Lukekaapa Tuulilasin marraskuun 2003 juttu Daewoosta - Etelä-Koreasta ne tulee eikä Pohjoisesta.
Etelä-Koreasta ne tulee
8
1058
Vastaukset
- tiedetään
Varmaan nyt joku otti todesta että ne tulisivat Pohjois-Koreasta, siellähän ihmisiä kuolee nälkäänkin joten se maa ei kykene ruokaakaan tuottamaan, joten tuskinpa sitten autoja. Seuraatteko te yhtään uutisia, Pohjois-Korea on sellainen maa ettei se käy juuri mitään ulkomaankauppaa vaan on äärimmäisen eristäytynyt ulkomaailmasta ja asiat on perseellään, ei niillä ole sähköjäkään kuin pääkaupungin muutamilla rikkailla ihmisillä.
- kommari
Valetta ja propagandaa että Pohjoiskoreassa nähdään nälkää. Päinvastoin; ihmiset elävät upeasti sosialistisessa maassa, maa joka on niin mahtava, ettei Usa:n imperialistit sinne uskalla hyökätä.
Ja siellä tehdään myös autoja. Valtion kotisivuilta löytyy jopa esittelyvideo: http://www.korea-dpr.com/bus1.htm - antikommari
kommari kirjoitti:
Valetta ja propagandaa että Pohjoiskoreassa nähdään nälkää. Päinvastoin; ihmiset elävät upeasti sosialistisessa maassa, maa joka on niin mahtava, ettei Usa:n imperialistit sinne uskalla hyökätä.
Ja siellä tehdään myös autoja. Valtion kotisivuilta löytyy jopa esittelyvideo: http://www.korea-dpr.com/bus1.htmja ydinaseita..
- Koba
kommari kirjoitti:
Valetta ja propagandaa että Pohjoiskoreassa nähdään nälkää. Päinvastoin; ihmiset elävät upeasti sosialistisessa maassa, maa joka on niin mahtava, ettei Usa:n imperialistit sinne uskalla hyökätä.
Ja siellä tehdään myös autoja. Valtion kotisivuilta löytyy jopa esittelyvideo: http://www.korea-dpr.com/bus1.htmPohjois-Koreahan on mitä parhain esimerkki todella pitkälle viedystä demokratiasta. Autoja toki valmistetaan, mutta demokratia on viety niin pitkälle, että kansa ajaa niillä edustajiensa kautta.
Kommari on myös oikeassa siin, että nälkää ei nähdä. Hän tosin jättää kertomatta, että näkemisen sijasta nälkää koetaan ihan konkreettisesti. Rahat kun eivät riitä sekä ruokaan, että ohjuksiin. - riistokapitalisti
Koba kirjoitti:
Pohjois-Koreahan on mitä parhain esimerkki todella pitkälle viedystä demokratiasta. Autoja toki valmistetaan, mutta demokratia on viety niin pitkälle, että kansa ajaa niillä edustajiensa kautta.
Kommari on myös oikeassa siin, että nälkää ei nähdä. Hän tosin jättää kertomatta, että näkemisen sijasta nälkää koetaan ihan konkreettisesti. Rahat kun eivät riitä sekä ruokaan, että ohjuksiin.on nimittäin niin hieno asia, ettei sitä kannata kansalle antaa!
- Fiparam
kommari kirjoitti:
Valetta ja propagandaa että Pohjoiskoreassa nähdään nälkää. Päinvastoin; ihmiset elävät upeasti sosialistisessa maassa, maa joka on niin mahtava, ettei Usa:n imperialistit sinne uskalla hyökätä.
Ja siellä tehdään myös autoja. Valtion kotisivuilta löytyy jopa esittelyvideo: http://www.korea-dpr.com/bus1.htmTuossa videossa auton moottorin päällä lukee Fiat ja kojelautakin muistuttaa Fiat Punton kojelautaa, ja tolla sivullakin kerrotaan että Fiatin kanssa tehdään yhteistyötä. Ovat kai muutaman Fiparamin valmistaneet että saavat tuon videon kuvattua.
- vaan siena
Fiparam kirjoitti:
Tuossa videossa auton moottorin päällä lukee Fiat ja kojelautakin muistuttaa Fiat Punton kojelautaa, ja tolla sivullakin kerrotaan että Fiatin kanssa tehdään yhteistyötä. Ovat kai muutaman Fiparamin valmistaneet että saavat tuon videon kuvattua.
ei vain muistuta jotain, vaan auto on fiat siena eli porrasperäinen palio.
- GWB
Jos ostaa eteläkorealaisen auton, ei milloinkaan voi olla varma saako siihen varaosia. Jos pohjoinen köyhä pikkuveli aloittaa täysimittaisen ydinsodan rikasta etelää vastaan näet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä433753- 382518
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?352042- 231782
- 171699
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai1001622- 231598
Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko991466- 241457
- 221419