Onko muilla vl-lapsuuden kokeneilla samanlainen
tuntemus, että liian kiltiksi kasvatettuna, on joutunut pahassa maailmassa hyväksikäytetyksi?
Eikä se paha maailma ole vl-liikkeen sisältäkään pois, hoitokokoukset ym.
Viimeisimpänä esimerkkinä tämä wincapita-huijaus.
Kiltiksi ja sinisilmäiseksi kasvatettuna vl-ihmiset olivat helppoa riistaa. Ja kun me emme lapsuudessa ole oppineet kyseenalaistamaan mitään, niin helppohan meitä on vedättää.
Tämä em. huijaus ei minuun yltänyt.
Vl-lapsuuden kokeneet
27
925
Vastaukset
- Mulperi2
paljonkin fyrkkaa Hannun capitaalille?
- """
On meillä muillakin sama kokemus. Mutta nämä ilmiöt nyt kuuluvat elämään. Jotkut tulevat hyväksikäytetyiksi, toiset hyväksikäyttäjiksi, useimmat lankeavat jossain muodossa molempiin. Siksi meille on tämä elämä annettu, että opimme kasvamaan näistä kuvioista ulos.
Sinullakin näkyy se yleinen asenne, että olet hyväksynyt vääryyden, väistämättömänä tosiasiana, huomaatko itsessäsi sen ominaisuuden?
- avakas
Rehellisiäkin löytyy; katsohhan ympärillesi siellä he ovat...
Harvat VLät kai joutuvat sinisilmäisyyttään kantamaan niinkuin sinä... - """
Devoit kirjoitti:
Sinullakin näkyy se yleinen asenne, että olet hyväksynyt vääryyden, väistämättömänä tosiasiana, huomaatko itsessäsi sen ominaisuuden?
Vääryys on väistämätön tosiasia. Etkö ole huomannut sitä?
""" kirjoitti:
Vääryys on väistämätön tosiasia. Etkö ole huomannut sitä?
Tosiasia se on, mutta alistumalla vääryyteen, edistämme sitä.
- """
Devoit kirjoitti:
Tosiasia se on, mutta alistumalla vääryyteen, edistämme sitä.
Vääryyttä se on vihollisten silmitön syytteleminen ja mustamaalaaminenkin. Muiden tuomitseminen johtaa käytännössä aina vääryyteen, koska se perustuu omaan kostonhaluun, katkeruuteen ja vihaan.
Vaikka muut olisivat tehneet mitä, on ollut syynsä siihen, etteivät he ole kyenneet parempaan. Ellei noita syitä halua ottaa huomioon, kannattaa pitää suunsa kiinni.
Vääryyteen voi olla alistumatta ja asioihin ottaa kantaa ilman että itse syyllistyy siihen samaan mistä syyttää muita.
- vitocortizone
Lienen sitten poikkeus vl-kasvatuksen saaneiden joukossa. Olen luonnostani epäluuloinen kaikkea kohtaan, vaikka mieli tekisi olla toisenlainen. Mottoni onkin ollut, että älä luota kehenkään. Siis automaattisesti.. En tiedä mistä johtuu, varmaan siitä mitä vl:ssä joskus sisällä tapahtuu (tiedätte mistä puhun), mutta minulla on taito nähdä ihmisistä jo päällepäin millaisia he ovat. Ja viimeistään pari sanaa vaihtamalla on muodostunut lopullinen käsitys. Olen erehtynyt tähän mennessä vain kerran..
Jos minä sitten olen ollut tyhmempi ja nenästä vetämisestä katkeroituneena sitten kirjoittelen :)
Huomasin juuri, että olet nuori kaveri. Vaikutat niin pikkuvanhalta että luulin vanhemmaksi sinua.
Erittäin hyvä asenne sinuun on iskostunut: Usko puolet mitä näet. älä mitään mitä kuulet..- Philip.Marlowe
Sinusta tulisi oivallinen dekkari...!
- naisihminen....
En kyllä tiedä, mulla itselläni on sellainen kokemus, että suuressa lapsilaumassa kasvaminen kyllä opetti pitämään puoliaan. Minulla on oikeastaan tästä lapsilaumassa kasvamisesta hyvät muistot. Jos halusi pitää rauhan maassa oli parempi oppia huomioimaan muut ja neuvottelemaan, usein meillä oli tupa täynnä myös ei -vl-lapsia, koska taisimme olla suosittua seuraa. Ihan kai sen takia kun kotona oli niin paljon elämää, muilla saattoi vanhemmat tulla vasta illalla kotiin ja sisaruksia vähän.
