Älkee pliis laittako liikaa hajusteita yllenne, kun menette yleisille paikoilla (bussit, kirjasto, jne)
Joku voi alkaa voimaan pahoin.
Ei tuoksuillakaan saa terrorisoida ympäristöään
Joku voi alkaa voimaan pahoin.
Ei tuoksuillakaan saa terrorisoida ympäristöään
Vastaukset 37
Vanhimmat
Minä minä minä!
Sekö on itsekästä ja suvaitsematonta, jos ei migreeni-, oksennus- tai -astmakohtauksen aikana pysty esittämään, kuin kaikki olisi hyvin?
Itsekkäitä ovat ne, jotka eivät ymmärrä, että suuri osa ihmisistä oikeasti kärsii hengitysvaikeuksista ja heikotuksesta kun vieressä on jokin hajuveden lotraaja. "Minä Minä Minä!" "Kunhan MINÄ saan ruiskuttaa mielin määrin sitä hajuvettä päälleni, niin ei väliä, vaikka muut ympärillä voisivat pahoin!".
Erään kurssin luennoilla oli hirveästi hajuveden käyttäjiä. Aika monena kertana jouduin kesken luennon poistumaan päänsäryn ja huimauksen takia, kun vieressä haistiin niin voimakkaasti. Käyttäjät itse olivat varmaan niin tottuneet siihen, etteivät tajunneet, että haisivat viiden metrin päähän. Kannattaisi varmaan ajatella muutakin kuin itseeän ja käyttää vain kohtuudella sitä hajuvettä, jos sitä välttämättä kokee tarvitsevansa.
Kysyn vaan, että montakos kertaa olet joutunut omasta kodistas lähtemään naapurin hajuvedenkäytön takia?
Minä en hajuveden ja piereskelyn vuoksi kertaakaan, MUTTA TUPAKAN HAJU TULEE MINUN KOTIINI NAAPUREIDEN RÖÖKAAMISESTA.
Ei siellä kurssilla sit kukaan röökille haissut :)
Sitä vaan ei tunne, kun itse on siihen niin tottunut!
Fiksu tupakoija, joka ajattelee muutakin kuin omaa napaansa, ei tupakoi juuri siinä väenpaljouden keskellä, vaan sytyttää sätkänsä vasta sitten, kun on siihen sopivampi paikka kohdalla. Fiksu ei myöskään rautatieasemilla ja bussipysäkillä häädä muita pois katoksesta vain siksi, että haluaa itse sauhutella siellä katoksen alla. Fiksu ei myöskään polta sisällä, koska savu voi tunkeutua muihinkin asuntoihin.
Passiivinen tupakointi on sekin vaaraksi. Fiksu kantakoon vastuunsa ja huolehtii, etteivät muut joudu hänen riippuvuutensa takia kärsimään.
Sille ei tietysti voi mitään, että tupakoitsijan vaatteet löyhkäävät niin, että usein sekin aiheuttaa huonoa oloa. tähän auttaisikin vain tupakoinnin lopettaminen, mutta tiedämme jokainen, että ihminen, jolla on riippuvuus ei useinkaan ole tarpeeksi vahva pääsemään ongelmastaan irti. Tällöin voimme vain luentosaleissa ja muissa tiloissa valita paikkamme niin, ettei tarvitse istua sellaisen vieressä
Huomautan, että jos laittaa hajuvettä oikeasti liikaa, se haisee pistävämmälle ja huomattavsti kauemmas kuin rööki. Jos joku haisee tupakalle, niin riittää, kun ei vain ihan vieressä istu.
Itse tupakoitsija olkoon vaan hiljaa, kun puhutaan kuinka pahalta ja häiritsevältä tupakka haisee!
FIKSUA TUPAKOITSIJAA EI OLE OLEMASSAKAAN!
Ulkona syöminen ällöttää, kun joutuu katselemaan vegenä, kun ihmiset syö lihaa. Oikeasti voin fyysisesti pahoin, kun näen jonkun syövän lihaa. Oikeasti jo pelkkä ajatuskin ärsyttää ja ällöttää - ihan oksettaa.
Pysykää kotona ja syökää sitä lihaa siellä kotona, jos nyt kerran pakko on!
Oletko tyhmä vai miksi rinnastat kaksi täysin eri asiaa?
Voimakkaiden hajuvesien käytöllä voi olla vakavia vaikutuksia ihmisten terveydelle. Vegaani tuskin sairastuu siitä, jos joku syö lihaa.
Googletapa huviksesi migreenistä tai mene Allergia- ja astmaliiton sivuille. Saisit jotain yleistietoa asiasta. Sitä sinulta näyttää puuttuvan. On tainnut jäädä peruskoulu käymättä?
Useimmille hajusteiden vastustaminen on periaate. He eivät oikeasti mitenkään sairastu hajusteista. Ahdistuvat vaan kiihkossaan!
Allergia on erikseen. Todellisia hajusteallergikkoja on todella harvassa. Kyse on todellakin useimmiten asenteesta: Minä en tykkää! Halusta arvostella ja kontrolloida muita.
En minä muista tiedä, mutta minä en näe syytä, miksi hajuvesiä vastustettaisiin vain periaatteesta.
Lisäksi, en voi pahoin hajusteista ainoastaan siksi että olen allerginen. Sairastan myös migreeniä (kuten iso osa suomalaista) ja voimakkaat hajut laukaisevat minulla ainakin helposti migreenikohtauksen. Tämä on yleensäkin yleinen migreenin laukaisija.
En sitten tiedä, vaikka joku vain periaatteesta vastustaisikin. En ymmärrä sellaista, että vastustetaan jotain, josta ei ole haittaa. Voimakkaat hajusteet nyt kuitenkin vain sattuvat olemaan sellaisia, jotka laukaisevat monilla oireet.
lyhyt, anna toisten elää ja nauttia siitä, äläkä valita onhan sinulla varmaankin liikkumis mahdollisuus käytä sitä.
Selityksesksi vedetään allergia!
Oksentamisen tunne on kuule aika pätevä syy valittamiseen.
Toi on vaan sinun mielipiteesi, eikä puolueetonta tietoa. Eli miksi kirjoitat, kun et tiedä?
Saatan olla poikkeus, mutta en tunne ketään, joka kiihottuisi hajuvesien vastustamisesta. Pitänee olla aika erikoinen tapaus. Sen sijaan tunnen useita, jotka saavat todellisia fyysisiä oireita vieressä ( on monia tilaisuuksia, joissa ei voi vaihtaa paikkaa) olevasta voimakkaasta hajuveden tuoksusta. Näitä oireita joutuu sitten kärsimään esim. suuri joukko konserttiyleisöä. Ulkona ollessaan jokainen voi haista miten voimakkaasti tahansa, sitä pystyy aina väistämään.
Ketjussa on myös sekoitettu kaksi eri asiaa, hajut, jotka voivat tuntua osasta ihmisiä epämiellyttävältä (esim.hiki) ja hajut, joista seuraa todellisia oireita.
Mielestäni jokainen ihminen on velvollinen suljettuihin paikkoihin ja tilaisuuksiin mennessään ottamaan muut huomioon. Jos ongelma on esim. työpaikalla on aivan oikeutettua keskustella asiallisesti henkilön kanssa, jonka haju haittaa toisten työntekoa.
Tupakoitsija erittää tupakanhajua joka huokosellaan, vaikkei tupakoitsisikaan.
Tupakoitsijoille omat penkit ja paikat busseihin, konsetteihin, omat kaupat tai vähintäänkin kassanjonot, omat pankkiautomaatit, omat vessat työpaikoilla omat työtilat.
tupakoitsevien käyttämiin paikkoihin,
niin ei haise liikaa, se oma erinomaisuus.
Nipot kotiarestiin. JEEEEES!.
Ymmärrän erittäin hyvin aloittajaa. Sen sijaan en lainkaan ymmärrä, kuinka suvaitsemattomia mielipiteitä tuohon ylle heti on kirjoitettu. Ne vasta itsekeskeisiä ovatkin – ei aloittajan viesti.
On pakko sanoa – silläkin uhalla, että nousee metakka - että hajusteallergioista kärsiviä ymmärtämättömät ovat jokseenkin varmasti nuoria, joilla ei ole kokemusta, mitä kaikkea elämä eteen voi tuoda. Jotkut rinnastukset ovat niin käsittämättömän naiiveja ja tietämättömiä. Hieman enemmän elämää nähnyt tietää läheisten, ystävien ja tuttavien kautta, että ongelma on joillekin todellinen, eikä ryhdy sättimään aloittajaa.
Se, mikä hajusteissa on ongelma, on jokin pohja-aine, johon haju ympätään, ei välttämättä itse haju sellaisenaan. Se, ettei pidä jostakin hajusta ja siksi se ärsyttää, on täysin eri asia kuin se, että hajusteen ainesosat aiheuttavat fyysisiä oireita ja salpaavat hengityksen. Se ei todellakaan johdu mistään kiihkosta. Tiedän tämän omasta kokemuksesta. Nuorena käytin voimakkaita partavesiä ja kölninvesiä. Nyt en, koska voin pahoin, jos lätkäisen niitä naamaani ja tuoksu leijuu nenääni koko päivän.
On todellista suvaitsemattomuutta ja röyhkeää käytöstä väittää, etteikö ongelma olisi todellinen ja että aloittaja on vain itsekeskeinen,
löytyy varmaan areenasta.
Itse laitan hajuvettä illalla suihkun jälkeen, notta en olis aamulla liian tuoksuva. Käytän kevyitä kukkaistuoksuja esim. Femme Boss.
Liittynee varmaan kaikkeen muuhunkin, että otetaan toiset ihmiset huomioon.
se aloittaja kun sen niin monta kertaa mainitset.
Hajuvesiallergikon ystävänä (itse hyvin hajuja sietävänä) tiedän, että hajuveden tuoksut saattavat laukaista monenlaisia todellisia fyysisiä sairauksia. Ei todellakaan ole kenenkään etu, että esim. konsertissa ystäväni vieressä olevan henkilön hajuvesi aiheuttaa ystävälleni jatkuvia yskänkohtauksia. Hajuvedet vain on mielletty positiiviseksi asiaksi, niiden terveydelliset haitat on havaittu vasta viime aikoina esilaisten allergioitten yleistyttyä muutenkin. Toivon, että nämä kommentoijat, jotka eivät asiaa ole ymmärtäneet tässä keskustelussa eivät todellakaan edusta enemmistöä hajuvesien käyttäjist, sillä edellä olevat kommentit viestittävät uskomattoman itsekkäistä ihmisistä.
Näitä jälkimmäisiä on suurin joukko valittajista.
Yleensä ne, jotka ovat oikeasti sairaita, eivät tee asiasta isoa numeroa, vaan osaavat hoitaa ja pitää huolta itsestään.
Ei oo ihme, että haiset hielle! Ja vanhalle hajusteelle! Kaikki luulee varmaan, että tulet suoraan kapakasta töihin!
Mistä olet saanut informaatiosi? Mistä tiedät, kuka on tekosairas?
Mitä tämä huolenpito itsestä sitten käytännösä on - selventäisitkö? Että olisi vältettävä julkisia paikkoja, joissa saattaa moni voimakkaasti tuoksuva tulla taakse vaikka kassajonossa? Mitä sinä tekisit tällaisessa tilanteessa? Pyytäisitkö häntä menemään kauemmas, koska aloit voida huonosti ja tiedät sen jatkuvan iltaan asti vai poistuisitko itse jonosta jä jättäist ostoksesi tekemättä?
Ei se kuule ole noin yksinkertaista.
Ps. esim. meitä migreenipotilaita on hyvin paljon Suomessa. Samoin astma on melko yleinen. Oikeasti sairaita ihmisiä on todellakin Paljon, ja jokainen tervekin kantakoon vastuun siitä, että hankkii sen verran yleistietoa asioista, ettei omalla toiminnaan aiheuta toisille terveydellistä haittaa.
Ymmärrän, että olet varmasti vielä hyvin nuori, kun et tiedä näistä asioista. Tietoa on kuitenkin helppo saada, jos ei halua olla aivan välinpitämätön tosiasioita kohtaan.
vedotaan kirjoittajan ikään!
Monella ei se tietämys ja järki näytä lainkaan kasvavan iän myötä! Suvaitsevaisuuskin katoaa täysin!
jokapäiväinen suikussa lotraaminen on nykytiedon mukaan jopa iholle epäterveellistä. Ei liene paljonkaan ihmisiä, joiden hieneritys on niin suurta, että sen vuoksi tarvitsisivat jokapäiväisen suihkun. Länsimaisen ihmisen suuri etuoikeus (itse itselleen ottama)läträtä vedelläkin miten paljon tahansa.
Älytöntä on myös nyky-yhteiskunna veden lotrauspyykin pesussa. Monetkin vaihtaa alusvaatteita useampaan otteeseen päivässä? Miksi? Samoilla kalsareilla pärjää viikon pari, kun päätä käyttää. Kalsareita voin käännellä ja vaikka tuuletella turhaa pyykkäämistä välttäen!
Edestä keltaiset ja takaa ruskeat?. Yöks.
Kun samat värimerkit löytyy jokapuolelta, on aika vaihtaa uusiin!
Ja kun tässä ei edelleenkään ole kyse suvaitsevaisuudesta eikä kenenkään mieltymyksistä, vaan sellaisten aineiden käytöstä, jotka monilla laukaisevat fyysisen sairauden oireet. Vähän sama, jos kävisit pahoinpitelemässä jonkun kadulla ja uhrisi ilmoittaisi asiasta poliisille - sinä syyttäisit uhriasi suvaitsevaitsemattomuudesta, kun ei ottanut hakkaamista neutraalisti vaan kehtasi pitää sitä jopa pahana tekona! Tai sitten menisit allergisen kotiin vierailemaan kissasi kanssa ja allerginen alkaisi saada hengitysvaikeuksia - sinä syyttäisit häntä, kun ei suvaitse kissaasi! Tajusitko?
Jos todellakin olet aikuinen, niin tiedät myös, mikä voi laukaista migreenin, allergian tai astman. Kuuluu yleissivistykseen.
omaksi keskusteluksikin. Ennenmuinoin pestiin hiuksetkin kerran kuukaudessa. Oli erikseen alapesuvatia. Nyt kärsitään vaikka mistä allergioista ja ihon kuivumisesta ja ostellaan kallita rasvoja.
Todella ymmärtämätöntä, että nyt epäillään minun olevan aloittaja ja tuovan muka toisella nimimerkillä samoja ajatuksia julki. Johan on vähänkin oivaltava tajuaa, että myös kirjoitustyylimme ovat täysin erilaiset. Ei, en ole aloittaja, vaan jonkin verran Suomi24-palstan keskivertokäyttäjää iäkkäämpi henkilö, joka on ehtinyt kokea monelaista ja siksi tietää, että ongelma on todellinen.
Edelleen yllättävän moni väittää, että hajuvesistä oireita saavat ovat luulotautisia, itsekkäitä valittajia, jotka vain pyrkivät määräilemään toisia. Pahemmin päin brinkkalaa ei voisi ajatus mennä. Itsekkyyttä ja piittaamattomuutta täällä edustaa ajatus, että koska minulla itselläni ei ole mitään ongelmia hajusteiden kanssa, ei kenelläkään muullakaan voi olla. Kaiken kukkuraksi vaaditaan, että oireita saavien pitäisi pysyä kotona, "jos kerran niin kovasti ahdistaa." Ajatelkaa nyt hieman, mitä kirjoitatte.
