Skodaan Audin sekundaosat?

http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Avoin kirje Audin pääjohtajalle/HL20070421SI1AL0336y
81322
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

skodassa on n. 5 v. vanhaa VW:n tekniikkaa, joka on tietysti stabiilimpaa verrattuna uusiin innovaatioihin. Audissa on viimeisintä tekniikkaa, joka usein on vikaherkkää elinkaaren alkuvaiheessa.

Äänestä
  • Ensin tehdään Audi..siitä ylijäämäosat volkkariin...ja ne mitkä eivät kelpaa volkkariinkaan menee Skodaan. Vanha totuus.

    Äänestä

  • Tottakai.. kirjoitti:

    Ensin tehdään Audi..siitä ylijäämäosat volkkariin...ja ne mitkä eivät kelpaa volkkariinkaan menee Skodaan. Vanha totuus.

    Eli Skodalta ylijäävät tai muuten sekundaksi luokitellut osta menee VW:lle. Sitten ne osat, jotka ei kelpaa sinnekään menee sitten Audille.
    Sinne ne sopii kun laitetaan sopimaan.
    >Kokemusta omaava.

    Äänestä

  • Asia on joskus ollut (n.7-10 vuotta sitten) noin niin kuin väität! Kehotan kuitenkin sinua tutustumaan UUSIIN Skodiin/VW/Audiin vähän tarkemmin ja niiden tekniikkaan ja ota pois ne VW/Audi-lasit silmiltä ja herää todellisuuteen.

    Meinaan että tulet yllättymään, sillä asia ei olekaan ihan niin kuin omissa mielikuvissasi ajattelet.

    Todettakoon vielä loppuun, että ei kannata levitellä juttuja totuutena mistä ei itse tiedä mitään.

    P.S. Olen työni sekä harrastukseni puolesta aika tiiviisti tekemisissä näiden automerkkien kanssa, joten tiedän mistä puhun.

    Äänestä

Audit on paskoja edelleenkin nykyään niistä hajoaa lähinnä tiptronicit ja puolia menee kuin leipää. Puolavikaan muuten auttaa kun vaihtaa puolikis skodan rs,n puolat. Samaten vakionopeussäädin vivuissa parempi on Skodan malli.

Äänestä
  • edelleen, eikö ollut 3-4 vuotta vanhojen A6 riesa?

    Äänestä

  • puolia.. kirjoitti:

    edelleen, eikö ollut 3-4 vuotta vanhojen A6 riesa?

    ymmärrystä poloisilla logistiikasta, mitenkä kalliiksi sellainen auton rakentaminen tulisi, jossa eri alihankkijat rupeisivat laittamaan vamistamiaan samanlaisia osia johonkin eri laatikoihin ja niistä sitten keräilemään tarvittavat sekunda- ja eri merkkien osat.
    Ei sitä helposti kyllä peräkylän hiljaisuudessa tiedä, mopoa korjaillessa, millaista mammuttimaista osien määrää sitä VW:n konsernissa pyöritellään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Noinkohan sittenkään: kirjoitti:

http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Avoin kirje Audin pääjohtajalle/HL20070421SI1AL0336y

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu