Lukekaapa Tuulilasin marraskuun 2003 juttu Daewoosta - Etelä-Koreasta ne tulee eikä Pohjoisesta.
Etelä-Koreasta ne tulee
8
1047
Vastaukset
- tiedetään
Varmaan nyt joku otti todesta että ne tulisivat Pohjois-Koreasta, siellähän ihmisiä kuolee nälkäänkin joten se maa ei kykene ruokaakaan tuottamaan, joten tuskinpa sitten autoja. Seuraatteko te yhtään uutisia, Pohjois-Korea on sellainen maa ettei se käy juuri mitään ulkomaankauppaa vaan on äärimmäisen eristäytynyt ulkomaailmasta ja asiat on perseellään, ei niillä ole sähköjäkään kuin pääkaupungin muutamilla rikkailla ihmisillä.
- kommari
Valetta ja propagandaa että Pohjoiskoreassa nähdään nälkää. Päinvastoin; ihmiset elävät upeasti sosialistisessa maassa, maa joka on niin mahtava, ettei Usa:n imperialistit sinne uskalla hyökätä.
Ja siellä tehdään myös autoja. Valtion kotisivuilta löytyy jopa esittelyvideo: http://www.korea-dpr.com/bus1.htm - antikommari
kommari kirjoitti:
Valetta ja propagandaa että Pohjoiskoreassa nähdään nälkää. Päinvastoin; ihmiset elävät upeasti sosialistisessa maassa, maa joka on niin mahtava, ettei Usa:n imperialistit sinne uskalla hyökätä.
Ja siellä tehdään myös autoja. Valtion kotisivuilta löytyy jopa esittelyvideo: http://www.korea-dpr.com/bus1.htmja ydinaseita..
- Koba
kommari kirjoitti:
Valetta ja propagandaa että Pohjoiskoreassa nähdään nälkää. Päinvastoin; ihmiset elävät upeasti sosialistisessa maassa, maa joka on niin mahtava, ettei Usa:n imperialistit sinne uskalla hyökätä.
Ja siellä tehdään myös autoja. Valtion kotisivuilta löytyy jopa esittelyvideo: http://www.korea-dpr.com/bus1.htmPohjois-Koreahan on mitä parhain esimerkki todella pitkälle viedystä demokratiasta. Autoja toki valmistetaan, mutta demokratia on viety niin pitkälle, että kansa ajaa niillä edustajiensa kautta.
Kommari on myös oikeassa siin, että nälkää ei nähdä. Hän tosin jättää kertomatta, että näkemisen sijasta nälkää koetaan ihan konkreettisesti. Rahat kun eivät riitä sekä ruokaan, että ohjuksiin. - riistokapitalisti
Koba kirjoitti:
Pohjois-Koreahan on mitä parhain esimerkki todella pitkälle viedystä demokratiasta. Autoja toki valmistetaan, mutta demokratia on viety niin pitkälle, että kansa ajaa niillä edustajiensa kautta.
Kommari on myös oikeassa siin, että nälkää ei nähdä. Hän tosin jättää kertomatta, että näkemisen sijasta nälkää koetaan ihan konkreettisesti. Rahat kun eivät riitä sekä ruokaan, että ohjuksiin.on nimittäin niin hieno asia, ettei sitä kannata kansalle antaa!
- Fiparam
kommari kirjoitti:
Valetta ja propagandaa että Pohjoiskoreassa nähdään nälkää. Päinvastoin; ihmiset elävät upeasti sosialistisessa maassa, maa joka on niin mahtava, ettei Usa:n imperialistit sinne uskalla hyökätä.
Ja siellä tehdään myös autoja. Valtion kotisivuilta löytyy jopa esittelyvideo: http://www.korea-dpr.com/bus1.htmTuossa videossa auton moottorin päällä lukee Fiat ja kojelautakin muistuttaa Fiat Punton kojelautaa, ja tolla sivullakin kerrotaan että Fiatin kanssa tehdään yhteistyötä. Ovat kai muutaman Fiparamin valmistaneet että saavat tuon videon kuvattua.
- vaan siena
Fiparam kirjoitti:
Tuossa videossa auton moottorin päällä lukee Fiat ja kojelautakin muistuttaa Fiat Punton kojelautaa, ja tolla sivullakin kerrotaan että Fiatin kanssa tehdään yhteistyötä. Ovat kai muutaman Fiparamin valmistaneet että saavat tuon videon kuvattua.
ei vain muistuta jotain, vaan auto on fiat siena eli porrasperäinen palio.
- GWB
Jos ostaa eteläkorealaisen auton, ei milloinkaan voi olla varma saako siihen varaosia. Jos pohjoinen köyhä pikkuveli aloittaa täysimittaisen ydinsodan rikasta etelää vastaan näet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1482639
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541669Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1341634Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1501381- 661338
The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut131190Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall2851183- 156986
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek24940Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht58899