Olen muuttanut uuden työni takia hiljattain Tampereelle ja olen todellakin positiivisesti yllättynyt kaupungista.
Olen huomannut suuren eron ihmisissä, verrattuna Helsinkiin.
Tällä naapurit tervehtivät sivistyneesti toisiaan, kaupoissa on ystävällinen ja ihmisläheinen palvelu ja muutenkin ihmiset ovat aivan erillaisia, kuin Helsingissä.
Jotenkin tuntuu siltä, että ihmiset ovat täällä aidompia ja inhimmillisempiä, kuin Helsingissä.
Olen onnellinen, että tein suuren elämänmuutoksen ja muutin Tampereelle.
Odotan tutustuvani uusiin ja mukaviin ihmisiin täällä.
Terveisin: Uusi Tamperelainen sinkkunainen
Olen huomannut suuren eron ihmisissä, verrattuna Helsinkiin.
Tällä naapurit tervehtivät sivistyneesti toisiaan, kaupoissa on ystävällinen ja ihmisläheinen palvelu ja muutenkin ihmiset ovat aivan erillaisia, kuin Helsingissä.
Jotenkin tuntuu siltä, että ihmiset ovat täällä aidompia ja inhimmillisempiä, kuin Helsingissä.
Olen onnellinen, että tein suuren elämänmuutoksen ja muutin Tampereelle.
Odotan tutustuvani uusiin ja mukaviin ihmisiin täällä.
Terveisin: Uusi Tamperelainen sinkkunainen
Vastaukset 24
Vanhimmat
On täällä ikäviäkin ihmisiä paljon ja jokunen mukava, päällepäin esitetään kyllä fiksua ja filmaattista ettei erotu negatiivisena. Sisäänpäinlämpiävää, julmiakin ihmisiä ja erilaista henkilöä jäädään kadulle töllöttämään.
Voi niitä mukaviakin olla, joskus ei vaan osu kohdalle. Mutta riippuu ihan henkilöstä. Toivoisihan sitä että olisi kivoja ihmisiä tavoitattavissa. Jotkut vaan ajaa kaupan ja työn väliä eikä mistään tavoita, esim. nuoret aikuiset.
Eli liian sinisilmäisenä voi pettyä. Kaikki ei ole sitä miltä näyttää. Mutta olisipa uskoa jäljellä ihmisiin että voi uusiinkin tutuatua...
muttei ainakaan tamperelaisiin
Taitaa olla niin, että kaupunki on ihan niin kuin sen haluaa nähdä. Jotkut kaavoihin kangistuneet vanhat mököttäjät haluavat nähdä asiat vain huonossa valossa, kun taas toiset ovat ulospäin suntautuneita ja hämäläisestä luonteestaan huolimatta ystävällisiä.
Joku voi väittää tuon aloituksen olevan pelkkä trolli, mutta minäpä suhtaudun siihen vakavasti. Toivottavasti viihdyt Tampereella.
eikä yhtään mitään muuta
Ei tarvitse olla vanha mököttäjä nähdäkseen että on sekä ikäviä että toivottavasti mukavia ihmisiä. Aina toivoisi vain mukavia.
ei aloitukseni ollut mikään trolli, vaan tähänastisen elämäni Helsingissä eläneenä, näen Tampereen huomattavasti positiivisemmassa valossa, kuin Helsingin.
Tähänastiset ihmiset, joiden kanssa olen täällä ollut tekemisissä ovat oikeastikin ystävällisempiä ja positiivisempia kuin stadissa.
Toki pahoja ja ilkeitä ihmisiä löytyy joka kaupungista.
Toivon myös viihtyväni täällä ja odotan kesää ja kauniita maisemia, kävelylenkkien muodossa.
jos joku naapuri on erehtynyt tervehtimään - ei varmasti ole paljasjalkainen tamperelainen!
Olet olettanut tamperelaisen ihmisen stereotyypin samanlaiseksi kuin omasi. Hienoa! Niin sitä pitää!
minua on täällä tervehditty, naapurit, eri firmoissa ja kaupoissa olen saanut osakseni ystävällistä ja asiallista palvelua ja ihmiset juttelevatkin mukavia.
Täällä on huomattavasti helpompi tutustua uusiin ihmisiin, koska mielestäni ihmiset ovat täällä ihmisläheisempiä, kuin stadissa.
Nauran vieläkin itselleni. Olen taatusti paljasjalkainen Tamperelainen. Olen syntynyt Mariankatu kahdessa vuonna 51.70-luvulla Helsigin seudulle muuttanut koulutettu henkilö. Tampereelle 80-luvulla takaisin ,miehen työn takia ja muistakin syistä muuttanut.
Olisi varmaankin pitänyt ottaa demadeiden jäsenkirja, että olisi saanut oman alan töitä. Ehkä kokoomuksenkin jäsenkirja olisi auttanut. Työpaikallani eräässä suuressa Tamperelaisessa sairaalassa virat ja sittemmin toimet jaettiin sukulaissuhteiden perusteella tai jäsenkirjan perusteella.
Niinpä en ole päässyt takaisin omalle syntymäpaikkakunnalleni, vaikka niin olisin halunnut.
Nyt kun olen muutaman vuoden kuluttua eläköitymässä, aion muuttaa Tampereelle nauttimaan kaikista mahdollisista sosiaalipalveluista.
