Onko teillä kokemuksta Tefalin / Hackmanin pannuista? Olisi tarkoitus ostaa uusi ja nyt on Tefalin Privilege pro ja Hackmannin Matador vaihtoehtoina. Kumman hankkisitte?
Vastaukset 14
- Hackmania
Tefalia en tunne, mutta Hackmann on nykyään täyttä sutta, kaikki tarttuu lähtemättömästi heti uuteen pannuun ja takuu, muistaakseni 10 vuotta, ei korvaa mitään, vaan väittävät aina pannua ylikuumennetun. Enkä ole ainoa jolle näin on käynyt. Lidlistä sain hyvän sveitsiläispinnoitteisen pannun ja halvalla.
- Teijo69
Molemmista on kokemuksia. Tefalin pilasimme pesemällä sitä astianpesukoneessa, mutta kesti silti vajaan vuoden kovaakin käyttöä.
Hackmannin pannu oli seuraava ja sitä pesimme ilman harjaa ja pesukonetta. Jo viikon käytön jälkeen pinta alkoi kuitenkin näyttää palamisen jälkiä, jotka eivät lähteneet pois = pinta oli rikki. Pannu meni vaihtoon. Seuraava Hackmannin pannu on kestänyt puolestaan vuoden verran. Eli kun on samanlainen pannu kyseessä, ensimmäinen oli ns. susikappale.
Tefaliin olimme kuitenkin enemmän tyytyväisiä. Seuraava pannu onkin Tefal ja siitä tulemme pitämään parempaa huolta. Tämä tarkoittaa ei harja/konepesulle säilyttämistä kasassa muiden pannujen kanssa. Vaikka peseminen onkin vaivattomampaa koneessa, pilaa pesettäminen pintaa joka kerta.
- Pannumies
Helppo on valinta.
Tefal'in Priviledge on paljon parempi kuin Hackman. Tosin siitä uusimmasta pinnoitteesta ei ole vielä kokemusta, kun tuo edellinen on vasta n. vuoden vanha eikä uudesta juurikaan eroa.
Tosin vioittuu Tefalkin ylikuumennuksessa ja raapimisesta, mutta normaalia reipasta käyttöä kestää 3-4 vuotta ja tehokäyttöä hieman vähemmän.
Pientä käyttöä sitten paljon enempi.- pihalla!
Hackman oli ennen hyvä ja kallis, nyt enää vain kallis. Huonompaa pannua tuskin löydätte ja takuusta ei ole totuuden häivääkään.
- ulkomaalainen
pihalla! kirjoitti:
Hackman oli ennen hyvä ja kallis, nyt enää vain kallis. Huonompaa pannua tuskin löydätte ja takuusta ei ole totuuden häivääkään.
Niin juuri. Ensimäinen kunnon pannu meidän hushollissa on Hackmanin Matador Ceratec-pinnoitteella. Se kestää kuumuutta, sen voi pestää koneessa (teflon ei!) ja pohja on pysynyt suoraana siinä missä muut ovat pullistuneet ja väänytneet.
Pannu on toki kallis mutta liene ainoa, joka kestää induktiolieden tehoja pitkään. - ei enää, kiitos
pihalla! kirjoitti:
Hackman oli ennen hyvä ja kallis, nyt enää vain kallis. Huonompaa pannua tuskin löydätte ja takuusta ei ole totuuden häivääkään.
Kaksi viimeisintä paistinpannua ovat hackmanneja ja ovat viimeiset mitä ikinä ostan. Kaikki tarttuu kuin p***a Junttilan tuvan seinään.
Halpispannu yli kymmenen vuoden takaa on edelleen lähes virheetön.
- kannalla
Ehdottomasti Tefal.
- naapurisi34
Se ceratec pinnoite on ainakin niin tarttuvaa ja kiinnipalavaa ettei mitään rajaa. Jos ne sitä vielä käyttävät noissa pannuissa.
- mikimii
Heii! Nyt swiss diamond- pannun saa superedullisesti!
http://www.waucher.fi/tuotteet/helsinki/kaksi-swiss-diamond-paistinpannua#l- Näin se on
Meillä on ollut swiss diamond kovassa käytössä pidemmän aikaa ja täytyy sanoa, että pannu on todella hyvä.
Ainoa kummallisuus on, että pannun pohjasta on uudesta lähtien jäänyt jotakin "töhnää" keraamiseen levyyn.
- käärämyx
hackmanit on kaikki huonoja myönsivät itsekin kun kävin valittamassa , ostin juuri uuden tefalin kuten viimeksikin , kseti monta vuotta mutta ukkopuolinen perheenjäsen pilasi liian kuumassa sen joten uusiksi meni...
- Turvatonko
Pohja on uudessa pannussa heti kupruilla
- Anonyymi
Miksi käyttää teflon pannua kun teräpannu on ikuinen?
- Anonyymi00014
Hackmanin pannu ollut vuosia varastossa ja nyt yritin paistaa munia niin kas, tarttuivat kiinni. Pettymys on edelleen läsnä. Vaihdoin jo kerran pannun uuteen ja pitäis kestää kuumuutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa741670- 231172
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321073Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134906Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189826- 64694
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192619On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79598- 49561
- 71547
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32518- 55507
- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 34424
- 33423
- 40417
- 16409
- 82398