Siis kuulinko eilen oikein, että korkein oikeus olisi sittenkin määrännyt sen p...aläjän suojeltavaksi ? Toivottavasti näin unta...
Niiralan tebskan kohtalo
Savolaisukkeli
131219
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Toivottavasti suojelevat.
ja uuteen käyttöön. Säilyttämisen kannalla olen. Nostalgisen kaunis rakennus ja käyttöön vaan!
Kauneus todellakin on katsojan silmässä, ja syvällä !! Varmaan siellä kolmannessa silmässä tässä tapauksessa.
Onpa tosiaan ruma rakennus! Aina kun joutuu ohikulkiessaan sitä rakennusta, väkisinkin vilkaisemaan, aivan silmiin alkaa koskea, niin on ruma!
Iso kaivuri vaan tontille, joka repisi sen hökötyksen maantasalle!
Täällä kolmas säilyttämisen kannalla oleva, tosin vain jos rakennukselle saadaan hyötykäyttöä.
Se Teboilin majahökötys pitäisi purkaa ja tontille rakentaa pari kunnon kerrostaloa. Niiralankadun kehitys on ollut silmiähivelevän kaunista, mutta se kamala huussi pilaa kaiken.
iskee? Kuopiossahan on tapauksia, että kun taloa ei ole saatu purettua niin se on mystisesti palanut. Mm. Aapelin kohdalla ollut puutalo paloi. Samoin puijonkadulla.
Kuten sanoit, kyseessä oli puutalot...
Eihän se edes pala! Tiettävästi on kivitalo? Jos annettaisiin nuorisolle kerhotilaksi, ne varmaan hajoittaisi sen aika pian..?
Kunnostetaan ulkoa ja sisältä ja tehdään siitä nuorisokahvila tai joku sen tapainen tila.
Nuoret ovat myös fiksumpia näkemään rakennuksen omintakeisen leiman.
suojellaan.
Toiovttavasti sille löytyy hyvää käyttöä.
Siitä olisi asunnottomien lyhyt matka kävellä torille ja Dööppeliä saisi ensijanoon kadun toiselta puolen, huoltsikalta.
Niiralankadun huoltiksesta tulee kuulemma Vaholle uusi avovankila koska entisen vankilan laajentaminen tulisi tarkoitukseen liian kalliiksi.
Piha-alueelle rakennetaan aita jonka takana ns.Luottovangit voivat ulkoilla silloin kun heillä ei enää ole asiaa kaupungille taikka opiskelupaikkaan.Siis illat,ja viikonloput.Siinä saavat sitten kaikki ihmetellä varsinkin ulkopaikkakuntalaiset,sekä turisit mokamaa laitosta keskellä vilkasta katua.Asunto tarkoitukseen Niiralan katu on muutoinkin täysin sopimaton liikenteen takia kuka haluaa asua sellaisessa paikassa jossa ikkunan alta ajaa tuhat autoa tuntiin no tuskin kukaan muu kuin Amerikkalainen taikka Japanilainen sen vuoksi rakennus tulee VAHON hyötykäyttöön saneeraus alkaa 2009- vuoden alussa.