Bensiinikaupassa on tapahtunut historiallinen käänne. Bensiinikauppiaiden liiton puheenjohtaja Aimo Kettunen sanoo, että bensiini kulutus vähenee tänä vuonna reilusti. Pitkän uransa varrelta Kettunen ei muista bensiinin kulutuksen vähentyneen kertaakaan edelliseen vuoteen verrattuna.
http://yle.fi/uutiset/talous_ja_politiikka/2008/12/bensiinin_kulutus_ja_mittarihinnat_laskussa_427885.html
http://yle.fi/uutiset/talous_ja_politiikka/2008/12/bensiinin_kulutus_ja_mittarihinnat_laskussa_427885.html
Vastaukset 4
Vanhimmat
kaikissa tavaroissa muuten sama buumi ikävä kyllä ollut aina ja tulee aina olemaan.ei tule alle 1€ tulemaan ikinä ja ensikesänä menee 2€ rikki se on varma.
pätevät aina, niin tässäkin tapauksessa.
Kun kysyntä lisääntyy, niin hintoja korotetaan. Kun kysyntä vähenee, niin hinnat laskevat.
Dieselin kysyntä on nousussa ja sen hinnat nousevat. Bensiinin kysyntä vähenee ja hinnat pysyvät alhaalla.
Bensiinin nykyhinta on jo sillä tasolla, että varsinaista "bensiininhintaa" pumppuhinnassa on n. 20 centtiä, loput ovat veroja sekä muita kuluja ja katteita.
kansa köyhtyy himoverotuksen seurauksena. Ei ole varaa ostaa edes sitä halvempaa bensaa, kun rahat menee sähkön ja ruuan hinnankorotuksiin.
Herrat nauraa Helsingin!
köyhtyykö se kansa verotuksesta vai sähkön ja ruoan hinnankorotuksista!?