Eipä annettu mahdollisuutta ilman jäsenkirjaa tai sukulaisuussuhdetta olla hyvä veronmaksaja Tampereelle, joten muutampa sitten vaan nauttimaan kaikesta ja ihanista ihmisistä. Niin, että sisään lämpiää. Ihanat Tamperelaiset perseennuolija paskiaiset.
kyllä mä ymmärrän sua.. Läheskään kaikki tamperelaiset eivät kuitenkaan ole yhtä katkeroituneita kuin sinä.
Jos sää perähikiältä Tampereelle muuttanut ns tamperelainen luulet, että oikee Tamperelainen vetää herneen nenään ja katkeroituu, niin siinä sää oot helevetin väärässä. Oikee Tamperelainen osaa ihan oikeesti nauraa ittelleen. Se on se Tamperelaisuuden pointti. Niin, että sure sää vaan ihan ittees, äläkä luulottele. Soon jämpti näin.
jäsenkirjattomuus oli ainoo syy miksei sua valittu siihen hakemaas virkaan vai olikko ainoo hakija :))
Ainoa outo piirre suhteessa muuten mukavaan Tmpereeseen ja sen populaatioon on seuraava piirre:
Tmperelainen ei väistä kadulla yhtään,vaan kävelee "zombina" päin.Onkohan se Tmpereella vanha perinne tai leikki, että yritetään jopa kävellä päin toista kadulla? Jännää
samaan ilmiöön törmäsin päivittäin stadissa, sitä oppi vain väistelemään niitä päinkävelijöitä.
Ehkäpä kaikki eivät vain osaa liikkua suuremmassa ihmismassassa.
Sellaisten kannattaisi alkajaisiksi matkustaa Tukholmaan ja opetella toisten kävelijöiden huomioimista siellä.
Tervetuloa vaan tänne!
Olen kanssasi samaa mieltä. En aina ymmärrä miksi jotkut vastailevat ikävästi kaikkeen.
Totta on, että täällä on kiireettömämpi tunnelma kuin Hesassa ja mielestäni olen kyllä saanut hyvää palvelua.
Nämä ihmiset, jotka tänne kirjoittelevat taitavat olla kotoisin niin pieniltä paikkakunnilta, että heille kelpaa mikään. Siellähän kaikki tuntevat toisensa ja tietävät toistensa asiat?
Faktahan on, että enää vain noin 40 % tamperelaisistakaan on täällä syntynyt, joten voisi hyvinkin olettaa, että kaikki tervehtimättä jättävät ja toisia tuijottelevat eivät ole alkuperäisiä tamperelaisia.
Kesä on täällä upeaa aikaa. Useat järvet tekevät kaupungistamme kauniin ja virkistysmahdollisuuksiakin on paljon. Älä unohda käydä ensi kesänä Viikinsaaressa!
Oon tavannut pirun paljon muualta tulleita ja tänne muuttaneita. Maalta lähinnä. Alkuperäisiä tamperelaisia olen tavannut harvinaisen vähän , siis täällä syntyneitä.Noista maalta tänne muuttaneista moni on sitten eläkkeelle päästyään heti karistanut kaupunkin tomut jaloistaan ja lähtenyt sinne msitä tulikin. Näille maalta tänne muuttaneille monellekaan ei valitettavasti pysty kovin korkeeta arvosana antamaan.
Toiset nyt haluavat nähdä negatiivisuutta, kaikessa mahdollisessa ympäristössään.
Oikein odotan kesää ja kauniita maisemia liikkuessani.
Hyvää Joulua sinulle!
sitä avoimemmin sinuun suhtaudutaan, paitsi Kainuussa. Suomea ja maailmaa kiertäneenä olen ilokseni huomannut sen, että myös jäykät suomalaiset alkaa avuatua ja uskaltavat heittää jopa poskisuudelmaa tyyllin keskieurooppalaiset... mutta bussikulttuuriin voisi kyllä tulla muutosta, ei missään niin hapannaamasakkia kuin busseissa. Hyvä ettei nyrkistä saa jos sattuu tervehtimään henkilöä jonka viereen istahtaa, ellei sitten siihen penkille heitetä kassia ja ilmoiteta näin, että siihen et sitten istu!
...kun -95 muutin Tampereelle.
Muutin silloin vielä paikkakunnalle pelkästään sen takia, että pidän siitä.
Oli kiva kun ihmiset tuli juttelemaan ihan missä vaan. Virastoissa oli kiva asioida, kun sai lepposaa palvelua.
En ole vieläkään kyllästynyt! Valitettavasti joudun kuitenkin pariksi vuodeksi muuttamaan pois. Mutta sen jälkeen ei ole vaikeaa päättää muuttaakko takaisin Tampereelle.
Tervetuloa Tampereelle :)
leppoisia ja mukavia ihmisiä täällä tosiaan on.
Kiitos sinulle tervetuliaisista.
Ja tervetuloa takaisin Tampereelle ja hyvää Joulua myös sinulle.
Sanoisin tähän, että melko paljon riippuu susta itsestäs miten sua kohdellaan. Tamperelaisuus on sitä mitä se on. Miksi sen tarttis nyt niin kauheesti muuksi muuttua. Ei semmonen älytön hölöttäminen ja jatkuva tekopirteyskään oo mistään kotosin. Kai sitä kaikki vois vähän kattoo peiliin ja petrata käyttäytymistään, mutta sanosin silti että Tampere on täynnä viksuja herrasmiehiä ja hienoja naisia. Jos joku ny sattuu pikkusen umpimielinen oleen, niin kai sillä siihen syynsä on.
..ja kauniiita naisia...mmm