En koe että olisin koskaan tullut hyväksikäytetyksi, mutta minusta tuntuu että jos olisin naisena jäänyt vl-liikkeeseen olisin tullut hyväksikäytetyksi. Koska naisella ei ole siellä oikeutta olla nainen, seksuaalinen olento ilman että siihen liittyy äitiys, jatkuva synnyttäminen, muille eläminen.- ###
Minun kokemukseni lapsilaumassa elämisestä on kammottava. Röyhkeimpien ehdoilla elettiin, alakynteen jääneitä ei kukaan puolustanut. Aikuisena minulla onkin sitten ollut voimakas tarve korostaa oikeudenmukaisuutta ja ihmisoikeuksia.
Meilläkin oli usein kylän ei-vl-lapsia vieraana. ### kirjoitti:
Minun kokemukseni lapsilaumassa elämisestä on kammottava. Röyhkeimpien ehdoilla elettiin, alakynteen jääneitä ei kukaan puolustanut. Aikuisena minulla onkin sitten ollut voimakas tarve korostaa oikeudenmukaisuutta ja ihmisoikeuksia.
Meilläkin oli usein kylän ei-vl-lapsia vieraana.Meillä vanhemman pään sisarukset olivat todella röyhkeitä vedättäjiä. Ja nuoremmilla teetettiin kaikki, itse lusmuten. Lisäksi vanhemmat sisarukseni tulivat tosi taitaviksi silmänpalvojiksi. Se opittu epärehellisyys sitten maailmassa kostautuu..
- naisihminen....
### kirjoitti:
Minun kokemukseni lapsilaumassa elämisestä on kammottava. Röyhkeimpien ehdoilla elettiin, alakynteen jääneitä ei kukaan puolustanut. Aikuisena minulla onkin sitten ollut voimakas tarve korostaa oikeudenmukaisuutta ja ihmisoikeuksia.
Meilläkin oli usein kylän ei-vl-lapsia vieraana.Niin eihän se lapsilaumassa eläminen pelkkäää herkkua ollut. Monet riidat ja kädenväännöt tuli käytyä läpi. Olemme kuitenkin säilyttäneet keskenämme lämpimät välit, ja itse yritän ainakin kunnioittaa erilaisuutta. Mehän kaikki katsotaan maailmaa eri vinkkelistä ja sisaruussuhteissa sen huomaa. Voi olla että jossain vaiheessa meilläkin oli kaoottinen vaihe jossa elettiin röyhkeimpien ehdoilla.
Mutta tähän sanottakoon, että perheemme oli vl-piireissä "maltillisen kokoinen" vain seitsemän, joten tilanne ei kai päässyt ryöstäytymään kädestä. - tunnensisaruksesi
Devoit kirjoitti:
Meillä vanhemman pään sisarukset olivat todella röyhkeitä vedättäjiä. Ja nuoremmilla teetettiin kaikki, itse lusmuten. Lisäksi vanhemmat sisarukseni tulivat tosi taitaviksi silmänpalvojiksi. Se opittu epärehellisyys sitten maailmassa kostautuu..
Taidat olla sellainen tyyppi, että vika on aina toisissa.
- ex.VL
Se menee toisinpäin.VL oppivat suhtautumaan hyvin epäluuloisesti KAIKKEEN,mikä ei kuulu heidän lahkoonsa.Tarkoittaa;oppivat hyötymään ja ajamaan asioita,joista saavat papukaijamerkin liikkeen sisällä.Hyvä yhteiskunnallinen asema nostaa ylemmälle askelmalle.Pyrkyrin elkeet selitetään:Tämä on vain maallista.Maallista lakia ei kunnioiteta tai yritetään salata tietoja.En voi tässä yhteydessä kertoa enempää,koska"tilanne"on päällä.Kuulun tunnettuun sukuun ja paljastuisin heti jos puhun suuni puhtaaksi.Se pahentaisi entisestään asemaani suvun mustana lampaana.Kauhistelen suvun VL-jäsenten toimintaa.Olemme ajaneet eräitä asioita keskenämme.VL-porukka toimisi toisin kuin minä haluan.Minun on ollut pakko kertoa totuuksia eräälle asianhoitajalle,joka on ehdottomasti minun kannallani.Laki määrää niin toimittavan.Ilmeisesti kaikki mikä on mahdollista salata ulkopuolisilta,se salataan.Syvälle piintynyt tapa liikkeen sisällä.Valitettavasti joudun itsekin suojaamaan selustani.Tein sellasen diilin että se on oksat pois.kun VL:t huomaavat tapahtuneen.Sori vain,itsehän opetitte:)Tulette huomaamaan että kaikkea ette tule voittamaan.Minä ajan yhden ihmisen oikeudenmukaista kohtelua.Lukekaa YK:n perustuslaki ihmisen oikeuksista :)
Kerroinhan esimerkin lapsuusperheestäni, jossa vanhemmanpään sisarukset oppivat mainitsemasi toimintamallin. Vedättäjiä ja vedätettyjä samasta perheessä..
