Jokos se raitiotie on valmis?

vähän harmitti kun siellä pari vuotta sitten viimeksi kävin. Mietin tässä juuri: Pariisiin vai Nizzaan.
Miksi muuten nimet pitää suomentaa? Sekoittaa kamalasti kun kuninkaallistenkin nimet käännetään suomeksi. Miksi George on esim. Yrjö?
Miksei Kari?
41339
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Charles olisi Kari.

Äänestä
  • eli KALLE tutuille.

    Äänestä

jo yli vuoden.
Raitiolippu maksaa 1 €.
-ja bussikertaliput maksavat 1 € koko läänin alueella.

Äänestä
  • Valmistui tietääkseni jo viime jouluna, tosin helmikuussa oli vielä Garibaldin -aukiolla jotain remonttia, jonka vuoksi piti hyppiä autojen seassa ja jäin melkein bussin alle, mutta jo silloin ratikkaa mainostettiin Nizzan "esittely" lehdessä siellä. Se "ratikka" oli kyllä paljon uudempi ja parempi kuin esim. Suomen ikivanhat ratikat!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


koukkailu kirjoitti:

vähän harmitti kun siellä pari vuotta sitten viimeksi kävin. Mietin tässä juuri: Pariisiin vai Nizzaan.
Miksi muuten nimet pitää suomentaa? Sekoittaa kamalasti kun kuninkaallistenkin nimet käännetään suomeksi. Miksi George on esim. Yrjö?
Miksei Kari?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu