Heippa. minulla on kolme lv. Viikossa tulee ratsastettua 1-4 kertaa. välillä tulee ihan kunnon hikeen juoksutettua. Tarhat on isot ja tilaa on juoksennella hepoilla siellä. Eli kaura määrä on ollut pikkusein reilu 1 litra. Aamuin ja illoin.(kalkki ja kivennäiset päälle ja kuiva heinä,suolakivi) Nyt mulle sanoi yksi hevos kasvattaja. Että lämminverinen tarvitsee kyllä sen 2litraa aamulla ja 2litraa illalla kauroja.??? mitä mieltä olette? hepoillani ei kilpailla. Eikä kyseisen ihmisen hepoilla joka sanoi asiasta.
lv ruokinnasta
4
668
Vastaukset
- ton
kauramäärän pitäisi riittää. Kun hevosesi ei toimi ravurina, eikä ole kovassa käytössä. Monet suokit syö 2-3 litraa per päivä, en usko että lämppärisi tuota enempää tarvitsee kauraa, jos se on hyvässä kunnossa tuolla ruokinnalla.
- vbvbvbvbvb
meidän lämppäri syö kauraa vaan vajaa 6dl päivässä! eli vajaa 3 dl aamulla ja 3 dl illalla! muut eväät.
- kimolius
meillä ruuna saa ½l aamulla ja illalla, ja ihan treenissä on... lueppas prohevosta, siellä oli juttu hevosen energian saannista, missä ei kauraa niin korkealle arvostettu..
- tretori
kimolius kirjoitti:
meillä ruuna saa ½l aamulla ja illalla, ja ihan treenissä on... lueppas prohevosta, siellä oli juttu hevosen energian saannista, missä ei kauraa niin korkealle arvostettu..
samoin saa meillä tamma reilu 1/2 litraa aamuin illoin. Kevyttä harrasteliikutusta 5-6 krt /vko 40-90min/krt (koulua, maastoilua, joskus pienieä esteitä)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 467625
- 334203
- 573705
- 503190
- 172866
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons652551- 542398
- 512378
- 402339
- 162276