- elsa-esteri
olen itsekin kärsinyt liiallisesta kiltteydestä ja olen opettelemassa siitä pois = pitämään paremmin puoleni. Olen vl. Toisaalta tunnen monia ihmisiä, jotka eivät ole koskaan olleetkaan vl ja he kärsivät ihan samoin liian kiltistä luonteesta.
Osa kiltteydestä voi olla uskonnonkin seurausta, mutta varmaan osa johtuu jostakin muusta, niin ajattelen.
Luterilainen työmoraali on toinen juttu, ei aina niin hyväkään. Se voi mennä helposti yli ja varsinkin yhdistettynä liialliseen kiltteyteen. Seurauksena voi olla burn out/uupumus.
Ja sen koettua ja siitä toivuttua voi jopa onneksi käydä niin, että elämä on sen jälkeen parempaa kuin koskaan.. Puhun kokemuksesta. Aikaa se vie ja voimia, mutta onneksi löytyy ystäviä, enkeleitä jotka auttavat ja kuuntelevat.Ihan odotin, ettet uskoisi minua kiltiksi :)
Hyvä, että selvisit loppuunpalamisestasi.
Opithan ainakin sen ettet toisten hyväksyntää hae sieltä älyttömästä puurtamisesta?- elsa-esteri
Devoit kirjoitti:
Ihan odotin, ettet uskoisi minua kiltiksi :)
Hyvä, että selvisit loppuunpalamisestasi.
Opithan ainakin sen ettet toisten hyväksyntää hae sieltä älyttömästä puurtamisesta?ja voithan sinä pohjimmiltasi olla kiltti, niin ajattelen. Monesti käy niin, että liian kiltti kiltteydestä toivuttuaan menee ensin toiseen äärilaitaan, ennen kuin tasaantuu "normaalille kiltteyden tasolle".
Joo, selvisin ajan kanssa. Ajattelen, että olen arvokas ilman niska limassa puurtamistakin.. Mutta itseni kanssa saan edelleen pitää varani, ettei historia toista itseään. Mielekäs unelmatyö kiltteys luterilainen työmoraali voivat pettää. Mutta taistelen :)
Kiitos ymmärryksestä Devoit ja kiva huomata, että tässä asiassa meillä on yhteisymmärrystä:) - Mikälieneetotuus
On aloittajalta halpamaista tulla tänne nettiin haukkumaan perheenjäseniään. Eikö löydy sen vertaa miestä, että sanoo suoraan asianomaisille itselleen.
- foorumillapuhutaan
Katsoitko kristallipallosta ja se kertoi ettei ole sanottu suoraan?
Huomasitko että tämä oli eräs keskustelun AIHE, ja yleensä sellaiseen tulee näkemyksiä vai tuleeko, katoppa taas pallosta! - Tarkentaisitko
Anteeksi vaan, mutta mitä tahdoitkaan sanoa???
- Niin_ja_kaiken
Mikälieneetotuus kirjoitti:
On aloittajalta halpamaista tulla tänne nettiin haukkumaan perheenjäseniään. Eikö löydy sen vertaa miestä, että sanoo suoraan asianomaisille itselleen.
huipuksi aloitus on kuuden vuoden takaa! in siinä vuosien katkeruus painona.
- Enkehtaisitehdäsamaa
Joka tapauksessa raukkamaista tulla tällaiselle palstalle haukkumaan sisaruksiaan. Kaiken lisäksi epäilen vahvasti aloittajan juttuja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,1124568Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu273324- 203145
Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt442949Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1192779Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka492777Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172569Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132305MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142115- 71911