hyvä kantaa.
Suosittelen muutenkin,jättämään leikkimisen ja pysymään Sanassa.
1. Kor. 10:12
Sentähden, joka luulee seisovansa, katsokoon, ettei lankea.
Ja huomaa, että se vain"voidaan" kääntää, mutta ei käännetä.Ja myös huomaa, mitä seuraavassa luvussa lukee:Matt. 12:37
Sillä sanoistasi sinut julistetaan vanhurskaaksi, ja sanoistasi sinut tuomitaan syylliseksi."
Kannattaa lukea koko luku ja pohdiskella olenko minä noiden varoitusten yläpuolella/alapuolella. teosofialla on tässä? Mitä yhteistä on pimeydellä ja valkeudella? Ei mitään. Ei pahemmin kannata lisätä Raamatun sanaan mitään, tai siitä pois ottaa.
Jooga tulee hinduismista, ja sillä ei kuulu olla mitään tekemistä Jeesukseen uskovan kanssa. Joogaamalla avaa sisimpänsä oven demoneille, ja siinä ei ole leikkimistä.
Saatana pukeutuu usein valon vaatteisiin ja eksyttää jos mahdollista, valitutkin.Kristillinen jooga eroaakin itämaisest siin et siin ei tyhjennytä, vaan täytytään Pyhäl hengel ja sillee...
Jeesus mantraa käytetään ja sillee...
Kristillisessä syvämietiskelyssä korostetaan sitä, että ajatus on vietävä päästä sydämeen. Olennaista syvärukouksessa on synnintunto.
Tämähän se on se ikivanha kristillisen "mantran" muoto (Jeesus rukous):
"Herra Jeesus Kristus Jumalan Poika, Armahda Minua Syntistä"
Sitä kun hengityksen tahdissa lukee tai ajattelee rennosti ja rauhallisesti ja myös AJATTELEE sanojen sisältöä eikä vain hoe tyhjiä, kuten "pakanat" Jeesuksen sanoja lainatakseni, niin rukous kuullaan salassa ja Isä "maksaa" rukoilijalle salaisesti. :O- ole synnintuntoa.
KTS kirjoitti:
Kristillinen jooga eroaakin itämaisest siin et siin ei tyhjennytä, vaan täytytään Pyhäl hengel ja sillee...
Jeesus mantraa käytetään ja sillee...
Kristillisessä syvämietiskelyssä korostetaan sitä, että ajatus on vietävä päästä sydämeen. Olennaista syvärukouksessa on synnintunto.
Tämähän se on se ikivanha kristillisen "mantran" muoto (Jeesus rukous):
"Herra Jeesus Kristus Jumalan Poika, Armahda Minua Syntistä"
Sitä kun hengityksen tahdissa lukee tai ajattelee rennosti ja rauhallisesti ja myös AJATTELEE sanojen sisältöä eikä vain hoe tyhjiä, kuten "pakanat" Jeesuksen sanoja lainatakseni, niin rukous kuullaan salassa ja Isä "maksaa" rukoilijalle salaisesti. :OTeosofit eivät koe tarvitsevansa armoa, itsensä ulkopuolista pelastajaa eli he hylkäävät Jeesuksen Kristuksen, Jumalan ainoan Pojan sijaissovituksen ja pitävät halpana Hänen uhriverensä. Teosofit eivät ole kristittyjä.
Mihin looshiin sinä KTS muuten kuulut, meinaan vaan, että sinulla ja minulla saattaa olla moniakin yhteisiä tuttuja. KTS kirjoitti:
Kristillinen jooga eroaakin itämaisest siin et siin ei tyhjennytä, vaan täytytään Pyhäl hengel ja sillee...
Jeesus mantraa käytetään ja sillee...
Kristillisessä syvämietiskelyssä korostetaan sitä, että ajatus on vietävä päästä sydämeen. Olennaista syvärukouksessa on synnintunto.
Tämähän se on se ikivanha kristillisen "mantran" muoto (Jeesus rukous):
"Herra Jeesus Kristus Jumalan Poika, Armahda Minua Syntistä"
Sitä kun hengityksen tahdissa lukee tai ajattelee rennosti ja rauhallisesti ja myös AJATTELEE sanojen sisältöä eikä vain hoe tyhjiä, kuten "pakanat" Jeesuksen sanoja lainatakseni, niin rukous kuullaan salassa ja Isä "maksaa" rukoilijalle salaisesti. :OJeesus-nimi ei ole mikään mantra, hokema. Kristillistä ja joogaa ei voi yhdistää. Voin hiljentyä ilman joogaa Jumalan edessä, ja siihen raamattu kehottaakin... ja toisekseen, mennä kammiooni, sulkea oven ja rukoilla Isääni. Tämä on raamatullista.
Jooga on pahoista hengistä, ei Jumalasta.
Ajattelusta, meidän uskovien tulee "syödä Jumalan Sanaa" ja ajatella sitä.Victoria777 kirjoitti:
Jeesus-nimi ei ole mikään mantra, hokema. Kristillistä ja joogaa ei voi yhdistää. Voin hiljentyä ilman joogaa Jumalan edessä, ja siihen raamattu kehottaakin... ja toisekseen, mennä kammiooni, sulkea oven ja rukoilla Isääni. Tämä on raamatullista.
Jooga on pahoista hengistä, ei Jumalasta.
Ajattelusta, meidän uskovien tulee "syödä Jumalan Sanaa" ja ajatella sitä....nyt sää Vikki et ehkä ihan hiffaannu mitä mää tarkotin...:O
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv262466- 1142096
- 1221759
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?451577Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.91507Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901075Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161241059Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt87985Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno35967Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu15959