merkkien lape-arvot ovat kehittyneet viimeisten vuosien aikana, kun oma luetteloni on vielä vuodelta 2004?
Osaako joku kertoa,
2
605
Vastaukset
- jotkin hieman
paremmin kuin toiset. Todellisuus on sitten aivan toinen juttu. Toiset ovat nousseet hyvin ja toisen laskeneet jyrkästi esim Eurooppa merkit ovat kärsineet aika paljon. Hyvät kohteet ovat nostaneet arvoaan. Seuraamalla alan huutokauppoja saa jonkin tuntuman siitä mikä käy kaupaksi ja millä hintaa.
Luettelohinnat ovat vain suuntaa antavia ja yleensä aika ylioptimistisia.- Filamasa
Luettelohinnat ovat niitä, joilla luettelon julkaissut postimerkkiliike lupaa myydä merkin.
Siihen sisältyy siis merkin hankintahinnan lisäksi liikkeen kulut ja kate.
Halvimmissa merkeissä 'katuhinta' on paljonkin alle luettelohinnan ja kalleimmissakin ehkä 30-50%.
Poikkeuksena ovat harvinaisen upeat kappaleet tai todelliset harvinaisuudet,
jotka voivat mennä huutokaupoissa luettelohinnan päällekin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1723020Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2982696Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.751768Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e501667Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?391541- 1221316
- 1051219
Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee141184Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.3801152Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041073