Aloitin kaksi päivää sitten Tupakkalakon ja sain lääkäriltä resebtin zyban nimiseen lääkkeeseen joka vähentää vieroitusoireita. Tuntuu tuo lääke aika tehokkaalta mutta myös väsyttävältä. Kyselisin onko kukaan käyttänyt kyseistä lääkettä ja millainen olo siitä tuli. Tällä hetkellä otan vielä vain yhden tapletin vuorokaudessa, viikon päästä pitäis ottaa kaksi vuorokaudessa. Lääke oli kallis 158 euroa. Lääke syödään kuurina 7-9 viikkoa..
Tupakasta vieroittaminen
Lakkolainen
101881
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Olen käyttäny. Alkuun väsytti ja oli poissaoleva olo. Mutta tupakka alko äkkiä maistuun ja haiseen pahalle niin että tupakanpoltto loppu äkkiä. Viimisiä tapletteja ottaessa alko jo hermostuun niitten ottoon. Olin 3½ kuukautta polttamatta kun tupakka alko haiseen taas niin hyvälle että aloin uudestaan. Parempaa onnea sinulle !
Leila kuinka kauan tuo väsyttävä olo kestää? Eli kuinka monta tabua pitää nauttia ennen kun olo paranee? Tosiaankin tupakka haisee pahalle ja maistuu pahalle kun noita tabuja popsii..
Siinä yhden viikon jälkeen meni väsymys ohi ja oli rauhallisempi olo, muutenkin tuntu mukavemmalta olla. Siinä loppuvaiheessa kuuria alko vähän hermostuun, mutta tais tulla pelko miten sen jälkeen. Mä en ole aiemmin edes onnistunu yhtä päivää ja olen polttanu 30-vuotta.
Kiitos Leila vastauksistasi. Ne sinun zybani lääkkeet tuli sitten turhaan popsittua.
Ne tuli tosiaan turhaan popsittua mutta tuli sekin koettua. Toivon että olet vahvempi niin että ala anna periksi. Onnea !
Kyllä se lääke hiukan väsytti ,mutta kyllä mun mielestä kannattikin.Nyt olen ollut polttamatta jo 6kk. Tupakka haisee hylälle mutta ei ole vielä niin vahvasti tehnyt mieli että olis pitänyt sorua.Kaikista luopuminen tarvii itsetahtoa ja kuria. Jos sitä on hiukkasenkaan niin kyllä pärjää. Itse olen polttanut 28-v ja nyt olen ollut tyytyväinen itseeni.Minä muuten en koskaan syönyt kuin yhden päivässä en tiedä oliko sillä mitään merkitystä kuuri oli ainakin pitempi.Jos 158€ maksoi lääke ja voit olla polttamatta 7-9 viikkoo niin ei se ole kallista.Se tuntuu vaan kuin joutuu kerralla maksamaan.
Joten älä anna periksi heti, kyllä se siitä.
Tänään on kulunut viikko siitä kun aloitin zyban kuurin ja tänään pitäis ruveta ottamaan kaksi tabua vuorokaudessa. Ajattelin kyllä tuossa itse samaa että jos ottais vain yhden tabun vuorokaudessa kun meinaa väsyttää.
Hei, minä olen ollut reilun viikon Zyban-kuurilla, minulla taas päinvastoin, tosi yli-energinen olo ja yöunetkin tahtoo häiriintyä.
Syön edelleen 1 tabua päivässä, koska tunnen sen riittävän. 16 vuotta tupakanpolttoa ja nyt tosiaankin tuntuu että ei enää ikinä!
Parhainta tässä on, ettei tarvitse käyttää nikkis-tuotteita, pääsee tuosta nikotiinista kertaheitolla eroon. Onnea!!!
MUN MIELESTÄ NÄMÄ CHAMPIXSIT YM. LÄÄKEAINEET ON HUMPUUKIA. OLEN KOKEILLUT JA ILMAN NIITÄ ON MENNYT PAREMMIN, KUIN NIIDEN KANS. RAHASTUSTA SE VAIN ON, JOS SE TEHOISI SE EI VARMAAN MAKSAISI MITÄÄN. NO JOS NIIHIN USKOO, HYVÄ NIIN. SAVUTON KUUKAUSI TAKANA, MIELIHÄN TEKEE SAVUJA SEHÄN ON SELVÄÄ. LAITAN JOSKUS NUUSKAN HUULEEN PAHIMPAAN HIMOON, ETENKIN KAHVIN JÄLKEEN ALKAA NIINKUN NIKOTIINI MAISTUUN SUUSSA. EN USKO ETTÄ JÄÄN NUUSKAAN KOUKKUUN, 24 KPL KESTÄÄ VÄHINTÄÄN 2 VIIKKOO. ALKOHOLIN KANSSA MENEE VÄHÄN ENEMMÄN, PURKAT JA TABLETIT NÄRÄSTÄÄ JA VÄLILLÄ MUUTENKIN... MUTTA MIETIN MITÄ HYÖTYÄ ON KUN EN ENÄÄN POLTA, ENITEN MIETIN KEUHKOAHTAUMAA. SE LAITTAA JO MIETTIMÄÄN TOSISSAAN, TOIVOTTAVASTI ONNISTUMME KUKIN OMALLA TAVALLAAN, SAVUITTA KOHTI KESÄÄ.
En muista oliko mulla toi zyban vai champix (oli muistaakseni valkoista ja limenvihreää pakkauksessa). Olin ihan ihmeissäni lääkkeen tehosta, sillä mulla loppu tupakanhimot siihen! Ei tehnyt ollenkaan mieli. Mutta mutta..... Oireina tulivat ihottuma ja pahoinvointi. Kun niitä kaksi päivässä otti, niin kahdesti piti olla oksentamassa ja olo oli aivan hirveä. Tossa voi auttaa annoksen pienentäminen, mutta itse lopetin siihen eli ennen kuin kuurin piti loppua. Noh, myöhemmin kun tuo aviomies ratkesi, niin itsekin ratkesin. Nyt yli vuoden jälkeen koitetaan uudestaan, ilman mitään lääkkeitä.