Edellä oli onneksi myös muutama asiallinen kommentti mm. hajusteiden haitallisuudesta terveydelle. Kulttuurissamme — ja ehkä joissakin toisissa vielä enemmän — jostain syystä vain pidetään hyvänä asiana käyttää hajusteita. Ei sen, ettei käytä voimakkaita hajusteita ja niitä runsaasti, tarkoita sitä, että täytyy haista pahalle. Ratkaisevaa on yleinen puhtaus, niin oman kehon kuin vaatteidenkin. Kun näistä huolehditaan, yleensä ei pahaa hajua esiinnyt, joten ei tarvitse ylenpalttisesti hajusteidenkaan kanssa läträtä.
Edellisessä vietissäni kerroin nuorempana käyttäneeni itsekin voimakkaita partavesiä ym. Koska tuolloin ne eivät minua haitanneet ja omiin käyttämiini tuoksuihin nopeasti turruin, en tajunnut tuoksuvani monestikin liian voimakkaalta. Onneksi muutama läheinen henkilö ystävällisesti asiasta minulle huomautti.
Hajusteiden haitat korostuvat etenkin suljetuissa tiloissa, joissa on paljon ihmisiä. Myös ruumiinlämmön nousu edesauttaa hajusteiden erittymistä haitallisessa määrin kaikkien yhteisesti hengittämään ilmaan. Näitä ongelmallisia paikkoja ovat kakki kulkuvälineet (autot, linja-autot, lentokoneen, junat), mutta myös yleisötilaisuudet (konsertit, esitelmät, luennot...), joissa ei ole tehokasta ilmanvaihtoa. Ja vaikka ilmanvaihto olisikin, lähietäisyydellä olevan liialliseltä tuoksumiseltä ei voi välttyä.
En ole vaatimassa hajusteiden käyttökieltoa, vaan perään toisten huomioon ottamista mainitsemissani tilanteissa.
minut saa voimaan pahoin valkosipulinsyöjät. En voi sietää sitä hajua ja se saa minut voimaan pahoin ja kun siihen vielä lisätään vanha viina niin yhdistelmä on mitä tyrmäävin. Olen kaupanalalla töissä ja joudun joka viikonloppu tähän tilanteeseen...miten pidän yrjöt sisälläni ja hymyilen iloisesti, kun joku (useimmiten) mies tulee asiakkaakseni haisten mitä yököttävimmältä :(
vanhan viinan ja hien haju, niin
tyrmäävä cocktaili on valmis :(
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=115&conference=682&posting=22000000038092695#22000000038092695
leikkaa ja liimaa osoiteriville k.o. linkki
joka aamu ja sitten kaadan naamaani Boss partavettä ja nautin tuoksusta.
Niin minäkin tein nuorempana, eikä haitannut. En tee enää. Oma voimakas partavesi häiritsee yhtä paljon kuin sujetussa tilassa lähelle osuvan toisen henkilön, Jotakin on vuosien varrella tapahtunut.
En silti ole kieltämässä hajuisteita, mutta toivon niiden käyttäjiltä kohtuutta erityisesti silloin, kun he tietävät menevänsä paikkoihin, joissa lähellä olevia ihmisiä ei voi yleensä valita: kulkuvälineet, konsertit sisätiloissa jne.
että hajuaisti huononee iän myötä ja naiset alkavat siksi vanhempina käyttämään voimakkaampia tuoksuja. Nuorien nenään riittää siis kevyempikin tuntuen voimakkaalta?
Listaasi lisäisin pienet hissit joihin tuoksu jää pitkään haittaamaan, ehkä se on laitettu juuri ennen uloslähtöä. Sielä se on voimakkaimillaan.
itseäni vaivaa vain lievä astma jota eniten autojen pakokaasut/tyhjäkäynnit vaivaavat pakkasaikaan melkoisilla yskänkohtauksilla, mutta migreenipotilas voi joutua kärsimään pitkän tovin vähäisestäkin asiasta.
Kaapistani löytyy hajusteita kolmea lajia, on vahva, miedompi ja lähes huomaamaton. Harvoin muistaa niitä käyttää, ehkä kerran kuukaudessa jos sitäkään. Eikös sitä sanota, että ihmisissä on myös ominaistuoksuja jotka sitten kätketään hajusteiden alle? ja se ei liene hyvä asia?