Ehtolauseen evaluointi?

Mitä ihmettä

Selittäkääs vähän tarkemmin tätä ehtolauseen evaluointia!

10

849

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • false=not true

      Eli en tiedä mitä tarkalleen haet tuolla kysymyksellä, mutta luulen että kysymys on boolean algeprasta, eli en osaa nyt hahmottaa miten tämä juuri Delphiin liittyy, eli jos jotain pientä lisätietoo sais siitä mitä tarkaan ottaen haet.

      Yleisesti ehtolauseen evaluionti tarkoittaa sitä että ehtolausetta tarkasttellaan matematiikan sääntöjen mukaan, kunnes lopputulos on varma, eri operandien kohdalla eri tavalla, mutta lopputulos joka tapauksessa on "Tosi" tai "epätosi",
      yleensä evaluoitava lause kirjoitetaan siten että ensimmäinen ehto on se ehto joka saattaa jo "toivottavasti" riittää lopputuloksen tietämiseen, jotta ei tuhlata prosessori aikaa, jolloin nopeutetaan ohjelman suoritusta.

      Delphissä tämä lauseke voidaan esittää eri tavoin, mutta lopputulos on aina tosi tai epätosi.

      Eli kerron kyllä tarkemmin mutta vähän tarkennusta kysymykseen...

      • abc kysyjä

        Mitä hyötyä on siitä että evaluoidaan kaikki?


      • Delphiguru
        abc kysyjä kirjoitti:

        Mitä hyötyä on siitä että evaluoidaan kaikki?

        Mikäli evaluoinnin *ainoa* tarkoitus on selvittää boolean -lausekkeen arvo, niin tuo "short-circuit evaluointi" on nopeampi koska lopettaa heti, kun lausekkeen arvo on selvillä ja myös joustavampi koska sen avulla voi esim:

        var

        P : PInteger;

        begin
        // koodia ...

        if assigned(P) AND (P^ >= 5) then ShowMessage ('kokonaisluku P:n osoittamassa muistiosoitteessa on arvoltaan vähintään 5.');

        end;

        Jos evaluoitaisiin kaikki, tuo aiheuttaisi virhetilanteen jos P = NIL.

        Tuota "evaluoidaan kaikki" käytetään yleensä vain silloin, kun siihen on erityinen syy, joita on 2 mahdollista, ja jälkimmäinen on erittäin harvinainen:

        1. Kun boolean -lausekkeessa on sellainen funktiokutsu, että ko. funktiolla on sivuvaikutus, ja ko. sivuvaikutuksen halutaan tapahtuvan aina

        2. Kun jostain erityisestä syystä halutaan, että evaluointi kestää aina vakion suoritusajan riippumatta siitä, että mahdollisesti jo 1. booleanarvon evaluoinnin jälkeen lopputulos jo tiedettäisiin.


    • Delphiguru

      Delphissä:

      1. Paina F1

      2. paina "Ohjeen aiheet"

      3. kirjoita "complete Boolean evaluation" (1. sanan alkuosan "compl" kirjoittaminen riittää; tuplaklikkaa sitten hiirellä "complete Boolean evaluation")

      4. Lue Delphin oma opaste aiheesta.

      eli siis
      {$B-}
      tilassa Delphi takaa, että boolean -lauseke evaluoidaan vasemmalta oikealle, ja evaluointi lopetetaan heti, kun lopputulos on selvä.

      Eli esimerkiksi:

      var
      St1 : String;

      k : Integer;

      begin
      if (k = 1, muussa tapauksessa saadaan poikkeus !

      huom2: JOS boolean -lausekkeessa on käytetty variant -tyyppiä, niin lauseke evaluoidaan aina kokonaan, eikä em . päde !

      Tämän voi kuitenkin näppärästi kiertää sisäkkäisillä aliohjelmilla:




      var
      St1 : String;
      v : Variant;

      k : Integer;

      function VariantOK:BOOLEAN;
      begin

      Result := NOT ( VarIsEmpty(v) or VarIsNull(v) );


      end;


      begin
      if VariantOK AND (k

    • Moikka vaan

      Pascal:ssa ohjelmoija valitsee (useimmista kielistä poiketen) kumpaa tapaa boolean-lauseke evaluoidaan.
      Tapa valitaan kääntäjän ohjeella {$BOOLEVAL ON} tai {$B }.

      Eli valinta voi olla tämäntapainen

      {$BOOLEVAL ON}
      ...suoritettava boolean ehto ...
      {$BOOLEVAL OFF}


      Kääntäjän ohje {$BOOLEVAL ON} tai {$B } kertoo että koko lause evaluoidaan.
      Vastaavasti kääntäjän ohje {$BOOLEVAL OFF} tai {$B-} kertoo että evaluoidaan vain
      niin kauan kuin tarvitaan tietoa lopputuloksen saamiseksi.

      • jätkät selittää ihan muuta

        Pyydettiin selittämään ehtolauseen evaluointi, vastattiin totuusarvoisen lausekkeen evaluoinnilla. Saisiko olla myös porkkanoita?


      • ...
        jätkät selittää ihan muuta kirjoitti:

        Pyydettiin selittämään ehtolauseen evaluointi, vastattiin totuusarvoisen lausekkeen evaluoinnilla. Saisiko olla myös porkkanoita?

        IF THEN
        tai
        :=


      • porkkana_ja_punajuuri
        jätkät selittää ihan muuta kirjoitti:

        Pyydettiin selittämään ehtolauseen evaluointi, vastattiin totuusarvoisen lausekkeen evaluoinnilla. Saisiko olla myös porkkanoita?

        Oman koulutuksen/tiedon perusteella ehtolause on vielä tänäpäivänä sama asia kun totuuslauseke, jos tuon meinaat kumota niin rikas persoona olet, mielestäni totuuslauseen vastaus on aina tosi tai epätosi eli ehdollistettuna joko tai ei...
        ELI haluan todella kuulla näkemyksesi totuus/- ja ehtolauseen erosta?!


      • selitystä sitten
        porkkana_ja_punajuuri kirjoitti:

        Oman koulutuksen/tiedon perusteella ehtolause on vielä tänäpäivänä sama asia kun totuuslauseke, jos tuon meinaat kumota niin rikas persoona olet, mielestäni totuuslauseen vastaus on aina tosi tai epätosi eli ehdollistettuna joko tai ei...
        ELI haluan todella kuulla näkemyksesi totuus/- ja ehtolauseen erosta?!

        http://www.tol.oulu.fi/kurssit/okp/Luennot/OKP_Imperatiivinen_Lauseet.html


    • Mun kysymys on

      Millaisia esimerkkejä esim. opetuksessa käytetään eri evaluointitavoissa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      24
      4642
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      33
      3533
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      54
      3414
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      20
      3350
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      123
      2940
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      28
      2680
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      116
      2360
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      12
      2351
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2175
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      33
      1774
    Aihe