kuljettaja vain jatkoi ajoa.
toivottavasti on viikonpäästä lehdissä tälläinen otsikko
toivottavasti on viikonpäästä lehdissä tälläinen otsikko
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
jos saa kysyä?
Rautatangolla lyönyt kuljettaja: Suojelin muita matkustajia
15.12.2008 18:45
A A
Juha Salonen
Helsingin Sanomat
Kahta bussin kyytiin pyrkinyttä matkustajaa rautatangolla lyönyt bussinkuljettaja kertoi poliisikuulustelussa, että hän koki miehet uhkaksi itselleen ja matkustajille. Hänen mukaansa miehet yrittivät estää bussin lähdön laiturista.
Poliisikuulustelussa toinen yhteenottoon osallistunut matkustaja on kiistänyt kuljettajan kertomuksen.
Tapaus sattui neljän aikaan sunnuntaiaamuna Elielinaukiolla Helsingissä. Suuri joukko matkustajia pyrki sisään 02N-yölinjan bussiin.
Kuljettaja kertoi poliisikuulusteluissa käännyttäneensä matkustajat pois, koska bussi oli jo käytäviä myöten täynnä matkustajia.
"Muut uskoivat kuljettajan mukaan sanaa, kun hän kertoi, ettei voinut ottaa enempää matkustajia matalalattiabusseja koskevien rajoitusten vuoksi", tutkinnanjohtajana toimiva rikoskomisario Jari Koski kertoo.
Kuljettaja kertoi poliisikuulusteluissa, että kaksi parikymppistä miestä ei suostunut noudattamaan kehotusta poistua bussista. He estivät bussin ovia menemästä kiinni ja pyrkivät väkisin sisään.
Hän otti rautatangon esiin ja löi sillä kumpaakin miestä päähän.
"Hän sanoi, että puolusti itseään, bussia ja muita matkustajia", rikoskomisario Koski sanoo.
Concordian liikennejohtaja Mårten Winqvist sanoo, että sisään pyrkineet miehet olivat kolhineet bussia, muun muassa etuikkuna oli mennyt rikki.
"Jos matkustajien kanssa on häiriöitä, tilanne ei saa missään nimessä johtaa tällaiseen. Meillä on bussissa laitteet, joilla voidaan kutsua tarvittaessa poliisi paikalle", Winqvist sanoo.
Kaipa kuski koki tilanteen niin uhkaavaksi, että
siinä tilanteessa poliisin ajoissa paikalle hälyttäminen ei olis enää onnistunut.
Johan nämä häiriköt olivat ehtineet autoa särkemään.
Concordian liikennejohtaja Mårten Winqvist sanoo, että sisään pyrkineet miehet olivat kolhineet bussia, muun muassa etuikkuna oli mennyt rikki.
"Jos matkustajien kanssa on häiriöitä, tilanne ei saa missään nimessä johtaa tällaiseen. Meillä on bussissa laitteet, joilla voidaan kutsua tarvittaessa poliisi paikalle", Winqvist sanoo.
tule wingwisti näyttämään ne laitteet.en oo ite niitä ainakaan löytänyt,vaikka oon niitä ajellut