Miksi suomalaiset ruuat ovat niin saatanan kalliita, vaikka Suomi maksaa melkein eniten maataloustukea per jussi? Ja vielä erityisluvalla, jumalauta!
Tanskankinkku 2,99e/ kg, Suomen
kinkku 3,50e/kg
9308
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
jos ei ole varaa kunnon kinkkua ostaa.
Suomalaiset kinkut ovat aivan ala-arvoisia. Niihin on väkisin ruiskutettu vettä. Ensin maksat vedestä lihan hinnan ja se ylimääräinen vesi liottaa lihan pilalle.
En osta suomalaista kinkkua ennen kuin sen laatu paranee.
ole annettu sossusta kinkkulappua. Valitettavasti.
Osta sitten se tanskalainen, jos sinulla ei ole varaa maksaa 4-5 euron eroa normaalista 8-10 -kiloisesta, mutta tuoreesta kinkusta. Mutta lopeta rutina!
suomalaista kinkkua, kerran vuodessa kannattaa laadusta maksaa, yksi on jo ostettuna, toinen tilauksessa, viina on varmasti halpaa siitä ei nurista?
Ostan heti suomalaisen kinkun,jos minun ei tarvitsisi 25% kinkun painosta viedä kaatopaikalle paistamisen jälkeen. Syyllinenhän on ilmeisesti teollisuus, sillä tuskinpa se viljelijä on voinut sitä kinkkua "piikittää" etukäteen. Odottaisin kuitenkin, että viljelijät puuttuisivat asiaan, vai onko se niin, että silloin tuottajahinta laskisi?
http://www.mediuutiset.fi/uutisarkisto/article145291.ece
http://www.talouselama.fi/talouselama/docview.do?f_id=1196815
http://www.savonsanomat.fi/mielipide/mielipidekirjoitukset/myytti-kalliista-suomalaisesta-ruoasta(195302).ece
Kirjoittaja on kokoomuslainen pankinjohtaja, ja kunnallispoliitikko Kuopiosta
säpissä? Tauteja tai muuten huonoa kohtelua? Taisi suomessakin sikojen kohtelu muuttua äkkiä, sen jälkeen kun uhreat nuoret kuvasivat epäkohdat. Anttila kiirehti maksamaan "ylimääräistä" siitä, että kohtelee edes jotenkin kotieläimiä.
Sinä olet aina paasannut ilmastosta ja sen suojelusta, miksi et ole kieltämässä lihankasvattamista? Vai onko se sittenkin se ilmasto, puhtaasti kukkarokysymys?
jätevesimaksu kansa maksettu valmiiksi,niin kun joulu kortissa POSTIMAKSU.