tökkiikö muilla dna:n laajakaista

Meillä on nyt kuukauden verran ollut kiinteä dna:n laajakaista (D-link wireless ADSL router, yksi kone on johdolla kiinni ja yhdessä on langaton kortti). Pelailevat pojat menettävät hermonsa, kun yhteys tökkii. Aamuisin nettiin pääsee hyvin mutta iltaisin ja viikonloppuisin ei tahdo päästä millään. Virustorjuntaohjelmana on F-Secure. Onko vika yhteydessä vai jossain muussa. Jos irrotan D-linkistä virtajohdon ja puhelinkaapelin hetkeksi, nettiin pääsee paremmin taas yhdistämisen jälkeen.
6832
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mulla sama ongelma, varsinkin iltasin tökkii tosi pahasti.

Äänestä

Eli onko teillä langaton systeemi? Jos on niin eipä ihme että tökkii..

Äänestä
  • Meillä on Elisan 1 megan ASDL ja niiden reititin A-link.jossa on kaksi tietokonetta suoraan johdolla ja kannettava langattomalla D-link:killä. Nopeus menee kaikilla tietokoneilla usein erittäin hitaaksi n. 20 kts. Mutta kun sammuttaa reitittimen ja laittaa uudestaan päälle niin nopeus tulee suuremmaksi tai oikeaksi n.860 kbs.

    Äänestä

  • 1 kk ASDL kirjoitti:

    Meillä on Elisan 1 megan ASDL ja niiden reititin A-link.jossa on kaksi tietokonetta suoraan johdolla ja kannettava langattomalla D-link:killä. Nopeus menee kaikilla tietokoneilla usein erittäin hitaaksi n. 20 kts. Mutta kun sammuttaa reitittimen ja laittaa uudestaan päälle niin nopeus tulee suuremmaksi tai oikeaksi n.860 kbs.

    Langattomat systeemit...niihin en vielä tänäpäivänä luottais. Ovat kuitenkin sen verran vielä uutuuksia että niiden olis kehityttävä toimimaan paremmin. Eli vastaus, se langattomuus voi olla syynä nopeuden tippumiseen.

    Äänestä

Mulla toimii dna hyvin Telewell ADSL TW-IA300C - sisäisellä sovittimella.http://www.easytel.fi/tw-ia300.htm Ei pätki mihinkään aikaan päivästä. Jos uudellen käynnistys auttaa niin vika voi olla myös omassa koneessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


4 pojan avuton äiti kirjoitti:

Meillä on nyt kuukauden verran ollut kiinteä dna:n laajakaista (D-link wireless ADSL router, yksi kone on johdolla kiinni ja yhdessä on langaton kortti). Pelailevat pojat menettävät hermonsa, kun yhteys tökkii. Aamuisin nettiin pääsee hyvin mutta iltaisin ja viikonloppuisin ei tahdo päästä millään. Virustorjuntaohjelmana on F-Secure. Onko vika yhteydessä vai jossain muussa. Jos irrotan D-linkistä virtajohdon ja puhelinkaapelin hetkeksi, nettiin pääsee paremmin taas yhdistämisen jälkeen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu