Hei!! Kävin tänään ultrassa ja haluaisin kuulla muiden kokemuksia siitä kertoiko lääkärit vauvan sukupuolen??tai näitkö itse kumpi se oli ja pitikö se sitten paikkansa??
Mulle ei kerrottu,mutta olin näkevinään jotain sielä vaavin jalkojen välissä eli munaskuukkelit:) nyt harmittaa kun en edes kysynyt,mutta olen kuullut ettei ne mielellään kerrokkaan?
Olisi vaan kiva jo pikkuhiljaa ostella kaikkea..kun tietäis kummalle ostaa..
Hyvää odotusta kaikille massun kasvattajille!!!
Mulle ei kerrottu,mutta olin näkevinään jotain sielä vaavin jalkojen välissä eli munaskuukkelit:) nyt harmittaa kun en edes kysynyt,mutta olen kuullut ettei ne mielellään kerrokkaan?
Olisi vaan kiva jo pikkuhiljaa ostella kaikkea..kun tietäis kummalle ostaa..
Hyvää odotusta kaikille massun kasvattajille!!!
Vastaukset 22
Vanhimmat
Heippa. Miulle kerrottiin että poika olis tulossa. Kättärillä kävin rakenneultrassa ja se kätilö ihan näytti sitten missä pieni pippeli pilkotti. Itse sen kanssa sitten näin. Mutta todellakaan en olisi sitä itse tajunnut jos se ei olis kertonu. Niin vauhdilla siirteli sitä vekotinta paikasta toiseen mun mahan päällä että en olis kyllä osannu katsoa missä välissä se pilkottaa. Hyvä kun tausin missä oli jalkoväli ja missä kainalo. Tietysti tiedän missä ne on sitten kun näen sen kokonaisuudessaan mutta kun se välillä suurensi sitä kuvaa ja kuvasi sääriluuta ja käsien luita niin en pysyny yhtään mukana. Onneksi sekuiteskin välillä kertoi mulle missä mennään ja mitä kuvassa nyt näkyy. Tosi mun yhdellä tuttavalla oli kaksi LÄÄKÄRIÄ eri ultrissa kertoneet että poika olis tulossa ja oli itsekkin mukamas sen pippelin siellä sit nähny ku oli näytetty ja kaikki kamat pojalle sit ostivat. Tyttöhän sieltä kuitenkin tulla pulpahti. Et ei ne aina niin sata varmoja ole tai tarkkoja. Tosin 4D-ssä eivät olleet käyneet kun olivat niin varmoja kun kaksi lääkäriä sanonu. Kai se johtuu siitä kun tytöllä vielä jossain vaiheessa häpyhuulet ovet niin turvoksissa että voi näyttää pieneltä pippeliltä. Niin mulle on ainakin erehdyksiä selitetty. Uskon itse että pippelin näin kun näytettiin mutta uskon vasta kun 4d.ssä käyn. Tsemppiä sulle odotukseen.
ultrassa päivää ennen synnytystä vauvalla sellaiset"härpäkkeet"jalkojen välissä,mutta tyttö sieltä tuli. Tosin kun vauvasta ensimmäiseksi näin vain pyllypuolen kun sen jalkovälistänisynnyttyään nostivat,niin piti siinäkin vielä kysyä,että kumpi on. Oli ne häpärit sen verran turvoksissa tyttösellä.
Osta jotain unisex vaatteita ja juttuja. Niin mä tein ja pääsin niilläkin ihan hyvin fiiliksiin;) Me ei kyllä edes etukäteen haluttu tietää kumpi tulee.
meillä sukupuoli selvisi 4d ultrassa vkolla 18. Rakenneultrassa vkolla 20 myös sanottiin sukupuoli samaksi mutta ei sitä kunnallisella puolella sen tarkempaa tarkasteltu..kun 4d:ssä tosiaan katseltiin ja tarkeasteltiin ja tutkittiin juttu tosi tarkkaan..ja samaa on sukupuoli näyttänyt myös nyt viimeisillä ultrilla kun ollaan jo vkolla 34. Luulisin että enemmän "erehdyksiä" käy juuri jos käy vaan kunnallisen puolen ultrassa.
Mitä tarkoitat sillä, että haluat ostaa tarvikkeita sukupuolen mukaan? Ihan samanlaiset jutut ne vauvoina tarvitsevat sukupuolesta riippumatta, tietääkseni.
Ei ole kivaa poikaa pukea vaalean punaisiin tai tyttöä vaalean sinisiin.....
Mulla on ihan sama juttu. Jos tiedän että tulee tyttö niin en kyllä vaaleansinistä kaikkea osta! Ärsyttää kun täällä saa aina tähän asiaan vastauksen että mitä väliä minkä väriset vaatteet on, ei se vauva siitä välitä!!! No ei välitä ei, mutta äiti ja isä välittää!!! Meillä sama tilanne kun alkuperäisellä että ei tiedetä vaikka kysyttiin. Kaupassa on vauvojen hattuja vain vaaleanpunaisina tai sinisinä. Yhden harmaan löysin jonka sitten ostinkin koska en tod. halua pojalleni vaaleanpunaisia vaatteita!!!
Tokihan väreillä on väliä, sillä niillä on alunperin ollut iso merkitys puettaessa varsinkin poikavauvaa siniseen. Minäkin ennen pidin ihan neutraalina juttuna tuota punainen/sininen -jaottelua, mutta kun sain tietää, missä sen juuret ovat, niin enpä pidä enää.
Eli, sinistä pidetään onnea tuovana taivaan värinä, joka suojelee (arvokasta) poikavauvaa. Punainen taas tytön kohdalla symboloi tulevia kuukautisia, ja koska tyttöä ei haluttu suojella kuten poikaa, häntä ei puettu siniseen. Lähdettä en valitettavasti pystynyt nyt uudelleen löytämään, mutta googlettamalla varmasti löytyy jotain.
Minulle on aivan sama, minkä värisissä vaatteissa vauva on, koska ei vauvaa tarvitse kohdella sukupuolena.
se arvata että jollain on taas vaikeaa ymmärtää mitä sillä tarkoitin!!!!kyllä kaikki muut näytti hyvin ymmärtäneen että suksippa johoki muualle viisastelemaan! Kun en haluaisi pukea poikavauvalleni pinkkejä potkuhousuja..! Ei se vauva siitä pilalle mene,mutta silti EN HALUA!!!!
juuri siksi haluaisin tietää, koska kaikki on aina vaaleansinistä tai vaaleanpunaista. Eihän olis mitää ongelmaa jos ois kaupoissa enemmän perusvärejä harmaata,valkoista,ruskeeta,beigeä jne jne, mutta ei ole missään!
vauvoilla ja pienillä lapsilla on mun mielestä "tyttöjen ja poikien värit ja vaatteet".
Ei sillä sitte vanhempana oo mitään väliä!niiku nytte miehillä on muotia ollu vaaleanpunan..ni ok..musta se on ihan hauska:)
kirjoittaja tarkoitti varmasti herran jumala sitä että ostaako pinkkejä vai sinisiä vaatteita ja tavaroita.. menee jo naurettavaksi jos sitäkään ei tajuta ..
että poika sieltä tulloopi. :)Ei osannu kätilö kattoo, ku oli huonossa asennossa rakenne ultrassa 9.12, mut sit se käänty siel yhes vaihees ni katoin et jaahas, poikahan sieltä tuloo.. :)
Rv tänään 21 5
Meille sanottiin ultrassa että tytöltä näyttää, tosin olisivat mielummin jättänyt sanomatta sukupuolen. Vaatteet ostetaan vasta vauvan syntymän jälkeen ja saadaan paljon vaatteita mun siskolta, joten hankinnat jää pieneksi. Itse en ymmärtänyt ultran kuva, kun siellä tarkistettiin sisäelimiä ja koko ajan oli silmien edessä että pojalta se vaikuttaa...mutta ihan lopussa sitten kyselin ja sanoivat että eivät 100% varmuudella voi sanoa mutta tytöltä vaikuttaa :)
lääkäri olisi kyllä kertonut sukupuolen, mutta ei kunnolla nähnyt sitä, kun vauveli piti jalkoja ristissä... 4d:ssä sitten saatiin tietää tulokkaan olevan tyttö :)
kerrottiin, että poika on tulossa.
Vaaleanpunaista sillä silti on päällä ollut, vaikka poikaa toivottiin ja pojasta tiedettiin.
En ymmärrä sukupuolen mukaista tarvikkeiden/vaatteiden hankkimista, paitsi mekkojen osalta. Mekkoja hankkisin vain tytölle, muu käy molemmille.
Kai se pitää tästä lähtien googlettaa joka väri mitä on johonkin hankkimassa!!
Itse valitsen värit sen mukaan mistä väreistä tykkään..enkä sen takia mitä netissä niistä lukee!!vitun urpot!!!
Ja jos te puette poikalapsenne vaaleanpunaiseen niin ok! Minä en pue koska se on mun mielestä tyttöjen väri ja vaaleansininen poikien väri!
Ihan vaan kyselin vauvojen sukupuolesta niin jo sekin meni pilkun nussimiseksi!!
Me myös ekasta kysyttiin ja poikaa veikkasi, mutta
ei 100%..Sitä ei voi koskaan tietää!!!
Sen takia ostin ruskean, vaalean, beigen, vihreän värisiä
vaatteita valmiiksi ja ne ritti alkuajan hyvin..
Mutta sukulaiset ja tuttavat ostivat jälkeenpäin
vaatteita lisää lahjaksi.
Vaunut myös ostimme ruskean väriset, sopivat
kummalle vain..
En tosiaan halua pukea vaaleanpunaista pojalle,
vaikka monia se ei häiritsisi, mutta minua kyllä
häiritsisi!!!!
tuli? oliko se sitten poika? Olisi kiva jos vauvan vaatteet olis sen värisiä et ne kävis molemmille,mutta tuntuu että se on aina joko vaaleansininen tai vaaleanpunanen. :)
Meille rakenneultrassa veikkailtiin tyttöä, mutta 4d:ssä selvisikin että poika sieltä onkin tulossa =)
.. tännekin kahdessa ultrassa. Vielä kuukausi max. niin se nähdään kumpi tulee. Itse keskityin väreissä tummempiin sävuihin, ihan jo sen takia etten itsekään pidä vaaleista pastelleista ollenkaan. Meillä on tummaa punaista, sinistä, vihreää, ruskeaa.. sitten löytyy ihan valkoista ja beigeä. Yhtään mekkoa ei ole, niitä saa sitten jos tarvetta ilmenee. Periaatteessa kaikki sopii kyllä aivan kivasti tytöllekin. Lahjaksi ollaan saatu sitä v.sinistä kyllä.
Vaikka vauva ei väristä ja vaatteistaan välitä (kunhan tuntuvat päällä hyvältä) niin tiedän etten itse hänelle pue päälle sellaista vaatetta mikä ei miellytä.. Esim. ä-pakkauksen kaikki keltaiset jää meillä käyttämättä sillä en voi sietää niitä.=) Turhamaista, mutta kun kerran valinnan varaa riittää..
Totta on se, mitä ylempänä oli, että usein kaupasta löytyy just vaihtoehdot v.pun ja v.sin.. Onneks sentään joskus törmää värikkäämpiin.
Haluatko väksinkin kasvattaa lapsesi tyttöjen ja poikien väreihin; tyttöjen ja poikien leluihin; naisten ja miesten ammatteihin jne?
Tuolla tavalla juurikin teette niin: kasvatatte heti alusta lapsen tiettyyn sukupuoleen. Onko se sitten kivaa, kun pitää olla heti ulkomaailmalle ja varsinkin vanhemmille joko tyttö tai poika?
Jokainen saa kasvattaa lapsensa niin kuin kasvattaa. Tuskin sillä vauvan vaatteen värivalinnalla ihan oikeasti on niin isoa merkitystä siihen millainen lapsesta tulee ja minkä ammatin hän valitsee. =)
Minä aion pukea vauvalleni mustaa niin paljon kuin kaupasta mustia vauvan vaatteita löytyy ja jos ei löydy niin teen itse.
moneen otteeseen heti siitä lähtien kun alkoi vaan näkymään että tyttö tulee. Lääkäri sanoi 29 vkolla että ei osaa veikata kumpaakaan koska uloke näkyy mut kivespusseja ei siinä kohtaa missä olisi pitänyt näkyä. Ja se uloke voi olla turvonnu klitoris mut ei kuulemma ihan noin paljon yleensä turpoa joten jätti arvaamatta koko sukupuolen. No olimme siinä uskossa että kyllä se se tyttö sit on kunnes meni 4d ultraan 32 vkolla(vähän kyl liian myöhään)ja siellä sit varmistui asia et poika tulee. Lääkäri sanoi että ei voi varmempi olla et kyllä se niin selvä nyt on. Tää vauva on ollu kyl sellai venkura et ei ole kasvojaan ja jalkoväliään oikeen suostunut näyttämään kuin vain vilaukselta ja 4d ei esim saatu mitään kuvaa kun ei ollu mistä ottaa kunnollista ku piilotteli koko ajan. Nyt olisi sit neljä vkoa la ja sit sen suunnilleen tietäisi kumpi ihan oikeasti tulee. Edessä vielä synnytystapa-arvio ja ilmeisesti sectio.